Miody od UŁ dla pacjentów onkologicznych

Miód wspiera leczenie onkologiczne, dzięki jego prozdrowotnym właściwościom ludzki organizm lżej znosi chemioterapię i radioterapię oraz szybciej się regeneruje. Uniwersytet Łódzki już po raz drugi przekazał 20 litrów miodu dla pacjentów onkologicznych szpitala im. Kopernika w Łodzi.

uczestnicy briefingu podczas przekazani miodu w szpitaluod lewej: dr Beata Chmielewska-Pytka, dr Anna Papis-Ubych, prof. Robert Zakrzewski, Beata Gamrowska, Magdalena Janus-Hibner

Słodki podarunek od UŁ

Wśród podarowanych miodów są: wielkokwiatowy, akacjowy, rzepakowy oraz faceliowy. Badania naukowe dowodzą, że miód wspiera leczenie onkologiczne, działając osłaniająco na błony śluzowe jamy ustnej podczas kuracji radiacyjnej w przypadku pacjentów chorujących na nowotwory głowy i szyi. Co więcej, miód może być wykorzystywany w pooperacyjnym leczeniu ran po nowotworach oraz w leczeniu owrzodzeń nowotworowych.

To już drugi raz, kiedy możemy przekazać miody na oddział. Chcemy, by to była tradycja. W przyszłym roku przekażemy miody z dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, jak również z terenu Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, gdzie również znajdują się ule. Cieszy nas, że dziś możemy przyczynić się do działań dla pacjentów. Jest to płaszczyzna współpracy pomiędzy Uniwersytetem Łódzkiem a szpitalem. Chcemy być proekologiczni, prozdrowotni dla społeczeństwa, Łodzi i województwa łódzkiego 

– mówił prof. Robert Zakrzewski, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia.

prof. Robert Zakrzewski podczas briefingu z mediami ze słoikiem miodu w dłoniach

Podarowane miody pochodzą z ekologicznej pasieki z okolic Lasu Łagiewnickiego. Pasieką opiekują się pszczelarze ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej, którzy przez cały rok wykonują określone prace, mające na celu właściwe pokierowanie rozwojem rodziny pszczelej, pozyskanie pszczelich produktów, zabezpieczenie pszczół przed chorobami, szkodnikami i pasożytami oraz zapewnienie pszczołom warunków koniecznych do przeżycia, także w pasiece na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.

Dziękujemy przede wszystkim Uniwersytetowi Łódzkiemu, za kontynuację współpracy. Pracujemy z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym, pracujemy z Biobankiem Uniwersytetu Łódzkiego, więc to jest kolejna taka płaszczyzna, gdzie Uniwersytet Łódzki jest dla nas naprawdę ogromnym i ważnym partnerem, jeżeli chodzi o pomoc szpitalowi. Tutaj wchodzimy już w temat żywienia, diety, która jest bardzo istotna, jeżeli chodzi o leczenie onkologiczne, co muszę tutaj podkreślić. Nieustannie staramy się naszym pacjentom zapewnić pełną, kompleksową i skoordynowaną opiekę onkologiczną i m.in. dieta i wzbogacanie tej diety i edukacja jak pacjent onkologiczny powinien się żywić, ale również dieta w profilaktyce onkologicznej jest dla nas bardzo istotna 

– mówiła Magdalena Janus-Hibner, zastępca dyrektora ds. projektów, rozwoju i organizacji onkologii.

podarowane miody z napisem I love UŁ na wieczku

Ule na dachu Biblioteki UŁ

Stowarzyszenie i Biblioteka UŁ wspólnie prowadzą projekt Beeblioteka UniLodz – na dachu biblioteki znajduje się dziesięć uli, w których żyje około 600 000 owadów. Pszczele rodziny wspierają miejski ekosystem, zapylając rośliny w okolicy BUŁ.

Rok temu także przekazaliśmy 20 litrów miodu z uli na dachu BUŁ. Od dwóch lat wspólnie ze Stowarzyszeniem Ziemi Łódzkiej realizujemy projekt Beeblioteka UniLodz. Obecnie mamy na dachu już 10 uli 

– mówiła Beata Gamrowska, koordynator ds. promocji BUŁ.

Miód z uli BUŁ dla pacjentów onkologicznych – pierwsze przekazanie

Istnieje wiele korzyści płynących z hodowli pszczół w takich miejscach. Przede wszystkim owady te zapylają miejskie rośliny, co umożliwia wydawanie nasion i owoców, które z kolei pozwalają na podtrzymywanie populacji pszczół. Zielone okolice Biblioteki UŁ to idealne miejsce dla uli – szczególnie istotne jest w tym przypadku sąsiedztwo parku im. Jana Matejki oraz okolicznych skwerów kampusu uniwersyteckiego. Aby powstał 1 kilogram miodu owady muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów.  

Pomysł Beeblioteki narodził się już na początku 2020 roku – stanowił jedną z najważniejszych inicjatyw, jakie miały upamiętnić 75-lecie powstania Uniwersytetu Łódzkiego.

Prozdrowotne właściwości miodu w leczeniu onkologicznym

O tym, jak ważny jest miód w diecie pacjentów onkologicznych mówiła dr Anna Papis-Ubych, kierownik Oddziału Radioterapii i Onkologii Ogólnej:

Bardzo dziękujemy za podarowane miody. Każdy podarunek się bardzo liczy, jest bardzo ważny. Połączenie praktyki z nauką jest bardzo ważne. Miód ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwnowotworowe. Dostarcza łatwo przyswajalnych węglowodanów, dużo witamin, minerałów, magnezu, żelaza. Wszystko to wspomaga bardzo układ sercowo naczyniowy, układ trawienny, przewód pokarmowy regeneruje błony śluzowe i skórę, która ulega uszkodzeniu często w trakcie terapii onkologicznej, w trakcie chemioterapii, w trakcie radioterapii. Jest bardzo istotny dla naszych pacjentów onkologicznych, którzy są poddawani radioterapii i chemioterapii. Bardzo regeneruje, przyśpiesza procesy odnowy błon śluzowych i skóry. 

Miód jest dodawany do potraw, jest też jedzony samodzielnie przez pacjentów. Dr Beata Chmielewska-Pytka, specjalista radioterapii onkologicznej, która m.in. kieruje Pracownią Edukacji Zdrowotnej dodała:

Stosujemy radioterapię, czyli seanse, na które pacjenci chodzą codziennie, natomiast trzy razy dziennie podawana jest dieta szpitalna w zależności od potrzeb naszych pacjentów i profilu chorób dodatkowych. Miód ma ogromne znaczenie, oczywiście biorąc pod uwagę pacjentów, którzy nie mogą go stosować w dużej ilości, to są cukrzycy, nie leczymy dzieci na naszym oddziale do trzeciego roku życia z uwagi na znaczenie i możliwości immunizujące i w wyjątkowych przypadkach, kiedy pacjenci są uczuleni na produkty pochodzenia pszczelego. 

Miód rzepakowy jest doskonale tolerowany i ma znaczenie w diecie u pacjentów z chorobami dróg moczowych. Miód zawiera również flawonoidy, czyli substancje, które niszczą wolne rodniki. Te z kolei współuczestniczą w niszczeniu DNA komórkowego, a to jest powodem nowotworzenia, czyli powodem powstawania większości nowotworów. Miód faceliowy działa przy wszelkich zapaleniach przewodu pokarmowego czy żołądka, czy zmianach zapalnych w jelitach. Z kolei miód akacjowy wspomaga odporność, a miód wielokwiatowy to bogactwo wszelkiej zawartości tego, co zawiera miód. 

Fotorelacja z przekazania miodów

Materiał: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
Redakcja: Iwona Ptaszek-Zielińska, fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Komunikacji i PR

 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.