Zieleń miejska w czasach Covid-19 - opinie Polaków

Zespół profesora Jakuba Kronenberga z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ chce zbadać opinie i nastroje Polaków wobec terenów zieleni w miastach w czasie epidemii koronawirusa. Naukowcy szukają jak największej liczby chętnych, którzy wypowiedzą się na ten temat w ankiecie online. Badania są częścią europejskiego projektu prowadzonego przez Europejski Instytut Leśnictwa. Badane są opinie mieszkańców Starego Kontynentu i Chin. Link do krótkiej ankiety poniżej.

 

Ankieta - kliknij

Czas pandemii zmienił życie nas wszystkich, zmienił również podejście niektórych z nas do natury. Brak dotychczasowych atrakcji - restauracji, teatrów, kin - spowodował, że wiele osób przedefiniowało swoje codzienne nawyki. Badacze z UŁ chcą sprawdzić, jak to wygląda w Polsce.

- Kwarantanna pokazała miejskie tereny zieleni w zupełnie innym świetle, a my chcielibyśmy sprawdzić jak to wygląda dokładnie. Ciekawi nas, jaką rolę odgrywa miejska zieleń dla mieszkańców w tych trudnych czasach. Zastanawiamy się, jakie nowe zjawiska i opinie pojawiają się wśród ludzi, a przede wszystkim, czy zmienili oni w tym kontekście swoje nastawienie do terenów zieleni - tłumaczy Nicola da Schio, główny koordynator badania z Vrije Universiteit Brussel - Cosmopolis Centre for Urban Studies.

Wypełnienie kwestionariusza zajmuje 5 do 10 minut. Naukowcy z Łodzi zachęcają jak największą liczbę Polaków do dzielenia się swoimi opiniami i przeżyciami.

Clearing House (Collaborative Learning in Research, Information-sharing and Governance on How Urban forests as nature-based solutions support Sino-European urban futures) to projekt europejsko-chiński, finansowany w ramach konkursu Horyzont 2020. Głównym celem projektu Clearing House jest wypracowanie rozwiązań, które podniosą odporność miast na wyzwania ekologiczne, społeczno-ekonomiczne i związane z jakością życia, dostosowanych do potrzeb miast w Europie i w Chinach.

Projekt wpisuje się w takie globalne strategiczne działania jak Cele Zrównoważonego Rozwoju, Agenda Miejska, Porozumienie Paryskie dot. Klimatu czy Porozumienie z Sendai dotyczące ograniczania skutków katastrof naturalnych. Odnosi się również do licznych strategii unijnych i chińskich dotyczących zielonej i błękitnej infrastruktury, rozwiązań opartych na naturze, adaptacji do zmian klimatu i jakości życia w miastach. Poza Uniwersytetem Łódzkim, w projekcie uczestniczą jeszcze dwie polskie instytucje: Fundacja Sendzimira i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Profesor Jakub Kronenberg od lat zajmuje się tematyką zagospodarowania obszarów miejskich, w tym szeroko rozumianą wyceną zieleni miejskiej. Za sobą ma staże naukowe w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Kirgistanie. Regularnie publikuje w zagranicznych czasopismach naukowych. Dwukrotnie otrzymywał stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Był też beneficjantem stypendium naukowego MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. W 2009 roku został nagrodzony przez Prezydium Oddziału PAN w Łodzi.W ostatnim czasie zespół profesora J. Kronenberga opracował m.in. mapę społecznych funkcji łódzkich parków, z której mieszkańcy już mogą korzystać.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Vrije Universiteit Brussel - Cosmopolis Centre for Urban StudiesRedakcja: Centrum Promocji UŁ