Otwarta Łódź – Filolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego pomagają obcokrajowcom

17 listopada br. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się spotkanie podsumowujące współpracę między Wydziałem a Komendą Straży Miejskiej w Łodzi. Podczas uroczystości rozdano m.in. dyplomy funkcjonariuszom, którzy ukończyli szkolenia w ramach projektu „Otwarta Łódź”. Wszystko po to, by ułatwić cudzoziemcom pobyt w Łodzi.

Nadrzędnym celem projektu są wspólne działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa i integracji cudzoziemców na terenie Łodzi. W ramach projektu prowadzone są szkolenia oraz działania badawcze.

Planujemy przeszkolić w sumie ponad 700 osób, bo zajęcia rozpoczną również kolejne grupy. Z jednej strony obejmujemy wsparciem cudzoziemców – im oferujemy kursy języka polskiego, które cieszą się ogromną popularnością (mamy więcej chętnych niż możemy przeszkolić). Z drugiej strony szkolimy grupę pierwszego kontaktu z cudzoziemcami – strażników miejskich, funkcjonariuszy policji i pracowników Urzędu Miasta Łodzi 

tak założenia projektu tłumaczy dr Monika Kopytowska, jego kierownik.

Projekt „Otwarta Łódź”, koordynowany przez dr Monikę Kopytowską jest najważniejszym elementem współpracy Wydziału Filologicznego UŁ ze strażą miejską. Wydział współpracuje z Komendą Straży Miejskiej w Łodzi od 6 listopada 2019 roku.

Do tej pory dzięki „Otwartej Łodzi” przeszkolono 20 funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Łodzi (kolejna grupa 22 osób rozpocznie zajęcia 24 listopada). Zakres szkoleń obejmuje komunikację międzykulturową, komunikację z osobami ze słabą znajomością języka polskiego oraz naukę języka angielskiego na poziomie podstawowym.

W ramach projektu Wydział Filologiczny UŁ z pomocą straży miejskiej przygotował materiały szkoleniowo-dydaktyczne w formie podręcznika do nauki języka angielskiego na poziomie podstawowym. W planach jest również powstanie „Rozmówek polsko-angielskich” dla funkcjonariuszy.  

To jest doskonały przykład potwierdzający współpracę uczelni z otoczeniem, z przedstawicielami służb, które są być może nawet ważniejsze od nas – bo co jest istotniejsze od bezpieczeństwa? Naprawdę jesteśmy dumni, że udaje się realizować tego rodzaju działanie i są tego wymierne efekty

podsumował prof. Artur Gałkowski, prodziekan Wydziału Filologicznego UŁ ds. naukowych oraz współpracy międzynarodowej i otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Zrozumieć innych –  jak oceniają udział w projekcie sami funkcjonariusze?

Mamy tutaj przedstawicieli wielu komórek straży miejskiej, wielu oddziałów. Mamy nawet dwóch dyżurnych – oni są na pierwszej linii kontaktu telefonicznego z osobami, które posługują się jedynie językiem angielskim. Umiejętności, które nasi funkcjonariusze nabyli, pozwalają im prawidłowo prowadzić czynności zawodowe i odpowiadać na wezwania płynące z ust osób będących w naszym kraju gośćmi 

dziękował podczas uroczystości Patryk Polit, Komendant Straży Miejskiej w Łodzi.

Zależy nam na tym, żebyśmy byli dobrze rozumiani i żeby nas dobrze rozumiano i właśnie dlatego cenne jest takie szkolenie. Pamiętajmy, że jeżeli będziemy kogoś rozumieć, to będzie nam się łatwiej skomunikować. Nie chodzi mi tylko o język, ale też poznanie mentalności. Chodzi o to, żeby dobrze rozumieć innych i żeby nasze reakcje były adekwatne do tego, co te osoby chcą nam przekazać 

podsumował Krzysztof Najder, koordynator ds. szkoleń Straży Miejskiej w Łodzi.

Wszystko zaczęło się 2 lata temu wraz ze startem projektu „Otwarta Łódź” pod kierownictwem dr Moniki Kopytowskiej z Instytutu Anglistyki UŁ

Do tej pory przeszkolono również 38 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, a kolejna grupa kursantów własnie rozpoczyna nowy cykl zajęć. Na bieżąco prowadzone są zajęcia z cudzoziemcami.  

Projekt „Otwarta Łódź” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i realizowanego w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nr POWR.03.01.00-IP.08-00-3MU/18.

Zapraszamy do sprawdzania informacji znajdujących się w Bazie wiedzy pracownika, w tym aktualności o naborach w konkursach na granty, jak również przewodnika dotyczącego realizacji i zarządzania projektami.  

Materiał źródłowy, w tym zdjęcia: WF UŁ; redakcja: Centrum Promocji UŁ