Opis zadań
Tradycje dotyczące kształcenia prawa administracyjnego w Łodzi zapoczątkowane zostały w 1928 r. Szczególną rolę odegrał w nich profesor Tadeusz Hilarowicz – jeden
z pierwszych autorów podręcznika z prawa administracyjnego.
Pierwszym kierownikiem Katedry Prawa Administracyjnego na utworzonym w 1948 r. Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego (później Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego) był profesor Józef Litwin. Po jego śmierci kierownictwo Katedry objął profesor Eugeniusz Smoktunowicz,
a następnie w 1990 r. profesor Małgorzata Stahl. Od roku 2017 funkcję kierownika Katedry pełni profesor Zofia Duniewska. Obecnie w skład Katedry wchodzi dwóch profesorów, czterech profesorów UŁ, dziesięciu adiunktów oraz doktoranci. Wielu pracowników Katedry łączy pracę na Uczelni z praktyką prawniczą (w tym w sądownictwie, adwokaturze i administracji publicznej: rządowej i samorządowej). Pracownicy Katedry działają w stowarzyszeniach naukowych, uczestniczą czynnie w licznych konferencjach naukowych. Są też współorganizatorami bądź organizatorami takich konferencji. Na przywołanie zasługują m.in. organizowane przez Katedrę od lat konferencje w ramach cyklu Łódzkie Spotkania Prawnicze. Rozbudowany zakres badań sprawia, że w ramach Katedry funkcjonują trzy zakłady: Zakład Prawa Administracyjnego, Zakład Prawa Ochrony Środowiska oraz Zakład Nauki Administracji.
Obszar aktywności badawczo-naukowej i dydaktycznej (np. wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, seminaria) Katedry uwzględnia naukę rozlegle rozumianego prawa administracyjnego oraz naukę administracji. W sferze nauki prawa administracyjnego przedmiot kształcenia i badań obejmuje w szczególności tzw. część szczególną prawa administracyjnego, w tym regulacje materialno-prawne (zestawiane z unormowaniami procesowymi i ustrojowymi) składające się na prawo: osobowe, zagospodarowania przestrzennego, budowlane, wywłaszczeń, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, farmaceutyczne, bezpieczeństwa, szkolnictwa wyższego, oświaty, kultury, dostępu do informacji publicznych, przeciwdziałania patologii społecznej i wiele innych. Dużą uwagę przywiązujemy też do prawa administracyjnego ustrojowego, przede wszystkim prawa wyznaczającego status administracji rządowej i samorządowej, zwłaszcza samorządu terytorialnego. Zajmujemy się także problematyką teorii prawa administracyjnego: jej podstawami, kluczowymi instytucjami, tworzeniem aparatu pojęciowego i wykładnią. W zakresie nauki o administracji skupiamy się na budowie struktur administracji publicznej, problematyce kierowania i nadzoru, a także na innych kwestiach związanych z podejmowaniem decyzji w procesie administrowania. Nasza aktywność dydaktyczna i naukowa obejmuje ponadto zagadnienia prawa rolnego i szeroko ujmowaną tematykę prawnej ochrony środowiska.
________________________________________________________________________________________________________________________________
100-LECIE URODZIN PROF. DR. HAB. EUGENIUSZA SMOKTUNOWICZA
Eugeniusz Smoktunowicz – „Duch”
Praca naukowa i dydaktyczna profesora zwyczajnego doktora habilitowanego Eugeniusza Smoktunowicza jest doskonale znana. Mało jednak osób wie o Jego działalności konspiracyjnej w Armii Krajowej w latach 1943-1945. W związku z przypadającą we wrześniu 100-letnią rocznicą urodzin Profesora, postanowiłem ją przybliżyć.
Eugeniusz Smoktunowicz urodził się 24 września 1924 roku w Narwi[1] (powiat bielski, województwo białostockie)[2]. Został ochrzczony 19 października 1924 roku w Narwi w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława[3]. Rodzice: Piotr – szewc i Anna – gospodyni domowa wraz z sześciorgiem dzieci zamieszkiwali w jednorodzinnym wiejskim domku drewnianym. Po ukończeniu szkoły powszechnej w 1938 roku Eugeniusz Smoktunowicz przystąpił do pracy zarobkowej, latem pracował jako robotnik rolny, zimą zaś pomagał ojcu w warsztacie. W lutym 1941 roku otrzymał pracę kancelisty w miejscowym sielsowiecie. Po zajęciu Narwi przez Niemców, w październiku 1941 roku został wezwany do pracy kancelisty w miejscowym zarządzie gminnym.
W 1943 roku na terenie gminy Narew zawiązała się organizacja Armii Krajowej (Okręg Białystok Inspektorat Podlaski Obwód Bielsk Podlaski), do której Eugeniusz Smoktunowicz wstąpił. Otrzymał przydział pod nazwą „Wróbel” (dowódca o tej samej nazwie[4]) i po złożeniu przysięgi przyjął pseudonim „Duch”. Pełnił funkcję informacyjno – propagandową. Pracując w gminie Narew wyrobił około 200 sztuk lewych kenkart, które przekazał placówce.
Placówka ”Wróbel” podlegała Komendantowi Obwodu Bielsk Podlaski por. Ludgardowi Minakowskiemu „Kmicic”. Po aresztowaniu „Kmicica” przez wojska sowieckie otrzymała rozkaz zdemobilizowania, zaś żołnierze rozkaz - w miarę możliwości - zmiany miejsca zamieszkania, a na nowym terenie współpracy z tamtejszą konspiracją.
We wrześniu 1944 roku Eugeniusz Smoktunowicz przyjechał do gminy Wyszki i nawiązał kontakt z oddziałem Armii Krajowej „Jana”, pracując jako agent pocztowy. W 1945 roku został łącznikiem z 5 Wileńską Brygadą Armii Krajowej, pod dowództwem majora Zygmunta Edwarda Szendzielarza, ps. „Łupaszka”. Dostarczał osobiście dowódcom szwadronów[5] niezwykle cenne informacje, od zakonspirowanych agentów umieszczonych w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim, o mających nastąpić obławach lub aresztowaniach, a także rozkazy i instrukcje.
Eugeniusz Smoktunowicz odchodzi z oddziału „Jana” na początku września 1945 roku. Wyjeżdża do miasta Łodzi, dnia 20 września melduje się na prawdziwe nazwisko. Wstępuje do szkoły[6] (po zdaniu egzaminów wstępnych został przyjęty do 3 klasy II Państwowego Koedukacyjnego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych) i rozpoczyna pracę w Zarządzie Miejskim w Łodzi. Ujawnia się 23 kwietnia 1947r. Ale to już inna historia.
Tomasz Kłos
[1] Narew była miastem do 1934 roku /rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1934 r. o zniesieniu ustroju miejskiego w niektórych miastach w powiecie bielskim i sokólskim, województwie białostockiem - Dz.U. z 1934 nr 48 poz. 420/.
[2] Sprostowania wymaga informacja o miejscu śmierci. Zmarł 8 września 2005 roku w Zgierzu, a nie, jak podaje Wikipedia, w Białymstoku.
[3] Parafia istnieje w Narwi od 1528 roku. Kościół parafialny został ufundowany przez króla Zygmunta Starego i jego małżonkę królową Bonę. Obecny wzniesiono w latach 1738-1748. W 1938 roku na terytorium parafii zamieszkiwało 950 parafian.
[4] Narew w strukturze Armii Krajowej podlegała Hajnówce. Komendantem placówki Nr 14 Hajnówka był st. sap. pchr. „Wróbel” (nazwisko nieznane) – Gwozdek Zdzisław, Białostocki Okręg ZWZ-AK (X 1939-I 1945), t. I, s. 87, 147.
[5] Dowódca 1 szwadronu – por. Zygmunt Błażejewicz „Zygmunt”, dowódca 2 szwadronu – ppor. Romuald Rajs „Bury”, dowódca 4 szwadronu – por. Marian Pluciński „Mścisław”.
[6] Egzamin dojrzałości zdany w czerwcu 1947 roku.
____________________________________________________________________________________________________________________________
ZAPROSZENIE NA SEMINARIA
Szanowni Studenci,
W roku akademickim 2023/24 Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji serdecznie zaprasza na seminaria licencjackie i magisterskie. Proponujemy nstępujące obszary tematyczne:
- Prawo administracyjne (ustrojowe i materialne)
- Prawo ochrony środowiska
- Prawo ochrony zdrowia
WYKAZ GRUP I PROWADZĄCYCH:
Prawo
- stacjonarne
III rok- konwersatorium metodyczne - 15 godz. semestr zimowy/15 godz. semestr letni – po 1 grupie na każdy semestr:
- Dr hab. Monika Król, prof. UŁ
- Dr Przemysław Wilczyński
- Dr Maria Karcz-Kaczmarek
IV rok- seminarium magisterskie 30/30 (1 grupa na Katedrę -zapisy do prowadzącego – limit 20 osób)
- Prof. dr hab. Piotr Korzeniowski /
Dr hab. Monika Król, prof. UŁ/
Dr Maria Karcz-Kaczmarek
V rok- seminarium magisterskie- 30/30
- kontynuacja:
- Dr hab. M. Król. prof. UŁ
- Dr Maria Karcz-Kaczmarek
2.wieczorowe
III rok- konwersatorium metodyczne 15 godz. semestr zimowy/15 godz. semestr letni – po 1 grupie na każdy semestr:
- Dr hab. Monika Król, prof. UŁ
- Dr Przemysław Wilczyński
- Dr Maria Karcz-Kaczmarek
IV rok- seminarium magisterskie 30/30 ( 1 grupa na Katedrę -zapisy do prowadzącego – limit 20 osób)
- Dr hab. Monika Król, prof. UŁ
Dr Maria Kaczmarek
V rok- seminarium magisterskie- 30/30
- nie ma kontynuacji
3. zaoczne -
III rok- konwersatorium metodyczne 10 godz. semestr zimowy/10 godz. semestr letni – po 1 grupie na każdy semestr:
- Dr hab. Monika Król, prof. UŁ
- Dr Przemysław Wilczyński
- Dr Maria Karcz-Kaczmarek
IV rok- seminarium magisterskie 20/20 (sobota 10.30-12.00)
- Prof. dr hab. Zofia Duniewska /
Dr Agnieszka Rabiega-Przyłęcka
V rok- seminarium magisterskie 20/20- grupy tylko z kontynuacji IV roku (sobota 10.30-12.00 albo wg ustaleń z grupą )
- nie ma kontynuacji
Administracja I stopnia
- stacjonarne
III rok- seminarium licencjackie- 30/30
- Dr Rafał Budzisz
- Dr Michał Ulasiewicz
- zaoczne (seminaria licencjackie uruchamiają tylko te katedry, które prowadzą zajęcia w toku studiów I stopnia)
III rok- seminarium licencjackie- 18/30 (sobota 10.30-12.00)
- Dr Przemysław Wilczyński
Administracja II stopnia- 2-letnie
- stacjonarne –
- I rok- seminarium magisterskie – od roku akad. 2022/23 seminarium rozpoczyna się w semestrze letnim – 30 godz. ( zapisy do katedr – bez limitu)
- Prof. dr hab. Zofia Duniewska /Dr Agnieszka Rabiega-Przyłęcka
- Dr Rafał Budzisz
Dr Rafał Budzisz
- II rok- seminarium magisterskie 30/30 (kontynuacja)
- Prof. dr hab. Zofia Duniewska /
Dr Agnieszka Rabiega-Przyłęcka
- zaoczne -
- I rok- seminarium magisterskie- od roku akad. 2022/23 seminarium rozpoczyna się w semestrze letnim – 30 godz. – Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji może utworzyć 2 grupy:
- Dr hab. Monika Król, prof. UŁ
- Dr Renata Lewicka
- II rok-seminarium magisterskie 30/30 (niedziela 8.30-10.45) – tylko grupy z kontynuacji I roku
- Dr hab. Monika Król, prof. UŁ
- Dr Renata Lewicka
Dane kontaktowe
Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji
- Kopcińskiego 8/12 90-232 Łódź