Prof. Krzysztof Konecki przewodniczącym PTS

Profesor Krzysztof Konecki z Uniwersytetu Łódzkiego został wybrany na następną kadencję (do roku 2023) na Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. W trakcie swojej wypowiedzi na Walnym Zgromadzeniu PTS, profesor podkreślił, że kontynuując politykę PTS, będzie działał na rzecz środowiska socjologów, ale także będzie zabierał głos w sprawach publicznych. Gratulujemy!

 

Profesor K. Konecki podziękował za okazane zaufanie i dodał:

- Zabieramy także głos w sprawach publicznych. I tutaj stosujemy politykę umiaru, tak jak o niej kiedyś pisali Berger i Zijderveld. Politykę umiaru, ale bez relatywizmu, bowiem nie wszystko wolno, ale też bez fundamentalizmu w obronie jakichś absolutnych praw. Zawsze stoimy po stronie godności człowieka, bez względu na jego wyznanie, przynależność etniczną czy orientację seksualną. Nasze oświadczenia i wypowiedzi w imieniu PTS, formułowane przez Zarząd Główny, opierają się na empatii i podejmowania roli innego. Reprezentujemy jako organizacja społeczeństwo obywatelskie jesteśmy jego częścią i dopóki możemy będziemy stawać po stronie godności człowieka. Dlatego postuluję unikanie złej mowy w naszych reakcjach, ale też musimy reagować, kiedy godność ludzka jest zagrożona czy też atakowana. I dalej będziemy wsłuchiwać się w głosy terenu i reagować na sytuację społeczną i polityczną w kwestiach istotnych dla naszego środowiska, ale także kraju i swobód demokratycznych.

Polskie Towarzystwo Socjologiczne jest naukową i zawodową organizacją socjologów polskich. Działa na podstawie Prawa o stowarzyszeniach z 1989 roku oraz Statutu z 1958 roku, z późniejszymi zmianami. Statutowe cele PTS obejmują popieranie rozwoju socjologii, upowszechnianie wiedzy socjologicznej, kształtowanie etyki zawodowej socjologów oraz reprezentowanie interesów członków Towarzystwa w zakresie ich działalności naukowo-zawodowej (§ 9). Do PTS mogą należeć osoby, które ukończyły studia socjologiczne lub pokrewne, a także inne osoby, jeśli posiadają dorobek w zakresie socjologii. Obecne PTS powstało w 1957 roku; jego utworzenie było ważnym faktem w procesie odradzania się socjologii po upadku stalinizmu.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Polskie Towarzystwo Socjologiczne (www), prof. K. Konecki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny

Redakcja: Centrum Promocji UŁ