logotypy - Program Regionalnych Funduszy Europejskich, Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne UE, promuje łódzkie, flaga RP

Projekt „Przebudowa budynków dawnej wozowni i stróżówki w Zespole Willowym O. Zieglera przy ul. Skłodowskiej-Curie 11 na potrzeby Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego” RPLD.06.01.02-10-0004/17-00

wizualizacja wozowni po remoncie

Zabudowa działki przy ul. Skłodowskiej-Curie 11 figuruje w rejestrze zabytków jako: „Zespół willowy Oskara Zieglera, ul. M. Skłodowskiej-Curie 11”, w skład którego wchodzą willa wraz z otoczeniem, zespół budynków gospodarczych (wozownia) oraz stróżówka. Obecny wygląd zabudowań jest wynikiem rozbudowy i przebudowy istniejących wcześniej obiektów przeprowadzonej w latach 1913-1915.

całkowita wartość projektu wynosi 1862120,93 zł, w tym ze środków UE 1271692,36 zł, co stanowi 84% wydatków kwalifikowalnych

Umowa o dofinansowanie projektu pn. „Przebudowa budynków dawnej wozowni i stróżówki w Zespole Willowym O. Zieglera przy ul. Skłodowskiej-Curie 11 na potrzeby Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego” została podpisana 23 maja 2018 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (Poddziałanie VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury) - numer umowy: UDA-RPLD.06.01.02-10-0004/17-00.

Na mocy zawartej 28 sierpnia 2018 r. umowy z wykonawcą - P.U.H. Dekorum-Bud Kontrakty Sp. z o.o. Sp. K., w obiektach przyszłego Centrum Kultury UŁ prowadzone są aktualnie prac budowlano-instalacyjne uwzględnione w harmonogramie przedsięwzięcia, których zakończenie zaplanowane jest na dzień 30 kwietnia 2019 r. Wartość podpisanej umowy opiewa na kwotę 2 304 139, 57 zł, z czego w tym dofinansowane z RPO wynosi 1 260 191,87 zł . Zakończenie rzeczowej realizacji całości projektu obejmującego m.in. nową aranżację i wyposażenie wnętrz przewidziane jest na dzień 31 sierpnia 2019 r. Otwarcie nowo utworzonej placówki zbiec się powinno z inauguracją roku akademickiego 2019/2020.

Głównym celem realizacji projektu jest utworzenie w wyremontowanych i przebudowanych budynkach starej wozowni i stróżówki nowej placówki pn. Centrum Kultury UŁ, której zadaniem ma być kreowanie, propagowanie i promowanie wszelkiego rodzaju działalności w dziedzinie kultury, nauki i sztuki zarówno wśród szeroko pojętej społeczności akademickiej, jak i ogółu mieszkańców Łodzi i regionu łódzkiego.

Zgodnie z założeniami projektu Centrum Kultury UŁ prowadzić będzie m.in. działalność:

• wydawniczą (książki, czasopisma kulturalno-naukowe, kolportowane wśród społeczności akademickiej oraz na wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez powstałą jednostkę),
  • wystawienniczą (wystawy, wernisaże),
  • szkoleniową (popularyzacja wiedzy z dziedziny kultury, nauki i sztuki),
  • koncertową (koncerty muzyki kameralnej w budynku dawnej wozowni przy ul. Skłodowskiej-Curie 11, większe formy – w wynajętych salach na terenie Łodzi, np. sala koncertowa Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2),
  • w zakresie organizacji konferencji, sympozjów, wykładów, spotkań, odczytów itp.,
  • w zakresie popularyzacji/promocji wydarzeń kulturalnych i naukowych (np. promocja dorobku naukowego łódzkich uczelni wyższych, pikniki naukowe),
  • w zakresie organizacji/współorganizacji Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki.

Do obsługi wydarzeń kulturalno-naukowych organizowanych bądź współorganizowanych przez CK UŁ zaplanowane jest utworzenie 4 nowych miejsc pracy. Za realizację projektu odpowiedzialni są pracownicy Działu Inwestycji i Remontów UŁ, którzy nadzorują na bieżąco prace związane z jego wdrażaniem. Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie struktura zarządzania projektem po jego zakończeniu opierać powinna się również na zasobach własnych Uniwersytetu Łódzkiego.

Właścicielem nieruchomości jest Uniwersytet Łódzki, przy czym budynek willowy użytkowany jest obecnie przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe, natomiast budynki starej wozowni i stróżówki pozostawały w ostatnich latach niezagospodarowane.

Wizualizacje

wizualizacja - korytarz

wizualizacja - bryła budynku

Prace remontowo-budowlane rozpoczęły się w połowie września 2018 r. i przebiegały bez zakłóceń do końca kwietnia 2019 r.

prace remontowe - widok z zewnątrz

prace remontowe - zmiana poszycia dachu

Protokół końcowy odbioru wykonanych robót remontowo-budowlanych podpisany został dnia 13 maja 2019 r.

wozownia - widok z zewnątrz

wozownia - z zewnątrz