Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji

Opis zadań

Tradycje dotyczące kształcenia prawa administracyjnego w Łodzi zapoczątkowane zostały w 1928 r. Szczególną rolę odegrał w nich profesor Tadeusz Hilarowicz – jeden
z pierwszych autorów podręcznika z prawa administracyjnego.

Pierwszym kierownikiem Katedry Prawa Administracyjnego na utworzonym w 1948 r. Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego (później Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego) był profesor Józef Litwin. Po jego śmierci kierownictwo Katedry objął profesor Eugeniusz Smoktunowicz,
a następnie w 1990 r. profesor Małgorzata Stahl. Od roku 2017 funkcję kierownika Katedry pełni profesor Zofia Duniewska. Obecnie w skład Katedry wchodzi dwóch profesorów, czterech profesorów UŁ, dziesięciu adiunktów oraz doktoranci. Wielu pracowników Katedry łączy pracę na Uczelni z praktyką prawniczą (w tym w sądownictwie, adwokaturze i administracji publicznej: rządowej i samorządowej). Pracownicy Katedry działają w stowarzyszeniach naukowych, uczestniczą czynnie w licznych konferencjach naukowych. Są też współorganizatorami bądź organizatorami takich konferencji. Na przywołanie zasługują m.in. organizowane przez Katedrę od lat konferencje w ramach cyklu Łódzkie Spotkania Prawnicze. Rozbudowany zakres badań sprawia, że w ramach Katedry funkcjonują trzy zakłady: Zakład Prawa Administracyjnego, Zakład Prawa Ochrony Środowiska oraz Zakład Nauki Administracji.

Obszar aktywności badawczo-naukowej i dydaktycznej (np. wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, seminaria) Katedry uwzględnia naukę rozlegle rozumianego prawa administracyjnego oraz naukę administracji. W sferze nauki prawa administracyjnego przedmiot kształcenia i badań obejmuje w szczególności tzw. część szczególną prawa administracyjnego, w tym regulacje materialno-prawne (zestawiane z unormowaniami procesowymi i ustrojowymi) składające się na prawo: osobowe, zagospodarowania przestrzennego, budowlane, wywłaszczeń, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, farmaceutyczne, bezpieczeństwa, szkolnictwa wyższego, oświaty, kultury, dostępu do informacji publicznych, przeciwdziałania patologii społecznej i wiele innych. Dużą uwagę przywiązujemy też do prawa administracyjnego ustrojowego, przede wszystkim prawa wyznaczającego status administracji rządowej i samorządowej, zwłaszcza samorządu terytorialnego. Zajmujemy się także problematyką teorii prawa administracyjnego: jej podstawami, kluczowymi instytucjami, tworzeniem aparatu pojęciowego i wykładnią. W zakresie nauki o administracji skupiamy się na budowie struktur administracji publicznej, problematyce kierowania i nadzoru, a także na innych kwestiach związanych z podejmowaniem decyzji w procesie administrowania. Nasza aktywność dydaktyczna i naukowa obejmuje ponadto zagadnienia prawa rolnego i szeroko ujmowaną tematykę prawnej ochrony środowiska.

Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji

• Kopcińskiego 8/12 (Sekretariat) pokój: 3.46 90-232 Łódź
tel: 42-635-46-11 Telefon Kierownika Katedry e-mail: www: https://www.wpia.uni.lodz.pl/struktura/instytuty-katedry-zaklady/katedra-prawa-administracyjnego-i-nauki-administracji.html

Skład osobowy