Science Inspires – naukowcy UŁ z zagranicy po raz pierwszy razem

Pierwsze wydarzenie z cyklu Science Inspires, zainicjowane przez International Hub, już za nami! Międzynarodowa grupa badaczy, która dołączyła do kadry akademickiej Uczelni, spotkała się w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Rogowskiej. W roku akademickim 2021/2022, tylko w ramach konkursu IDUB, na Uniwersytecie Łódzkim rozpoczęło pracę ponad 40 nowych badaczy z całego świata. To największy międzynarodowy „transfer naukowy” w historii Uczelni.

Celem spotkania była integracja środowiska naukowego oraz przedstawienie gościom z zagranicy całości potencjału badawczego UŁ. Zgromadzeni uzyskali również informacje na temat możliwości dalszej budowy kariery naukowej w Polsce oraz aplikowania o granty badawcze.  

Goście zostali powitani przez prof. Elżbietę Żądzińską, Rektora Uniwersytetu Łódzkiego oraz prof. Łukasza Boguckiego, Prorektora ds. współpracy z zagranicą i zaproszeni do podejmowania wspólnych działań w obszarze nauki. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele jednostek wspierających umiędzynarodowienie Uczelni, tj. Biura Współpracy z Zagranicą, Centrum Nauki, Centrum Promocji, Działu Spraw Pracowniczych. 

Spotkania Science Inspires mają integrować różne grupy pracowników UŁ i zbudować efektywne, twórcze, międzynarodowe środowisko badawcze. Inicjatywa obejmuje cykl spotkań w roku akademickim 2021/2022, w którym udział wezmą: badacze zatrudnieni w konkursie IDUB, młodzi naukowcy, doświadczeni naukowcy, doktoranci 

 – tłumaczy prof. Łukasz Bogucki, Prorektor UŁ ds. współpracy z zagranicą.  

Spotkanie integracyjne było pierwszym z serii Science Inspires, którą rozumiemy jako platformę wymiany doświadczeń naukowych pomiędzy polskimi badaczami i doktorantami UŁ oraz naukowcami UŁ z zagranicy. Wydarzenia umożliwią także budowę kultury umiędzynarodowienia Uczelni i będą promocją kultury polskiej.  

Podczas spotkania na Rogach badacze zostali przywitani według zasad polskiej gościnności, a także zaznajomieni z elementami polskiego folkloru. Mieli również okazję do spróbowania specjałów kuchni polskiej i nieformalnych rozmów przy ognisku. Wydarzenie uświetnił występ taneczno-wokalnego zespołu ludowego „Ariadna”.  

Ten rok akademicki na Uniwersytecie Łódzkim będzie kolejnym przełomowym pod względem umiędzynarodowienia – dzięki grantom IDUB na Uczelni pojawi się jednocześnie ponad 40 naukowców z całego świata. Zdecydowana większość z nich spędzi tutaj kilka lat pracując wspólnie z badaczami UŁ.  

Uniwersytet Łódzki chce w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje udział w konkursie "Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza". Przybycie do nas tak licznej grupy badaczy z całego świata jest jednym z istotnych kroków w rozwoju naukowym, na który Uczelnia stawia konsekwentnie od wielu lat.  

Więcej o nowych naukowcach, którzy przyjechali na UŁ w ramach konkursu IDUB, można przeczytać TUTAJ

O szczegółach dotyczących dat i tematyki spotkań o charakterze naukowym będzie informował  International Hub.

Materiał źródłowy: IHub UŁ; redakcja: Centrum Promocji UŁ