Studia po angielsku na UŁ coraz bardziej atrakcyjne

O 48 procent wzrosła od roku 2019 liczba studentów Uniwersytetu Łódzkiego na kierunkach i specjalnościach z wykładowym językiem angielskim. Dynamicznie przybywało ich w latach 2020-2022. Obecnie na studiach w języku angielskim na UŁ kształci się aż 1148 osób. Ponad 70 procent z nich pochodzi z zagranicy.

grupa młodych ludzi na tle zielonych drzewWiekszość studentów kierunków i specjalności z językiem angielskim na UŁ pochodzi z zagranicy.

Najliczniej w 813-osobowej społeczności studentów zagranicznych na kierunkach z językiem angielskim reprezentowani są obywatele:

1. Azerbejdżanu – 194 studentów
  2. Ukrainy – 144
  3. Uzbekistanu – 140
  4. Turcji – 55
  5. Kazachstanu – 22

Mniej liczne grupy przyjechały z Etiopii, Indii, Bangladeszu i Maroko. Pozostałe kraje reprezentowane są przez pojedynczych przedstawicieli.

Co przyciąga studentów z zagranicy na UŁ?

Uniwersytet Łódzki skutecznie rekrutuje studentów z zagranicy, tworząc wielokulturowe środowisko studiowania i otwartą społeczność akademicką. Aby dowiedzieć się z jakich powodów kandydaci wybierają naszą ofertę studiów, w grudniu 2022 r. pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą UŁ przeprowadzili anonimowe badanie ankietowe monitorujące satysfakcję studentów zagranicznych UŁ. Zorganizowano też trzy spotkania z wybranymi grupami studentów na tzw. badania satysfakcji w grupach fokusowych. Zapytano m.in. o to, które aspekty studiowania na UŁ są dla studentów najbardziej satysfakcjonujące.

Studenci najczęściej wskazywali na ogólną życzliwość i bezpieczeństwo, co świadczy o tym, że dobrze się czują w UŁ i ogólnie w Łodzi. Ponadto cenią sposób prowadzenia zajęć i poziom nauczania na UŁ. Studenci wysoko ocenili również jakość obsługi działów administracyjnych na UŁ, w których dopełniają formalności podczas pierwszych dni pobytu. Zdajemy sobie sprawę, że przebieg procesu rekrutacji i forma komunikowania się z kandydatami buduje obraz przyszłego miejsca do studiowania. W opinii studentów – aplikujących jednocześnie na różne uczelnie polskie i zagraniczne – rekrutacja na UŁ była bardzo prosta i przyjazna

– mówi Liliana Lato, dyrektor BWZ UŁ.

Na pytanie o powód wyboru uczelni większość badanych odpowiada, że oferta UŁ spełnia ich oczekiwania. Ankietowani odpowiadają też, że o UŁ dowiadują się najczęściej z polecenia – od obecnych studentów lub absolwentów, którzy przekazują informacje o UŁ swoim kolegom w kraju pochodzenia.

wykres

Kolejnym czynnikiem powodującym wzrost liczby studentów z zagranicy między innymi na kierunkach z angielskim językiem wykładowym jest agresja państwa rosyjskiego przeciwko Ukrainie. Jesienią 2022 r. na wszystkich (nie tylko „angielskich”) kierunkach w UŁ studiowało 838 obywateli Ukrainy, aż o 149 więcej niż rok wcześniej. To znaczący wzrost.

Kierunki w języku angielskim

W roku akademickim 2023/2024 Uniwersytet Łódzki posiada w swojej ofercie 14 kierunków prowadzonych w języku angielskim:

Strategia umiędzynarodowienia na UŁ

Uniwersytet Łódzki jest jednym z liderów wśród uczelni w Polsce w obszarze umiędzynarodowienia. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w latach 2020 i 2021 zajmował trzecie miejsce pod względem liczby studentów zagranicznych, wyprzedzany jedynie przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski.

W swojej strategii Uniwersytet Łódzki dla dalszego umiędzynarodawiania kształcenia stawia na zwiększanie liczby zajęć w  języku angielskim (i  innych językach obcych), w  tym prowadzonych przez wykładowców z zagranicy. Dodatkowo dla wzmacniania kompetencji umożliwiających absolwentom znalezienie zatrudnienia zgodnego z oczekiwaniami planuje otwieranie kolejnych kierunków studiów z językiem angielskim jako wykładowym. Procesy te wspiera pozyskiwanie kolejnych akredytacji międzynarodowych.

Materiał: Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ
Tekst i redakcja: Marcin Kowalczyk, Centrum Komunikacji i PR UŁ

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.