PROFIL PRACOWNIKA: Małgorzata Kostrzyńska

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

Realizacja pracy dydaktycznej oraz naukowo - badawczej

BIOGRAM

Pedagog społeczny (Uniwersytet Łódzki), arteterapeuta (Instytut Ericksonowski w Łodzi), doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (Uniwersytet Łódzki). Pracuje w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Jest członkiem Centrum Innowacji Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wiceprzewodnicząca Rady ds. Rozwiązywania Problemu Bezdomności przy Prezydent Miasta Łodzi. Przez lata była członkiem Łódzkiego Partnerstwa w sytuacji Wykluczenia i Bezdomności. Od kilkunastu lat pracuje z osobami doświadczającymi bezdomności, łącząc badania partycypacyjne z działaniem wspierającym, towarzysząc im w codziennym życiu. Prowadziła kilkuletnie badania etnograficzne na ulicach miasta, z mężczyznami w kryzysie bezdomności, pozostającymi poza systemem pomocy społecznej, koncentrując się na przeszkodach w ich społecznym włączaniu (2005 – 2008). Współpracowała ze Stowarzyszeniem Ludzi Bezdomnych, samodzielnie założonym przez osoby w kryzysie bezdomności, zajmując się rekonstrukcją procesu stowarzyszania się w kontekście piętna (2009 – 2013). Przez kilka lat koordynowała projekt Skrzynka „Domni – Bezdomni” (2015 – 2017), wypracowując swoistą metodykę pracy z osobami w kryzysie, z wykorzystaniem Skrzynki. Współrealizowała projekt fotograficzny „Łódź (dla) Bezdomnych”, w ramach którego kilkoro autorów, za pomocą fotografii, prezentowało swoje doświadczanie bezdomności w mieście (2019).

Ma doświadczenie w długoterminowej obserwacji uczestniczącej, wywiadach narracyjnych, analizie jakościowej (teoria ugruntowana), a także w podejściu partycypacyjnym.<u1:p style="background-color: initial;"></u1:p> Od lat współpracuje zarówno z organizacjami pozarządowymi, jak i przedstawicielami instytucji publicznych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na bezdomności, streetworkingu, włączaniu i wyłączaniu społecznym, stygmatyzacji, systemie pomocy społecznej. Prywatnie zajmuje się ceramiką.

ZAINTERESOWANIA

Moje zainteresowania naukowe skupiają się na problematyce bezdomności, streetworkingu, integracji i wykluczania społecznego, procesach przezwyciężania bezdomności, systemie pomocy społecznej dla osób doświadczających bezdomności.

OSIĄGNIECIA

Nagrody:

2015. nagroda Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską;

2019. nagroda im. A. Rojszczaka (Klubu Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej);

2019. nagroda im. I. Lepalczyk (Zarządu łódzkiego Towarzystwa Naukowego);

2019. nagroda im. E. Tarkowskiej (Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społ., Polskiego Towarzystwa Socjolog., Instyt. Filozofii i Socjologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej oraz Instyt. Studiów Polit. PAN).

KONTAKT I DYŻURY

tel: 607-404-257

Pomorska 46/48 91-408 Łódź