Nowoczesność inspirowana tradycją – studenci UŁ na EXPO 2020 Dubai!

W Polskim Pawilonie na Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju staż zawodowy realizuje aktualnie 13 studentów Uniwersytetu Łódzkiego. W codziennej pracy, poza przybliżaniem odwiedzającym polskiej ekspozycji i zachęcaniem do odwiedzenia naszego kraju, studenci angażują się w zagospodarowanie czasu najmłodszych gości pawilonu, obsługę oficjalnych wizyt, także tych na najwyższym szczeblu. Przygotowują również program związany z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Dubaju.

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego w strojach na EXPO 2020 Dubai
EXPO 2020 Dubai

Ostatnio, na konferencji prasowej w Łódzkim Domu Kultury, studenci #UniLodz prezentowali oficjalne stroje na EXPO 2020 Dubai. Czerwone ubiory wolontariuszy będą nocą mienić się srebrnymi wzorami, które zostały wycięte laserem. Zaprojektowała je studentka Politechniki Łódzkiej i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Barbara Florczyk.

W konferencji uczestniczyli studenci:

  • Maria Szymczyk (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny),
  • Zachariasz Kaczmarek (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny),
  • Aleksandra Kocurek (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych).

Organizatorzy zapowiadają, że stoisko województwa łódzkiego ma oddziaływać na wszystkie zmysły, łącznie ze smakiem i węchem, a wszystko zostanie odwrócone na nim „do góry nogami”. Z sufitu mają zwisać rośliny, a goście będą chodzić po niebie. Stoisko będzie podzielone na trzy strefy: tradycji i kultury, przedsiębiorców oraz strefę immersji. Ta ostatnia z wymienionych ma pełnić rolę swoistego „łącznika”, w którym za sprawą nowoczesnych rozwiązań i animacji, goście odwiedzający wystawę zostaną wchłonięci przez elektroniczne obrazy prezentujące atrakcje Ziemi Łódzkiej.

Mówi dr Jakub Doński-Lesiuk, ambasador EXPO 2020 Dubai z ramienia Uniwersytetu Łódzkiego:

Minął dopiero miesiąc od chwili otwarcia EXPO dla odwiedzających, a już wielostronność umiejętności pozwala studentom UŁ uatrakcyjnić funkcjonowanie pawilonu, np. poprzez zaprogramowanie urządzenia wałkowego w taki sposób, by odtwarzało określoną melodię. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Polskim Pawilonie w Dubaju będą bardzo atrakcyjnym wydarzeniem kulturalnym. I to między innymi za sprawą obecnych tam studentów, którzy grają na różnych instrumentach, śpiewają i tańczą tak hip-hop, jak i rumbę czy cha-chę.

Podczas konferencji Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego mówił:

Nasz region posiada ogromny potencjał, a obecnością na EXPO chcemy wzmocnić pozytywny wizerunek na arenie międzynarodowej. EXPO to miejsce nawiązywania kontaktów biznesowych i relacji handlowych. Mam nadzieję, że dzięki organizowanej przez nas misji będziemy wzrastać gospodarczo w następnych tygodniach, miesiącach czy latach.

Dubaj, największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest gospodarzem Wystawy Światowej EXPO 2020, która rozpoczęła się 1 października 2021 r. i potrwa do 30 marca 2022 r. Organizatorzy liczą, że w tym czasie imprezę odwiedzi kilkanaście milionów gości.

W Pawilonie Polski zaprezentuje się 10 polskich regionów. Nasz region będzie miał swój czas między 6 a 10 listopada. Hasłem tych dni będzie: „Województwo Łódzkie. Nowoczesność inspirowana tradycją” ("Creativity inspired by nature"). Wystawie towarzyszyć ma promocja najwyższej jakości regionalnych produktów spożywczych z Łódzkiego, warsztaty dla dzieci i dorosłych z udziałem artystów ludowych z regionu, którzy również jadą do Dubaju, a także bogaty program artystyczny w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi i Filharmonii Łódzkiej.

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Ich skala porównywalna jest do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Począwszy od Wielkiej Wystawy w Londynie w 1851 roku, Wystawy Światowe Expo na pół roku stają się stolicą świata, przyciągając rzesze gości - od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez biznesmenów poszukujących nowych kontraktów, po turystów i rodziny z dziećmi.

Polska od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem Wystaw Światowych. Cele obecności Polski na Expo w Dubaju obejmują zarówno wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, jak i promocję gospodarczą. Nasz kraj zostanie zaprezentowany jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie. Za udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Instytucją nadzorującą projekt jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Więcej informacji na stronie internetowej poświęconej udziałowi Polski w Wystawach Światowych.

Poland at Expo - LinkedIn

Projekt „Organizacja zagranicznych praktyk dla 25 studentów z Uniwersytetu Łódzkiego w związku z udziałem Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 Dubaj" jest finansowany i realizowany w latach 2021-2022 na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki. Jego celem jest nie tylko zapewnienie możliwości odbywania pasjonującej praktyki zawodowej w ambitnych warunkach, ale także otwarcie nowych perspektyw dla przedsiębiorczych, znających języki obce i zainteresowanych współczesnym światem studentów Uniwersytetu Łódzkiego.
 
Materiał: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Katedra Logistyki i Innowacji UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ