PROFIL PRACOWNIKA: Kazimierz Michał Ujazdowski

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

- kierowanie pracami ECBU

- prowadzenie projektów badawczych

- animowanie współpracy międzynarodowej

- promocja nauki i edukacja do życia publicznego

BIOGRAM

Kazimierz Michał Ujazdowski ( ur. w 1964 roku). Absolwent Wydziału Prawa UŁ. Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego. Związany z Katedrą Doktryn Polityczno-Prawnych. Zajmuje się historią polskiej myśli politycznej, francuskim konstytucjonalizmem i współczesnymi zagadnieniami ustrojowymi. W 2019 roku założył Europejskie Centrum Badań Ustrojowych. Członek Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Członek Komitetu Doradczego Europejskiej Sieci "Pamięć i Solidarność", przewodniczący Rady Programowej Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

W młodości związany z opozycją demokratyczną, uczestniczył w Ruchu Młodej Polski. W 1989 roku członek gabinetu ministra Aleksandra Halla. Dwukrotnie sprawował funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego ( 2000-2001 i 2005-2007).Współtworzył politykę pamięci i powołał do życia Muzeum Historii Polski. W ramach kampanii przeciwko kłamstwu o "polskich obozach śmierci" doprowadził do zmiany nazwy Muzeum Auschwitz - Birkenau na były niemiecki- nazistowski obóz koncentracyjny i Zagłady.

Poseł na Sejm I,III,IV,V i VII kadencji, członek Parlamentu Europejskiego ( 2014-2019 ). Od wyborów parlamentarnych w 2019 roku jest senatorem RP, przewodniczy Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

ZAINTERESOWANIA

- historia myśli politycznej ze szczególnym zainteresowaniem polskim konserwatyzmem XIX i XX wieku

- francuski konstytucjonalizm

- reformy na rzecz usprawnienia demokracji parlamentarnej

- badanie polityk publicznych, szczególnie polityki kulturalnej państw europejskich i USA.





OSIĄGNIECIA

Dysertacja doktorska "Żywotność konserwatyzmu. Idee polityczne Adolfa Bocheńskiego" Iskry 2005.

Praca habilitacyjna " Geneza i tożsamość konstytucji V Republiki Francuskiej" ( OMP 2014)

Autor artykułów poświęconych historii myśli politycznej i zagadnieniom ustrojowym. Bibliografia.

Kierownik projektu badawczego " Europeizacja wolności religijnej ?" Wpływ ETPCZ i wybranych instytucji europejskich na rozumienie wolności religijnej w Polsce i w Niemczech w latach 2004-2019. Projekt realizowany we współpracy UŁ z Uniwersytetem w Lipsku.

Założyciel Europejskiego Centrum Badań Ustrojowych i Fundacji dla Nauki.



KONTAKT I DYŻURY

Kopcińskiego 8/12 pokój: 4.28 90-232 Łódź

Kopcińskiego 8/12 90-232 Łódź

Dyżury

poniedziałek: 11:30-13:00 W dniu 23.01.2023 dyżur w aplikacji Microsoft Teams: teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MWI0NjNjNDYtZGUwMC00OGM1LTlkMmQtMDE4ZDhmY2NlNjE3%40thread.v2/0