Lista wspólnych wydarzeń UŁ i Fotofestiwalu 2023

Uniwersytet Łódzki od ponad 20 lat jest partnerem Fotofestiwalu – jednego z największych wydarzeń dotyczących kultury wizualnej w Europie. Festiwal powstał z inicjatywy studentów i wykładowców Instytutu Socjologii UŁ i od tamtej pory uczelnia jest stale zaangażowana merytorycznie i organizacyjnie w działalność festiwalu.

W tym roku w programie znaleźć można wiele spotkań warsztatowych. Silnie zaznaczyła się również niedawno sformalizowana współpraca Uniwersytetu Łódzkiego z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. Poniżej zamieszczamy listę wspólnych przedsięwzięć.

Projekt RIVERSCAPE autorstwa Mark Domańskiego (ASP w Łodzi) i Tomasza Ferenca (UŁ), który wpisuje się w nurt „niebieskiej humanistyki”. Zwraca uwagę na zniszczenie 19 łódzkich rzek i potrzebę przywrócenia ludziom świadomości obecności i roli rzek w wymiarze historycznym, a także ujawnienia ich życiodajnego potencjału.

RIVERSCAPE obejmuje:

  • wystawę fotograficzną, którą można oglądać od 17 czerwca w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 przy ul. Franciszkańskiej 1/5 w Łodzi po uprzednim zapisaniu się mailowo; uroczysty wernisaż odbędzie się 23 czerwca o godz. 19.00
  • warsztaty w formie wędrówki wzdłuż rzeki Łódki od jej źródeł, które odbędą się w sobotę (24 czerwca) w godz. 11.00–14.00; zapisy należy przesyłać mailem (workshops@fotofestiwal.com), a w temacie zawrzeć nazwę warsztatu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu.

Dyskusja „Fotografia w działaniu: kontestacja, aktywizacja i interwencja” dotyczyć będzie tego, jak fotografia może zmieniać otoczenie i kondycję współczesnego człowieka, a także co warunkuje powodzenie wpływania na rzeczywistość z pomocą fotografii. W prowadzonej przez Tomasza Ferenca (UŁ) rozmowie wezmą udział artyści, kuratorzy, aktywiści i badacze – Julia Szabłowska, Io Siversten i Sergio Valenzuela Escobedo. Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę (17 czerwca) o godz. 17.00 w Centrum Fotofestiwalowym (ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi).

Więcej informacji można znaleźć w zapowiedzi wydarzenia.

Projekt SANDBOX autorstwa Anity Osuch (ASP w Łodzi) to instalacja artystyczna, która porusza problematykę migrowania obrazów w kontekście poszerzonej rzeczywistości. Autorka zwraca uwagę na przesyt obrazów, z jakim mamy obecnie do czynienia, oraz na brak czasu na spokojną refleksję i pracę nad definiowaniem zjawisk. Wystawę można oglądać do 25 czerwca w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 11 (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11 w Łodzi).

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu.

Warsztat z cyklu „Sztuka w działaniu” przybliża możliwości sztuki w zakresie wspierania ekologii i społecznej odpowiedzialności. Pokazuje, w jaki sposób sektor sztuki może podnosić świadomość, stymulować działania, promować modele zrównoważonego rozwoju oraz wspierać poczucie wspólnoty i solidarności w obliczu kryzysu ekologicznego. Zajęcia (wyłącznie w języku angielskim) poprowadzi Krzysztof Candrowicz. Wydarzenie rozpocznie się 23 czerwca (piątek) o godz. 11.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5, obowiązują zapisy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu.

Warsztaty z podstaw fotografii dla studentów UŁ poprowadzą fotografowie Uniwersytetu Łódzkiego: Bartosz Kałużny i Maciej Andrzejewski. Założeniem warsztatów jest sięgnięcie do podstaw fotografii jako zjawiska optycznego, które bazuje na prawach fizyki. Całość połączona będzie z refleksją filozoficzną na temat możliwości, jakie stwarza medium fotograficzne – narzędzie twórczego opisywania współczesności. Warsztaty rozpoczną się 25 czerwca (niedziela) w budynku Instytutu Psychologii UŁ o godz. 11.00. Obowiązują na nie zapisy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu.

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.