Medal Universitatis Lodziensis Amico dla prof. Erika Anderssona

W dniu 17 listopada prof. dr Erik Andersson z Uniwersytetu w Sztokholmie odebrał z rąk Rektor UŁ prof. Elżbiety Żądzińskiej Medal Universitatis Lodziensis Amico (Przyjaciel UŁ), przyznany przez Senat UŁ uchwałą nr 293 z dnia 25 kwietnia 2022 r.

uczestnicy uroczystości przy schodachfot. Maciej Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

Profesor Erik Andersson jest pracownikiem Uniwersytetu Sztokholmskiego, gdzie pracuje w cieszącym się ogromnym uznaniem, wpływowym centrum badawczym Stockholm Resilience Centre. Jednocześnie pracuje też na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Helsińskiego. Od 2019 roku jest też wizytującym badaczem w The New School w Nowym Jorku (w Stanach Zjednoczonych) oraz w North-West University w Potchefstroom w Republice Południowej Afryki. 

Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Sztokholmskim w 2007 roku. Jest członkiem rad redakcyjnych uznanych czasopism: Ambio, Sustainability Science oraz Frontiers in Environmental Science. Był też redaktorem specjalnych numerów opublikowanych w kilku innych uznanych czasopismach naukowych (m.in. Ecosystem Services oraz Ecology and Society). Profesor Erik Andersson współpracuje z badaczami z wielu instytucji naukowych z całego świata, w tym również z Uniwersytetu Łódzkiego.

Współpraca profesora Erika Anderssona z Uniwersytetem Łódzkim sięga roku 2013, kiedy do projektu URBES (Urban Biodiversity and Ecosystem Services), finansowanego w ramach unijnego mechanizmu ERA-NET (program BiodivERsA), dołączył Jakub Kronenberg z Uniwersytetu Łódzkiego. Następnie, w latach 2013–2017, obaj badacze współprowadzili pakiet zadań dotyczący ekonomicznych aspektów zarządzania zieloną infrastrukturą w miastach w ramach unijnego projektu GREEN SURGE (Green Infrastructure and Urban Biodiversity for Sustainable Urban Development and the Green Economy), finansowanego w ramach 7 Programu Ramowego UE. W międzyczasie profesor Erik Andersson był także zaangażowany w realizację polsko-szwedzko-japońskiego projektu dotyczącego odporności miast (urban resilience), które zaowocowało organizacją na Uniwersytecie Łódzkim międzynarodowego sympozjum naukowym pt. Urban Resilience and Sustainability Science, 12 października 2017 roku. Wreszcie, w latach 2016–2020 profesor Erik Andersson kierował projektem ENABLE (Enabling Green and Blue Infrastructure Potential in Complex Social-Ecological Regions: A System Approach for Assessing Local Solutions), finansowanym w ramach unijnego mechanizmu ERA-NET (program BiodivERsA), w który zaangażowany był również zespół badawczy z Uniwersytetu Łódzkiego (Jakub Kronenberg, Edyta Łaszkiewicz, Magdalena Biernacka, Karolina Koprowska). Dzięki wytężonej pracy całego zespołu, projekt został uhonorowany nagrodą BiodivERsA Prize for Excellence and Impact, przyznawaną co roku najlepszemu projektowi finansowanemu w ramach programu BiodivERsA.

Profesor Erik Andersson kilkukrotnie odwiedzał Uniwersytet Łódzki, współpracując przede wszystkim z pracownikami Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, a także Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. W czasie wizyt prowadził wykłady, a także z zainteresowaniem przyglądał się prowadzonym przez pracowników tych wydziałów badaniom terenowym.

Zainteresowania naukowe profesora Erika Anderssona dotyczą społeczno-ekologicznych aspektów błękitnej i zielonej infrastruktury w miastach, usług ekosystemów, wielofunkcyjności terenów zieleni, bioróżnorodności i jej postrzeganej wartości. Profesor Erik Andersson jest autorem ponad 80 artykułów opublikowanych w wiodących międzynarodowych czasopismach naukowych, a także rozdziałów w akademickich monografiach. Jako lider lub jeden z głównych wykonawców brał udział w realizacji licznych projektów badawczych.

Opracował: dr hab. Jakub Kronenberg, prof. UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ