Dwie badaczki UŁ laureatkami konkursu CHANSE NCN

Konkurs programu CHANSE (Collaboration of Humanities and Social Sciences in Europe) - Transformations: Social and Cultural Dynamics in the Digital Age został rozstrzygnięty. Wśród laureatów znalazły się projekty z Uniwersytetu Łódzkiego – dr hab. Doroty Merecz-Kot, prof. UŁ i dr hab. Doroty Golańskiej, prof. UŁ. Gratulujemy!

prof. Dorota Merecz-Kot
prof. Dorota Golańska

Kierownikiem polskiego zespołu projektu Nowe wyzwania dla zdrowia i bezpieczeństwa pracy w czasach cyfrowej transformacji w Europie: rola cyfrowych platform pracy, jest dr hab. Dorota Merecz-Kot, prof. UŁ z Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ. Projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Szwecji, Danii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Hiszpanii.

Cieszymy się z dofinasowania projektu. Będzie to jedno z niewielu badań dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa pracy osób wykonujących pracę za pośrednictwem tzw. platform cyfrowych. To tak zwany sektor gig economy, który tworzony jest przez ludzi, którzy decydują się na pracę od zlecenia do zlecenia. Przykładem takiej platformy jest Fixly. Liczba GiGerów, czyli specjalistów świadczących okresowo usługi dla przedsiębiorstw stale rośnie, ale póki co nie wiemy nic lub prawie nic o warunkach pracy tych osób, poziomie bezpieczeństwa pracy i skutkach zdrowotnych wykonywania pracy w tej formie. Nasz projekt ma doprowadzić do pierwszej w Europie analizy ich sytuacji pod kątem zagrożeń psychospołecznych i zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia w pracy.  Przygotujemy tez rekomendacje dotyczące przepisów, które mogłyby wspierać rozwój zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy europejskich GiGerów.

- mówi prof. Dorota Merecz-Kot.

Kierownikiem drugiego zwycięskiego projektu Inteligentny dom: przeobrażenia relacji społecznych związane z cyfryzacją przestrzeni domowej, jest dr hab. Dorota Golańska, prof. UŁ z Wydziału Filologicznego UŁ. Projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Czech, Finlandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. 

SMARTUP zbada, w jaki sposób przestrzeń domu została przekształcona przez rosnącą cyfryzację i jakie konsekwencje ten proces generuje. Projekt skupia badaczy reprezentujących takie dyscypliny jak socjologia, antropologia, studia nad projektowaniem (design studies), studia kulturowe i studia (post)humanistyczne. Dzięki zastosowaniu transdyscyplinarnego podejścia projekt stworzy unikalne rozumienie przemian spowodowanych rozprzestrzenianiem się technologii cyfrowych we współczesnych domach. To z kolei pomoże w poszerzeniu teoretycznego myślenia dotyczącego naukowego ujęcia koncepcji „domu” czy „przestrzeni domowej”.

- tłumaczy prof. Dorota Golańska.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Czeską Akademią Nauk (Sociologický ústav AV ČR), Uniwersytetem Aalto (Department of Future Technologies), Uniwersytetem w Paderborn (Fakultät für Kulturwissenschaften, Fach Soziologie) i Uniwersytetem w Cardiff (Welsh School of Architecture).

Wyniki konkursu opublikowane zostały na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki oraz programu CHANSE.

Materiał: NCN; dr hab. Dorota Golańska, prof. UŁ; dr hab. Dorota Merecz-Kot, prof. UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ