Nauka inspiruje - prof. Jakub Kronenberg

W Dniu Nauki Polskiej zainaugurowaliśmy nowy cykl, w ramach którego prezentujemy sylwetki ludzi nauki Uniwersytetu Łódzkiego, pod hasłem Nauka Inspiruje. Systematycznie pojawiać się będą kolejne publikacje składające się ze specjalnie na tę okazję wykonanej fotografii oraz odpowiedzi naukowców na trzy pozornie proste pytania o źródła ich własnych inspiracji w pełnieniu swojego zawodu. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami prof. Jakuba Kronenberga.

dr hab. Jakub Kronenberg, prof. UŁ – ekonomista ekologiczny, kierownik Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych. Wśród swoich zainteresowań badawczych wymienia: różne aspekty wartości środowiska przyrodniczego, sprawiedliwość środowiskową, zrównoważoną konsumpcję, dewzrost.

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem?

Jako dziecko marzyłem o byciu naukowcem w białym fartuchu, podobnie jak niektóre dzieci marzą o byciu strażakami czy kosmonautami. Mimo iż mój codzienny strój nie wygląda dokładnie tak, jak w moich wyobrażeniach, ogólnie uważam, że z powodzeniem udało mi się zrealizować dziecięce marzenie.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca?

Nasze badania wspierają procesy decyzyjne i cieszą się zainteresowaniem wśród innych badaczy i mediów. Podkreślamy na przykład, że większość zieleni w miastach to tzw. zieleń nieformalna, która nie jest odpowiednio chroniona. I rzeczywiście coraz więcej się o tym mówi.

Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Ciągłe poszukiwanie, zgłębianie tematu, porządkowanie i przekazywanie wiedzy. Współpraca z innymi badaczami, a także innymi interesariuszami, udział w różnych ciałach doradczych. Szczególnie ważne są w tym kontekście kontakty i współpraca międzynarodowa. Nauka nie ma przecież granic!

Więcej o pracy prof. Jakuba Kronenberga

UŁ. Sukces projektu ENABLE – lepsze wykorzystanie błękitnej i zielonej infrastruktury

Zieleń miejska w czasach Covid-19 - opinie Polaków

Wycinka Lex Szyszko w Łodzi – dane UŁ szokują!

Zieleń w miastach (PAP Nauka)

Artykuły naukowe

Science Direct
Research Gate

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.