„International Staff Week” na UŁ. Jak budować internacjonalizację uczelni

Pracownicy administracyjni reprezentujący uczelnie z dziewięciu krajów Europy i Azji wzięli udział w „International Staff Week”, zorganizowanym przez Biuro Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem przewodnim spotkania było budowanie internacjonalizacji na uczelni.

Grupowe zdjęcie uczestników International Staff Week

Podczas „International Staff Week”, w dniach 16-20 maja br., Uniwersytet Łódzki gościł przedstawicieli uczelni partnerskich z Turcji, Hiszpanii, Armenii, Gruzji, Czarnogóry, Kosowa, Francji, Kirgistanu i Niemiec (wszyscy na zdjęciu powyżej, wraz z gospodarzami z BWZ UŁ). Byli to pracownicy zajmujący się na co dzień obsługą studentów zagranicznych, wymianą studentów i pracowników w ramach programów międzynarodowych (m.in. Erasmus+) oraz zaangażowani w promocję krajową i międzynarodową.   

Zagranicznych gości powitali prorektor UŁ prof. Łukasz Bogucki oraz kanclerz uczelni Kamilla Szcześniak. Anna Rolczak, dyrektor Centrum Promocji, zaprezentowała gościom strategię komunikacji oraz sposoby budowania marki Uniwersytetu Łódzkiego, natomiast dr Agata Rudnicka-Reichel przybliżyła temat zrównoważonego rozwoju uczelni wyższych.  

W trakcie pięciu intensywnych dni pobytu w Łodzi uczestnicy „International Staff Week” zapoznali się z dobrymi praktykami Biura Współpracy z Zagranicą UŁ w zakresie wspierania studentów zagranicznych na uczelni, radzenia sobie w wyjątkowych sytuacjach związanych z epidemią COVID-19 oraz budowania internacjonalizacji „w domu”, z wykorzystaniem projektów międzynarodowych i krajowych. Goście wzięli udział w warsztacie dotyczącym komunikacji z przedstawicielami „Pokolenia Z”, a także - podczas całego pobytu w Łodzi - mieli okazję wymienić się doświadczeniami i swą wiedzą ekspercką. 

W ramach „International Staff Week” na UŁ nie zabrakło także przestrzeni na integrację w trakcie ćwiczeń i spotkań, ale też podczas wycieczki z przewodnikiem po zabytkach Łodzi. Wszyscy uczestnicy byli zgodni co do tego, że powrót do stacjonarnych spotkań po ponad dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19, był tym, na co od dawna czekali. 

Materiał: BWZ UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ