Jak się studiuje w Polsce – badania projektu EUROSTUDENT także na UŁ

EUROSTUDENT VIII to kolejna edycja międzynarodowego projektu badawczego, którego celem jest analiza społeczno-ekonomicznych warunków studiowania i porównanie ich z warunkami panującymi w prawie trzydziestu krajach Europy. W badaniu, którym w całej Polsce objętych zostanie co najmniej 10 tysięcy respondentów, będą mogli wziąć udział również studenci Uniwersytetu Łódzkiego.

banner

Badanie EUROSTUDENT opiera się na internetowym kwestionariuszu do samodzielnego wypełniania. Na Uniwersytecie Łódzkim link do ankiety zostanie rozesłany mailem do wszystkich studentów, a informacje o projekcie i ankiecie znajdą się w Newsletterze Studenckim UŁ oraz na stronie internetowej i w social mediach uczelni.  

W badaniu mogą wziąć udział studenci obojga płci, studiujący stacjonarnie (dziennie) oraz niestacjonarnie (zaocznie lub wieczorowo), osoby na studiach: pierwszego stopnia (licencjackich, inżynierskich lub równorzędnych), drugiego stopnia (lub równorzędnych), jednolitych (magisterskich lub równorzędnych), a także osoby studiujące na studiach podyplomowych, na odległość (studia prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość). 

Cykliczny charakter pomiaru w ramach projektu EUROSTUDENT pozwala na uchwycenie trendów, których znajomość jest przydatna w kształtowaniu polityki publicznej w sektorach szkolnictwa wyższego. Nad metodologią badania czuwa zespół złożony z przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących, pod kierunkiem badaczy z Niemiec, Austrii i Holandii.  

Polska bierze udział w tym finansowanym przez Unię Europejską projekcie już po raz piąty. Dość skomplikowana, wielostopniowa metodologia, przesądza o unikatowości przedsięwzięcia, gwarantując trafność wyciąganych na jego podstawie wniosków. Badanie realizowane jest metodą ankiety internetowej, a jego wykonawcą, na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki, została niezależna agencja badawcza PBS Sp. z. o.o. (dawniej Pracownia Badań Społecznych).  

PBS jest jedną z najbardziej doświadczonych agencji na krajowym rynku, prowadzącą działalność nieprzerwanie od 1990 roku. Firma gwarantuje studentom pełną dyskrecję i poufność – wyniki badania prezentowane będą wyłącznie w postaci zbiorczych statystyk. Pełna informacja o ochronie danych i zgodzie dostępna jest TUTAJ

Ze względu na dużą liczbę krajów partycypujących w projekcie, raport porównawczy podsumowujący wyniki badania w całej Europie zostanie opublikowany wiosną 2024 roku. Raport w języku polskim z poprzedniej edycji badania dostępny jest na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Opracowania tematyczne oraz raporty porównawcze dostępne są na stronie projektu EUROSTUDENT.

Materiał: PBS 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ