Opis zadań
W Katedrze Informatyki prowadzone są badania z zakresu informatyki, fizyki oraz matematyki.
Obecnie realizowane są następujące zadania badawcze:
1) Analiza i implementacja metod kryptografii w systemach informatycznych
Celem badań jest analiza i opracowanie metod szyfrowania oraz ich zastosowanie w procedurach zabezpieczenia komunikacji w systemach informatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem systemów i aplikacji mobilnych.
2) Implementacja metod przetwarzania obrazów w diagnostyce dermatologicznej
Celem badania jest opracowanie algorytmów i metod rozpoznawania obrazów oraz implementacja metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w rozpoznawaniu zmian skórnych.
3) Framework do specyfikacji procesów biznesowych w Maude
Celem badania jest opracowanie frameworku w systemie przepisywania termów do specyfikacji i symulacji procesów biznesowych. W szczególności opracowany framework powinien wspierać metodologię artefaktów biznesowych. Częścią frameworku powinien być podsystem modelujący w efektywny sposób nieskończone maszyny stanów ze stanami reprezentowanymi przez instancje baz relacyjnych oraz język zapytań co najmniej równie ekspresyjny jak algebra relacyjna.
4) Framework do analizy i weryfikacji systemów CEP w Prologu
Celem badania jest stworzenie systemu do testowania i specyfikacji systemów CEP (complex event processing) w Prologu z wykorzystaniem programowania w logice z więzami oraz zawężania.
5) Układy supercałkowalne
Obiektem zainteresowania są klasyczne i kwantowe układy supercałkowalne (również o niestandardowych hamiltonianach). W szczególności badania dotyczą klasyfikacji układów supercałkowalnych w przestrzeniach dwuwymiarowych o stałej krzywiźnie.
W wyniku przeprowadzonych badań otrzymano nowe klasy układów supercałkowalnych. Podano metodę znajdowania całek ruchu dla układów opisywanych uogólnionym równaniem Hamiltona-Jacobiego, w którym energia pełni dodatkową rolę jednego z parametrów układu. Znaleziono zmienne kąt-działanie dla takich układów.
6) Teoriogrupowa analiza nierówności Bella
Celem badania jest konstrukcja i klasyfikacja nierówności Bella dla obserwabli generowanych przez działanie grup skończonych w przestrzeni stanów.
W wyniku przeprowadzonych badań otrzymano kryteria wyboru orbit grupowych w przestrzeni stanów generujących nierówności Bella łamane na poziomie kwantowym. W szczególności pokazano, że dla rzeczywistych reprezentacji grupy symetrii i wyborze jednej orbity nierówności Bella nie są łamane.
7) Związki między metrykami opisującymi fale grawitacyjne a konfiguracjami pola elektromagnetycznego
Celem badania jest analiza formalnych analogii między rozwiązaniami równań Einsteina i Maxwella, w szczególności zastosowania transformacji Niederera do tzw. double copy conjecture.
W wyniku przeprowadzonych badań otrzymano rozwiązania równań Maxwella należące do intensywnie badanej klasy rozwiązań z wirami.
8) Implementacja modeli emisji promieniowania rentgenowskiego z bezpośredniego otoczenia czarnych dziur i obiektów zwartych
W zadaniu implementowana jest rodzina modeli emisji promieniowania rentgenowskiego z dysków akrecyjnych. Modele będą wykorzystywane w celu wyznaczenia podstawowych parametrów fizycznych, i tym samym, własności fizycznych szeregu źródeł promieniowania X. Oczekuje się, że poprawny opis modelowy zastosowany do widm, zarówno uśrednionych jak i zmiennych w czasie, pozwoli na dokładne przebadanie i wyjaśnienie procesów fizycznych odpowiedzialnych za kształtowanie obserwowanych charakterystyk spektralnych.
9) Badanie K-teorii multipullbackowych nieparzystowymiarowych sfer kwantowych i zespolonych przestrzeni projektywnych
Celem badania jest zbadanie K-teorii multipullbackowych nieparzystowymiarowych sfer kwantowych i zespolonych przestrzeni projektywnych skonstruowanych z kostek Toeplitza, zarówno w wersji ze skręceniem jak i bez niego, i ich porównanie z klasycznymi odpowiednikami.
Dane kontaktowe
Katedra Informatyki
- Pomorska 149/153 (Uniwersytet Łódzki, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Katedra Informatyki, Sekretariat) pokój: B 325 90-139 Łódź