Wernisaż wystawy prac Zofii Bisiak

Miejsce wydarzenia: Matejki 32/38, Łódź
Czas: 20 lutego 2023 (poniedziałek) 18:00 - 00:00

W poniedziałek (20 lutego) o godz. 18.00 w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się wernisaż wystawy „Całe stado dmuchawców oczekuje wiatru”, na którą składają się papiery czerpane przygotowane przez artystkę Zofię Bisiak. Wystawa i szeroki program wydarzeń towarzyszących mają pokazać bogactwo możliwości komunikacji, jaką na wielu poziomach stwarza papier.

Zofia Bisiak jest absolwentką historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i autorką wielu ogólnopolskich, regionalnych i środowiskowych projektów edukacji kulturalnej. Stworzyła pierwszą w Polsce edukacyjną pracownię ceramiczną w Łucznicy, gdzie odtworzyła zapomniane w Polsce techniki plastyczne (m.in. batik). Otrzymała m.in. nagrodę specjalną Fundacji Kultury „Małe Ojczyzny – Tradycja dla przyszłości”, jak również „Nagrodę Ministra Kultury za całokształt pracy w kulturze”.

Tak o Zofii Bisiak pisze prof. Ewa Latkowska-Żychska

Zofia Bisiak również czerpie papiery. Jej papierowe dzieła prowadzą widza do refleksji nad złożoną urodą świata roślin. Zosia zatrzymuje je w kartkach papieru, wiodą tam nowe życie, prezentując urodę podległą zmianom. Te obrazy odwołują się do przemienności pór roku, od wzrostu, poprzez dojrzałość i czas pozornej straty.

To nie są kwiatki z rabatki. Role pierwszoplanowych bohaterów grają tam rośliny otaczające Łucznice zewsząd. Takie rośliny, które idąc na spacer i podziwiając widoki mijamy nie przyjrzawszy się im wcale, bohaterowie drugiego planu. Artystka prezentuje je formą kart przeskalowanego pamiętnika. Zatapiając urodę roślin w papierowej materii, stwarza dla nich nowe przestrzenie wizualne, aby dzielić się z widzem ich budzącym zachwyt pięknem.

kolaż z prac Zofii Bisiak na papierze czerpanymfot. Katarzyna Michalska, zdjęcia prac z wystawy w Pałacu w Miechowicach (2022 r.)

Wystawa jest punktem wyjścia do szerszej refleksji na temat papieru.

• Jak rozpoczęła się wielowiekowa historia papiernictwa i piśmiennictwa?
  • Jak to medium funkcjonuje w społecznej wyobraźni w dzisiejszych czasach?
  • Sztuka papieru – co to znaczy?
  • Jaką dzisiaj papier pełni rolę?
  • Jaką alternatywę stwarza papier wobec cyfrowej rzeczywistości?

Odpowiedzi na te pytania będą poszukiwać prowadzący wydarzenia w ramach programu towarzyszącego wystawie. Więcej informacji na temat ekspozycji oraz sam program można znaleźć na stronie wystawy.

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR)

Miejsce wydarzenia: Matejki 32/38, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 20 lutego 2023 (poniedziałek) 18:00 - 00:00