Nauka inspiruje - dr Philippe Kok

Dr Philippe J. R. Kok jest belgijskim biologiem środowiskowy i ewolucyjny, który pracuje na UŁ od grudnia 2020 r. Specjalizuje się w herpetofaunie południowoamerykańskich tepui - jednych z najbardziej tajemniczych i niedostępnych ekosystemów świata. Opisał 50 nowych taksonów płazów i gadów (gatunków i rodzajów, a nawet rodzin) z Ameryki Południowej. W swoich badaniach wskazał, że niekontrolowany ruch turystyczny i związana z nim obecność człowieka zagraża populacji płazów w jednym z ostatnich dziewiczych zakątków globu. Co jest jego największą inspiracją w odkrywaniu „zaginionych światów”?

dr Philippe Kok na tle monumentalnego płaskowyżu wyrastającego z dżungli

Dr Philippe J. R. Kok – belgijski biolog terenowy, herpetolog i biolog ewolucyjny, urodzony w 1970 roku w Kongo. Spędził ponad 900 dni w terenie, prowadząc dziesiątki wypraw w stylu Indiany Jonesa w najodleglejszych rejonach świata, od tropikalnych dżungli po najwyższe szczyty tepui (góry stołowe z piaskowca), słynne z książki „Zaginiony świat” Sir Arthura Conana Doyle'a. Nadrzędnym celem jego obecnych badań jest zrozumienie, w jaki sposób nieprzyjazne dla środowiska, naturalnie pofragmentowane paleopowierzchnie mogły napędzać/zmieniać trajektorie ewolucyjne kręgowców.

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem?

Odkąd byłem dzieckiem, zawsze byłem bardzo ciekawski, próbując lepiej zrozumieć otaczający mnie świat, a zwłaszcza to, dlaczego zwierzęta są takie, jakie są. Lubię myśleć, że świat natury sam w sobie jest moją inspiracją.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca?

Cieszy mnie, gdy widzę, że moja praca pomaga w ochronie przyrody. Jako Regionalny Przewodniczący Grupy Specjalistów ds. Płazów Tarczy Gujany (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody), doradzam w zakresie opracowywania polityk i wytycznych dotyczących planowania ochrony gatunków płazów.

Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Bycie naukowcem nie jest „normalną” pracą. Nie zaczyna się o 8 rano i nie kończy o 17, jest z tobą (niemalże napisałem „prześladuje cię”) 24 godziny na dobę, w weekendy, a czasem także w nocy. Dla mnie to bardziej sposób myślenia i styl życia niż zawód.

UWAGA!

W najbliższy wtorek 23.05.2023 r. o godz. 10.00, w Auli Budynku A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ odbędzie sie otwarty wykład dra Philippe Koka, w cyklu Science Inspires, zatytułowany: Life on the edge - a journey into the biology of a Lost World. Więcej o wydarzeniu.

Więcej o pracy dr Philippe Koka

www.philippekok.com

Badacz „zaginionych światów" - nowy profesor na UŁ

Naukowcy: sama obecność człowieka niszczy ostoje dziewiczej przyrody

Biolog z UŁ zbada „domy bogów”

Orcid

Materiał źródłowy: dr Philippe Kok (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ)

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.