PROFIL PRACOWNIKA: Ewa Gajewska

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

Do moich obowiązków dydaktycznych należy prowadzenie zajęć dla studentów kierunku biologia i biotechnologia. Wśród realizowanych przeze mnie przedmiotów znajdują się wykłady kursowe (Ekobiochemia roślin, Roślinne metabolity wtórne) i monograficzne, ćwiczenia (Biologia roślin, Rośliny w warunkach stresu środowiskowego, Fizjologia i biochemia roślin, Fizjologia roślin, Ekobiochemia roślin), pracownie i seminaria. Sprawuję opiekę nad studentami wykonującymi prace licencjackie, magisterskie i doktorskie.

Moja praca naukowa polega na prowadzeniu badań dotyczących biochemicznych reakcji roślin na działanie czynników stresowych, głównie metali ciężkich. Otrzymane wyniki są publikowane w czasopismach naukowych i prezentowane na konferencjach.

BIOGRAM

Jestem absolwentką Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Tytuł magistra biologii uzyskałam w 1994 roku. W 2001 roku obroniłam pracę doktorską pt. „Reaktywne formy tlenu i enzymatyczne reakcje obronne w odpowiedzi pomidora (Lycopersicon esculentum Mill.) na zakażenie patogenem grzybowym” i nadano mi stopień doktora nauk biologicznych. W 2014 roku na podstawie jednotematycznego cyklu publikacji pt. „Wpływ niklu na procesy pro- i antyoksydacyjne oraz procesy związane z metabolizmem azotu i węgla w siewkach pszenicy” otrzymałam stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych w zakresie biologii, specjalności fizjologia i biochemia roślin. W Katedrze Fizjologii i Biochemii Roślin pracuję od 1996 roku, obecnie na etacie profesora uczelni.

ZAINTERESOWANIA

Moje zainteresowania naukowe skupiają się wokół biochemicznych reakcji roślin na czynniki stresowe. Obecnie zajmuję się badaniem odpowiedzi roślin uprawnych na działanie metali ciężkich, głównie niklu i kadmu. Interesuje mnie wpływ tych metali na przebieg metabolizmu podstawowego roślin, zwłaszcza metabolizmu azotu i węgla. Ponadto, analizuję efekt działania tych czynników na parametry związane ze stresem oksydacyjnym u roślin.

KONTAKT I DYŻURY