Opis zadań

Kierownik: dr hab. Marta Kolanowska, prof. UŁ

Tematyka badań

• Taksonomia i biogeografia orchidei.
  • Rozmieszczenie roślin rzadkich i chronionych oraz wpływ globalnego ocieplenia na nisze bioklimatyczne tych gatunków.
  • Kartograficzny obraz przestrzennego zróżnicowania flory i roślinności.
  • Kształtowanie lasów porolnych i ich rola w przestrzeni przyrodniczej.
  • Zróżnicowanie i przemiany flory i roślinności lasów.
  • Biologia i ekologia gatunków ekspansywnych i inwazyjnych.
  • Ekologiczne, ekonomiczne i społeczne skutki introdukcji i zawlekania gatunków obcych<s>.</s>
  • Usługi ekosystemowe i metody ich wzmacniania.
  • Zmienność morfologiczna, genetyczna oraz taksonomia mchów.
  • Bioindykacyjna rola mszaków.
  • Medyczny potencjał mszaków.
  • Mszaki w zielonej architekturze miast.
  • Taksonomia, rozmieszczenie i ekologia mszaków tropikalnych.
  • Ekologia mszaków leśnych.
  • Znaczenie nasion w ekologii gatunków inwazyjnych.
  • Dyspersja nasion w strefie tropikalnej.
  • Karpologia, taksonomiczne znaczenie nasion, plastyczność fenotypowa, biometria.
  • Biologia zapylania.
  • Interakcje między środowiskiem glebowym i roślinami – ekofizjologiczne podstawy niedoborów pokarmowych u lądowych roślin wyższych.
  • Ekologia kiełkowania rzadkich, zagrożonych i endemicznych gatunków roślin oraz gatunków użytkowych, inwazyjnych i obcych dla flory Polski.
  • Dendroflora parków i obszarów miejskich.
  • Mechanizmy sukcesji wtórnej na gruntach porolnych w warunkach eksperymentalnych.
  • Dzikie gatunki pokrewne roślinom uprawnych (crop wild relatives – CWR) w Polsce – identyfikacja, ekologia, strategie ochrony.
  • Interakcje ssaków i roślin w strefie tropikalnej.

Projekty naukowe

• 2020-2021: projekt badawczy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej nr APM_2019_1_00018, program Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe: Tropical Biodiversity (kierownik Marta Kolanowska)
  • 2020-2021: projekt badawczy Narodowego Centrum Nauki (MINIATURA 4): Badanie zmienności genetycznej wybranych taksonów z rodzaju Plagiothecium (kierownik Grzegorz J. Wolski).
  • 2017-2018: projekt badawczy Narodowego Centrum Nauki (MINIATURA 1): Znaczenie ultrastruktury i kształtu nasion w taksonomii rodzaju Consolida Gray (kierownik Agnieszka Rewicz).
  • 2008-2011: projekt badawczy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nr N305073134: Wielkoskalowe kartowanie flory naczyniowej Polski Środkowej jako podstawa oceny różnorodności biologicznej i ochrony środowiska przyrodniczego (kierownik Janina Jakubowska-Gabara)
  • 2007-2010: projekt badawczy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nr N305091 32/3125: Antropogeniczne przemiany szaty roślinnej torfowisk doliny Warty w sąsiedztwie zbiornika zaporowego Jeziorsko (kierownik Beata Woziwoda)

Współpraca z partnerami zagranicznymi i krajowymi

• Muséum National d'Histoire Naturelle, Paryż, Francja
  • The New York Botanical Garden, Herbarium NY, New York, USA
  • Australian National Herbarium, Herbarium CANB, Canberra, Australia.
  • Instituto Venezolano de Investigaciones Cientificas, Wenezuela
  • Herbario Nacional de Bolivia (LPB), La Paz, Boliwia
  • M.G. Kholodny Institute of Botany, National Academy of Sciences of Ukraine, Kyiv, Ukraina
  • Botanische Staatssammlung München, Niemcy