Wizyta studyjna biologów UŁ na stadionie Realu Madryt

Pracownicy Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, kierujący międzynarodowym konsorcjum Safe Stadium, zorganizowali w I połowie kwietnia spotkanie projektowe, wizytę studyjną i warsztaty w Hiszpanii. Zespół ekspertów wizytował stadion Realu Madryt, który jest jednym z partnerów projektu koordynowanego przez UŁ, a mającego na celu stworzenie spójnego systemu bezpieczeństwa obiektów sportowych. Wizyta na stadionie została zorganizowana podczas meczu ligowego Realu Madryt z drużyną Getafe. Wygrał Real 2:0. Partnerzy Bezpiecznego Stadionu gratulują zwycięskiej drużynie!

Trzydniowa wizyta rozpoczęła się od spotkania w INTA – Narodowym Instytucie Technologii Lotniczej, hiszpańskiej publicznej organizacji badawczej. Partnerzy projektu omówili wyniki badań i analiz, które koncentrowały się na potrzebach obiektów sportowych w zakresie bezpieczeństwa CBRN (zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i nuklearne). Zrozumienie potrzeb zarządzających stadionami pozwoliło partnerom konsorcjum Safe Stadium zaplanować dalsze działania w ramach projektu. 

Zespół przygotuje m.in.:

  • procedury, narzędzia, plany i wytyczne w obszarze bezpieczeństwa CBRN,
  • materiały szkoleniowe i platformę e-learningową dla personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, 
  • zestaw rekomendacji podnoszących bezpieczeństwo w obszarze infrastruktury, ICT/ rozwiązań technologicznych,
  • narzędzia i rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa epidemiologicznego. 

Eksperci Safe Stadium zostali również przyjęci przez szefa ochrony Realu Madryt i kierownika ochrony Estadio Santiago Bernabeu (stadion Realu). Rozmowy dotyczyły przebudowy i renowacji stadionu oraz procedur bezpieczeństwa i ochrony na tym obiekcie.

Kolejnego dnia kontynuowano wizyty studyjne na stadionie Realu. Eksperci rozmawiali z szefami ochrony obiektu, obserwowali procedury bezpieczeństwa i ochrony wprowadzonych przed, w trakcie oraz po meczu. No i oczywiście mieli przyjemność obejrzeć sam mecz.

Stadion Realu Madryt ma pojemność powyżej 80.000 widzów. Dodatkowo na obiekcie toczą się obecnie warte ponad 500 milionów EURO prace remontowe. Prace tę są bardzo rozległe i obejmują min. utworzenie nowej elewacji, rozsuwanego zadaszenia oraz zbudowanie systemu rozsuwanej i chowanej murawy. Mnie, jako koordynatora projektu SAFE STADIUM, najbardziej interesowały procedury bezpieczeństwa wdrażane w sytuacji kiedy na stadionie prowadzane są szerokie prace remontowe a zarazem są organizowane mecze z pełną publicznością. Jak przystało na pretendenta do zwycięzcy La Ligi, wszystko zostało zorganizowane perfekcyjnie.

dr hab. Michał Bijak, prof. UŁ.

Ostatni dzień wizyty w poświęcono na warsztaty zorganizowane w Centrum Szkoleniowym Realu Madryt. Dotyczyły takich obszarów bezpieczeństwa CBRN na stadionach, jak: 

  • ocena podatności na zagrożenia,
  • ocena ryzyka,
  • plan bezpieczeństwa w zakresie zagrożeń CBRN.

Informację o wizycie klub Real Madryt zamieścił na swojej stronie internetowej.

Konsorcjum „Safe Stadium”

Międzynarodowym konsorcjum 14 instytucji, finansowanym przez Komisję Europejską, kieruje prof. Michał Bijak, biolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Działania zespołu obejmują przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa wybranych obiektów sportowych i opracowanie systemu obejmującego procedury, wyposażenie, infrastrukturę oraz program szkoleniowy z elementami AI, a także wspólne ćwiczenia z zakresu reagowania na zdarzenia terrorystyczne. 

Podczas wizyt na stadionach w Polsce, Słowacji i Hiszpanii eksperci dokonują wieloaspektowej analizy obecnych praktyk oraz potrzeb klubów sportowych. Na tej podstawie powstaną procedury i system reagowania na zagrożenia CBRN w tych obiektach. Projekt obejmuje również przygotowanie specjalnych kursów e-learningowych opartych o technologię Virtual Reality (VR). Mają one uczyć właściwych zachowań w przypadku pojawienia się zagrożenia, np. biologicznego.

Międzynarodowe konsorcjum dla bezpiecznego sportu

W projekcie realizowanym w ramach programu Unii Europejskiej ISF Police biorą udział eksperckie, prywatne oraz publiczne instytucje polskie i zagraniczne. Obok naukowców z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ, które jest liderem projektu, są to m.in. kluby piłkarskie: Real Madryt, Lech Poznań czy MSK Żilina, a także operator łódzkich obiektów sportowych MAKiS, polska i hiszpańska policja, Poliklinika Uniwersytetu Agostino Gemelli, słowacki Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (ISEMI), hiszpański Narodowy Instytut Technologii Lotniczej (INTA).

Opracowany przez nie system bezpieczeństwa ma służyć takim organizacjom, jak Europejska Federacja Piłki Nożnej (UEFA) i Międzynarodowa Federacja Koszykówki (FIBA), a także klubom i operatorom obiektów sportowych oraz organizatorom imprez masowych, w tym m.in. koncertów czy targów.

Materiał źródłowy: CZZB UŁ; redakcja: Centrum Promocji UŁ