Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – szczepienia na COVID-19

Uniwersytet Łódzki cały czas stara się ułatwiać pracownikom oraz studentom (również tym zagranicznym) możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Szczepiąc się przerywamy łańcuch zakażeń. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem.

Przez cały czas pracownicy oraz studenci mogą korzystać z usług dwóch stacjonarnych punktów szczepień na Osiedlu Lumumby. Może tam przyjść każdy, również studenci zagraniczni, którzy nie są ubezpieczeni w NFZ. Wystarczy wówczas paszport i ważna legitymacja studencka. Punkty zapewniają też trzecią dawkę szczepionki. 

  •  NPOZ Poradnia Lekarzy Rodzinnych VITAPLUS, ul. Lumumby 3 (akademik „Tygrys”) 
  • Punkt szczepień przy ul. Lumumby 14 (dawna siedziba ZOZ PALMA)

Korzyści wynikające ze szczepienia są oczywiste - dbamy o własne zdrowie i wykazujemy się odpowiedzialnością za zdrowie innych. Osoby niezaszczepione są 10 razy bardziej narażone na hospitalizację oraz 11 razy bardziej na śmierć w wyniku zarażenia SARS-CoV-2 od osób, które przyjęły 2 dawki szczepionki. To tyczy się również młodych ludzi – niezaszczepione osoby w wieku nastoletnim są 10 razy bardziej narażone na hospitalizację, niż nastolatkowie, który przyjęli dwie dawki szczepionki. 


Zagrożenie, jakim jest zarażenie oraz choroba dotyczy również dzieci, o czym często zapominamy - niezaszczepione osoby w wieku 12+ są 6 razy bardziej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i 26 razy bardziej narażone na hospitalizację w wyniku COVID-19 od zaszczepionych równolatków. Nawet w przypadku, gdy przechodzimy wirusa bezobjawowo, nadal istnieje ryzyko przekazania go naszym bliskim, często starszym osobom, które mogą przejść chorobę znacznie ciężej. 


Niezwykle istotne jest, aby przejść przez pełen, zalecany cykl, ponieważ osoby zaszczepione dwiema dawkami są 5 razy mniej narażone na zakażenie oraz 10 razy mniej narażone na hospitalizację i śmierć w wyniku zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Dopiero „pełna kuracja” redukuje ryzyko zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 o 90%. Pozostanie przy normalności – przy regularnym funkcjonowaniu uczelni, życia studenckiego i możliwości korzystania z miejsc użytku publicznego – możliwe jest tylko przy zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim jednostkom, które są w tym razem z nami. 


Szczepmy się! 
#OtwartyUniLodz

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny, Morbidity and Mortality Weekly Report, Washington State Department of Health
Redakcja: Centrum Promocji UŁ