Katedra Prawa Handlowego, Ubezpieczeń i Własności Przemysłowej

Opis zadań

Katedra powstała w 1988 r. pod nazwą: Katedra Prawa Gospodarczego i Handlowego a jej kierownikiem od początku do 30.9.2024 r. był prof. dr hab. Wojciech J. Katner. Składała się z dwóch zakładów: Zakładu Prawa Handlowego (kier. prof. dr hab. Wojciech J. Katner, od 1.3.2021 r. prof. UŁ dr hab. Aleksander Kappes,) oraz Zakładu Prawa Własności Przemysłowej (kier. prof. dr hab. Urszula Promińska). Przez kilka lat funkcjonował także odrębny Zakład Prawa Spółek, zniesiony ze względu na zwiększone dla zakładów minimum pracowników. Od 1.10.2024 r. zmieniła się nazwa Katedry na obecną „Katedra Prawa Handlowego, Ubezpieczeń i Własności Przemysłowej”. Zmiana nazwy wiązała się ze zniesieniem zakładów w ramach katedr na UŁ i potrzebą wyrażenia w nazwie Katedry zasadniczych kierunków badań w niej prowadzonych. Od 1.10.2024 r. zmienił się też kierownik Katedry, którym został prof. UŁ dr hab. Aleksander Kappes.

Obecnie w Katedrze jest zatrudnionych 12 osób, w tym 2 profesorów tytularnych, 3 doktorów habilitowanych (prof. UŁ) i 6 adiunktów. Wszyscy są jednocześnie praktykami w zawodach prawniczych: jest 3 sędziów (jeden w stanie spoczynku), 4 adwokatów, 4 radców prawnych i jeden rzecznik patentowy. Jest także 12 doktorantów stacjonarnych i niestacjonarnych.

W ramach zajęć Katedry realizowane są wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, seminaria i zajęcia na studiach podyplomowych w UŁ i innych uniwersytetach. Od około dwudziestu lat prowadzone są samodzielne seminaria doktoranckie, otwarte także dla osób reprezentujących praktykę prawniczą, zwłaszcza sędziów, radców prawnych, adwokatów i notariuszy.

Pracownicy prowadzą zajęcia z prawa gospodarczego i handlowego na Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, Wydziale Zarządzania oraz na wielu kierunkach wydziałów przyrodniczych UŁ w zakresie: prawa, administracji, własności intelektualnej i przemysłowej, zagadnień prawnych gospodarki elektronicznej (e-commerce), instrumentów finansowych, w tym papierów wartościowych. Ponadto pracownicy Katedry prowadzą wykłady dla adwokatów, radców prawnych, notariuszy a także aplikantów tych zawodów.

W ramach badań nad prawem handlowym i prawem ubezpieczeń gospodarczych pracownicy Katedry zajmują się przede wszystkim prawem spółek handlowych, osobowych i kapitałowych, zagadnieniami ustrojowymi i funkcjonowaniem w obrocie tych spółek, prawem rynku kapitałowego i instrumentów finansowych, innymi rodzajami podmiotów, np. fundacjami rodzinnymi, prawem umów gospodarczych nazwanych i nienazwanych, zwłaszcza ubezpieczeń gospodarczych, umowami sprzedaży i leasingu, problematyką prywatnoprawną e-commerce.

W ramach badań nad prawem własności przemysłowej Katedra zajmuje się także problematyką dóbr własności przemysłowej, w tym w szczególności: dobrami chronionymi ustawą Prawo własności przemysłowej (znakami towarowymi, wzorami przemysłowymi), nabyciem i ustaniem praw własności przemysłowej, ich naruszeniami oraz problematyką podmiotów uprawnionych do dóbr własności przemysłowej. W kręgu zainteresowań badawczych znajduje się także status prawny dóbr własności przemysłowej niestanowiących przedmiotu podmiotowych praw bezwzględnych i ich ochrona.

Prace naukowe będące wynikiem prowadzonych przez pracowników Katedry badań wydawane są w najbardziej prestiżowych polskich periodykach (np. Przegląd Prawa Handlowego) i wydawnictwach zwartych, jak System Prawa Prywatnego i System Prawa Handlowego. Pracownicy Katedry są też autorami dwóch podręczników akademickich: Prawo gospodarcze i handlowe, przeznaczonego dla studentów prawa oraz Prawo cywilne i handlowe, przeznaczonego dla studentów administracji, ekonomii i zarządzanie. Redaktorem naukowym obydwu jest prof. dr hab. Wojciech J. Katner. Obydwa podręczniki doczekały się wielu wydań a za ich opracowanie autorzy uzyskali nagrody Rektora UŁ I stopnia.

Katedra organizuje konferencje naukowe i seminaria dla środowisk prawniczych, a od czternastu lat w maju przygotowuje i przeprowadza Ogólnopolskie Forum Prawa Spółek, będące konferencją naukową z udziałem kilkuset naukowców ze wszystkich ośrodków uniwersyteckich, sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych oraz studentów prawa. Przez lata prowadzone były całoroczne Studia Podyplomowe Prawa Spółek, z udziałem wykładowców także z innych uniwersytetów i praktyków. Ponadto pracownicy Katedry są zapraszani w charakterze członków zespołów przygotowujących projekty nowych rozwiązań prawnych oraz biorą udział w procesie legislacyjnym jako eksperci i autorzy opinii. Są również czynnymi arbitrami w stałych sądach polubownych, zwłaszcza w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej.


Uwaga!! Dr hab. Szymon Byczko, prof. UŁ w r. ak. 2024/2025 przebywa na urlopie naukowym


KONWERSATORIA METODYCZNE I SEMIANRIA PROWADZONE W KATEDRZE w r. ak. 2024/2025
Zapisy na seminaria IV r. i konwersatoria metodyczne III r. są możliwe do wyczerpania limitów miejsc w USOS.
Seminarium magisterskie V rok
1. Prawo stacjonarne – dr hab. A. Kappes, prof. UŁ/ Prof. dr hab. W.J. Katner/Prof. dr hab. U. Promińska - poniedziałek godz. 16.00 sala 1.17
2. Prawo wieczorowe – Prof. dr hab. U. Promińska 
3. Prawo zaoczne – Dr hab. B. Kucharski, prof. UŁ
Seminarium magisterskie IV rok
1. Prawo stacjonarne – dr J. Janeta/ dr hab. B. Kucharski, prof. UŁ
2. Prawo wieczorowe – dr J. Janeta
3. Prawo zaoczne – dr W. P. Matysiak
Konwersatorium metodyczne „Prawo gospodarcze i handlowe” III rok
1. Prawo stacjonarne:
a. Semestr zimowy – dr W P. Matysiak
b. Semestr letni – dr A. Zbrojewski
2. Prawo wieczorowe:
a. Semestr zimowy – dr J. Janeta
b. Semestr letni – dr M. Balcerzak
3. Prawo zaoczne:
a. Semestr zimowy –  dr A. Zbrojewski
b. Semestr letni - dr W.P. Matysiak
SEMINARIUM DOKTORSKIE
Seminaria odbywają się stacjonarnie o godz. 18:00 w sali 1.17
10 października 2024 r.
Mgr Jakub Zieliński
Istota hybrydowego systemu prawnego w Indiach
14 listopada 2024 r.
Mgr Błażej Jaracz
Szkoda wyrządzona dłużnikowi w stosunku, do którego dokonano obwieszczenia o toczącym się postępowaniu o ogłoszenie upadłości
5 grudnia 2024 r.  
Mgr Michał Pytkowski
Zasada biznesowej oceny sytuacji w P.S.A.
16 stycznia 2025 r. 
Dr Wiktor P. Matysiak
Wyłączenie wspólnika ze spółki handlowej na podstawie orzeczenia sądu - zagadnienia wybrane
20 lutego 2025 r.
Mgr Marcin Faron
Funkcje znaku usługowego
20 marca 2025 r.
Dr Jakub Janeta
Następstwo prawne mortis causa wspólników handlowych spółek osobowych

OPIEKĘ NAUKOWĄ NAD DOKTORANTAMI SPRAWUJĄ

Prof. dr hab. Wojciech J. Katner
Prof. dr hab. Urszula Promińska
Prof. UŁ dr hab. Aleksander Kappes
Prof. UŁ dr hab. Szymon Byczko
Prof. UŁ dr hab. Bartosz Kucharski

Dane kontaktowe

Katedra Prawa Handlowego, Ubezpieczeń i Własności Przemysłowej

Skład osobowy