Nauka inspiruje – prof. Krzysztof Pabis

Prof. Krzysztof Pabis jest biologiem o wszechstronnych, bardzo szerokich zainteresowaniach naukowych, sięgających od motyli na obszarze Łodzi, poprzez faunę dna morskiego u wybrzeży Ghany, aż po daleką Antarktydę. Z wielką pasją udziela się jako popularyzator nauki: wydał jedenaście książek edukacyjnych o owadach, chętnie opowiada o otaczającej nas przyrodzie w programach radiowych oraz podczas bezpośrednich spotkań z dziećmi.

prof. Krzysztof Pabis na tle jednolitej ściany lodu lodowcowego

Zainteresowania naukowe prof. Krzysztofa Pabisa obejmują biologię i ekologię organizmów żyjących na morskim dnie w tropikalnej części wybrzeża zachodniej Afryki oraz w regionach polarnych. Drugim obszarem Jego zainteresowań jest ekologia motyli. Jest także popularyzatorem nauki, autorem kilkunastu książek edukacyjnych skierowanych do dzieci oraz dorosłych czytelników, między innymi: „Dlaczego motyl zjada muchę”, „Owadziarium, czyli geniusz owadów” i „Prywatne życie mrówek”.

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem?

Moja pasja do podglądania przyrody zaczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Zawsze odpowiadam, że czas spędzony u mojej babci na wsi, niedaleko Łodzi, był dla mnie tym samym czym wyspa Korfu dla przyrodnika Geralda Durrella – moim osobistym mikrokosmosem. Bezpośrednie, codzienne obcowanie ze światem przyrody wzbudzało ciekawość i zdziwienie, a więc podstawę działania każdego naukowca. I tak już zostało.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca?

Moja praca może stanowić małą cegiełkę w konstrukcji systemu ochrony cennych obszarów Ziemi. Nasze afrykańskie oraz antarktyczne badania mogą pomóc w planowaniu ochrony obszarów zagrożonych wydobyciem ropy naftowej lub ociepleniem klimatu. Z drugiej strony mam wrażenie, że szerszy wpływ mogą przynieść działania edukacyjne lub popularyzatorskie, ponieważ ich język jest bardziej otwarty, umożliwiając zmianę myślenia o przyrodzie, jej ochronie i znaczeniu.

Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Naukowiec powinien poszukiwać odpowiedzi na pytania o mechanizmy działania złożonych procesów kształtujących rzeczywistość. W tym zawodzie niezbędna jest pasja, dziecięce zadziwienie nad rzeczywistością, ale także chęć podzielenia się wiedzą z innymi, dlatego nieodzowną częścią tej pracy jest dla mnie popularyzacja i edukacja, ale także krytyczne myślenie oraz odwaga w wyrażaniu opinii.

Więcej o pracy prof. Krzysztofa Pabisa

Prof. Krzysztof Pabis w Komitecie Badań Polarnych

Podróż po świecie motyli - rozmowa o książce "Dlaczego motyl zjada muchę" (audycja w TOK FM)

Wybrane książki edukacyjne dla dzieci i dorosłych:

Strona jednej z książek dla dzieci o owadach, widoczna modliszka
Fragment książki "Owadziarium czyli geniusz owadów". Wyd. Oficyna Wydawnicza MULTICO. Ilustracje: Marta Tęcza

Kanał Spotkania z przyrodą

Dorobek naukowy

SCOPUS
Research Gate
Web of Science

Materiał źródłowy: prof. Krzysztof Pabis (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.