Naukowcy UŁ z grantami Ministerstwa Edukacji i Nauki

Uniwersytet Łódzki znalazł się w gronie uczelni, którym przyznano środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki, z programów Doskonała Nauka oraz Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Dofinansowanie otrzyma sześć projektów UŁ.

W ramach programu Doskonała Nauka:  

  • Multivariate Statistical Analysis MSA 2021
    dr hab. Alina Jędrzejczak, prof. UŁ - Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ.
    Organizacja międzynarodowej konferencji o wieloletniej tradycji. Celem projektu jest przeprowadzenie międzynarodowego forum dyskusji i wymiany opinii o aktualnych badaniach z zakresu statystyki oraz kierunkach jej rozwoju, a także upowszechnienie wyników badań statystycznych zaprezentowanych podczas obrad w postaci publikacji pokonferencyjnej.
    Czas trwania projektu: 01.07.2021 r. – 31.12.2022 r.
     
  • Władza i polityka w czasach nowożytnych. Państwo a Kościół
    dr Małgorzata Karkocha - Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ.
    Organizacja ogólnopolskiej konferencji naukowej, której przedmiotem jest kwestia relacji państw doby nowożytnej z kościołami i duchowieństwem. Celem projektu jest popularyzacja wyników najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie historii politycznej Polski i powszechnej w XVI–XVIII w., ze szczególnym uwzględnieniem kwestii religijnych.
    Czas trwania projektu: 01.11.2021 r. – 31.08.2023 r.

W ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki:  

  • Debaty azjatyckie Uniwersytetu Łódzkiego
    dr hab. Dominik Mierzejewski, prof. UŁ - Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ.
    Popularyzacja wiedzy oraz wyników badań związanych z regionem Azji w dziedzinie nauk społecznych. W ramach projektu zaplanowano organizację oraz nagranie debat/wykładów naukowych oraz podcastów o tematyce naukowej, które zostaną upowszechnione bezpłatnie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Projekt skierowany jest do różnych odbiorców – od środowisk naukowych do uczniów, chcących bliżej poznać Azję. Co więcej, część poruszanych tematów może być interesująca także dla firm czy władz lokalnych, rozważających podjęcie współpracy z regionem Azji.
    Czas trwania projektu: 01.12.2021 r. – 30.11.2023 r.
     
  • Nauka sztuki - sztuka nauki
    mgr Tomasz Ciesielski - Wydział Filologiczny UŁ.
    Popularyzacja wiedzy o współczesnych metodologiach humanistycznych, w szczególność tzw. practice-as-research (PaR, pol. praktyka-jako-badanie), poprzez prezentację pokazu tanecznego „Odyseja”. Spektakl "Odyseja" opiera się na współczesnej wiedzy z zakresu antropologii, fenomenologii i kognitywistyki oraz strategiach twórczych wywodzących się z teatru tańca. Zarówno performerzy jak i widzowie skorzystają z bezprzewodowych zestawów słuchawkowych, w których synchronicznie usłyszą tę samą ścieżkę dźwiękową niedostępną dla przypadkowych przechodniów. Godzinny performans „Odyseja” zostaje zaprezentowany dwukrotnie na dworcach PKP w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Gdańsku. Każdej prezentacji towarzyszyć będą godzinne spotkania z twórcami oraz otwarte warsztaty PaR skierowane przede wszystkim do praktyków i teoretyków sztuki – krytyków, studentów, edukatorów, animatorów, społeczników oraz specjalistów z zakresu nauk o kulturze, religii, sztuce, a także nauk społecznych.
    Czas trwania projektu: 01.04.2022 r. – 31.07.2022 r.
     
  • Podcast i seria wykładów “Przemyśleć demokrację”
    dr hab. Kazimierz Ujazdowski, prof. UŁ - Europejskie Centrum Badań Ustrojowych przy Wydziale Prawa i Administracji UŁ.
    Cykl wykładów, rozmów na kluczowe tematy związane z demokracją i jej wymiarami prawno-instytucjonalnymi, psychospołecznymi, kulturowymi z czołowymi przedstawicielami świata nauki oraz światowej sławy naukowcami z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych.  Oprócz transmisji na żywo, wykłady będą opublikowane w formie podcastu w serwisie YouTube oraz Spotify, a także w formie tekstowej w ramach ECBU Working Papers, zarówno w języku polskim jak i angielskim.
    Czas trwania projektu: 01.03.2022 r. – 29.02.2024 r.
     
  • Trenuj z UŁ! Biegiem po zdrowie
    dr Piotr Kędzia - wniosek ogólnouczelniany.
    Promocja aktywnego i zdrowego stylu życia, w tym przede wszystkim biegania jako jednej z najprostszych form ruchu. W ramach projektu zaplanowano realizację otwartych treningów biegowych prowadzonych pod okiem doświadczonego trenera oraz organizację przedsięwzięć promujących i wspierających sport akademicki: Uniwersyteckiego Pikniku Lekkoatletycznego oraz zawodów biegowych pod nazwą „Crossowa Piątka UŁ”. Projekt skierowany jest do społeczności akademickiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz pozostałych mieszkańców województwa łódzkiego. 
    Czas trwania projektu: 01.01.2022 r. – 31.12.2023 r.

Nabór wniosków do obu ministerialnych konkursów trwał od 15 marca do 30 kwietnia 2021 r. Ze względu na ograniczoną liczbę wniosków, które mogła złożyć jedna uczelnia, poprzedzony był wewnętrzną rekrutacją, w wyniku której wyłoniono 13 projektów reprezentujących Uniwersytet Łódzki. 

Program Doskonała Nauka wspiera projekty mające na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji oraz wydawanie monografii naukowych.  
Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki wspiera projekty mające na celu popularyzację nauki lub promocję sportu akademickiego oraz projekty związane z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa. 
Listy rankingowa wniosków zakwalifikowanych do finansowania z programu dostępna jest na stronie ministerstwa:  

Była to druga edycja obu programów. O kolejnej poinformuje Centrum Nauki UŁ, po ogłoszeniu naboru przez ministra.

Źródło: Centrum Nauki UŁ 
Redakcja: Centrum Promocji UŁ