2. SEMINARIUM "BADAJ, PROMUJ, BĄDŹ"— WPŁYW SPOŁECZNY BADAŃ NAUKOWYCH

Godło Polski
2. SEMINARIUM "BADAJ, PROMUJ, BĄDŹ"— WPŁYW SPOŁECZNY BADAŃ NAUKOWYCH

2. SEMINARIUM "BADAJ, PROMUJ, BĄDŹ" — WPŁYW SPOŁECZNY BADAŃ NAUKOWYCH

18 maja 2023 r., Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego 

W Uniwersytecie Łódzkim uważamy, że nikt nie jest „samotną wyspą”. Naszą misją jest nie tylko rzetelne prowadzenie badań naukowych, lecz także aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić́ kolejne pokolenia, być́ użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać́ na wyzwania współczesnego świata.

Uniwersytet Łódzki rozumie potrzebę wsparcia społeczności akademickiej w upowszechnianiu i popularyzacji osiągnieć naukowych oraz zachęceniu do podejmowania dialogu z otoczeniem uczelni. 

Po raz drugi organizujemy seminarium z cyklu „Badaj, promuj, bądź”, które w tym roku będzie poświęcone problematyce społecznej odpowiedzialności nauki (uczelni) oraz globalnym i lokalnym wpływom społecznym badań naukowych. 

Celem seminarium jest zwiększenie świadomości członków społeczności UŁ, jak i wszystkich zainteresowanych popularyzacją nauki, na temat tego, w jaki sposób praca naukowa każdej osoby wpływa w końcowym efekcie na społeczeństwo (wpływ społeczny badań naukowych). 

Wydarzenie otworzy prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród prelegentów tegorocznego seminarium jest dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ, Prorektor ds. współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego. 

Gościem specjalnym będzie dr Łukasz Lamża, popularyzator nauki, dziennikarz, YouTuber z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (Uniwersytet Jagielloński), który wygłosi wykład pt. „Naukowiec w świecie mediów.”

Seminarium kierujemy do społeczności UŁ i wszystkich zainteresowanych promowaniem nauki: 

  •   pracowników naukowych, 
  •   uczestników studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich, 
  •   promotorów i opiekunów naukowych, 
  •   pracowników administracji uczelni
  •   pracowników innych instytucji naukowych.  

Liczba uczestników mogących wziąć udział w seminarium jest ograniczona – 70 miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

Termin rejestracji uczestnictwa w seminarium upływa 15 maja. 

 

PROGRAM SEMINARIUM

18.05. 2023 r., czwartek

10:00 Przywitanie i rozpoczęcie seminarium  

10:10 – 10:40 Rola uczelni w społeczeństwie, czyli o schodzeniu i wchodzeniu na wieżę z kości słoniowej

Refleksji poddana zostanie rola akademii we współczesnym świecie oraz znaczenie i sens pracy akademickiej. Rozważania dotyczyć będą m.in. takich zagadnień jak tożsamość akademicka oraz indywidualna i instytucjonalna odpowiedzialność badawcza.

10.40 – 11:20 By nie zgubić szerszej perspektywy, czyli o odpowiedzialności społecznej osoby zajmującej się nauką

Społeczna odpowiedzialność to proces, w którym podmiot bierze odpowiedzialność za swoje decyzje i ich wpływ na społeczeństwo i środowisko. W czasie spotkania nakreślone zostaną główne wątki związane z procesem badawczym, szukaniem tematów, podejściem do ich odkrywania i promowania w społeczeństwie. 

11:20 – 11:35 przerwa kawowa

11.40 – 12:35 Naukowcy dla otoczenia i otoczenie dla naukowców – o doświadczeniach z projektów CONCISE i SCIENCE HUB  

Prelegentki podzielą się wnioskami z realizacji projektu CONCISE, w ramach którego brały udział w tworzeniu ogólnoeuropejskich rekomendacji dotyczących komunikacji naukowej. Przedstawią również inicjatywę SCIENCE HUB promującą realizację naukowych projektów wdrożeniowych w ścisłej współpracy studentów, pracowników i partnerów zewnętrznych.

12:35 – 13:05 Wkład Uniwersytetu Łódzkiego w Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ – ujęcie metryczne na przykładzie badań naukowych

  •     Bartłomiej Więckowski – Elsevier

Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) to międzynarodowa agenda, która została ustalona przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 2015 roku. Ma ona na celu poprawę jakości życia ludzi na całym świecie, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne i zapewnienie zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Niezwykle istotnym elementem związanym z SDG są  badania naukowe, realizowane przez badaczy i instytucje na całym świecie. Podczas wystąpienia postaram się przeanalizować i przybliżyć wkład Uniwersytetu Łódzkiego w poszczególne cele SDG. Pojawiające się wnioski mogą być kolejnym krokiem w rozwoju współpracy oraz budowaniu lepszej widoczności uczelni na międzynarodowej mapie ośrodków naukowych. 
 
13:05 –13:40 przerwa lunchowa

13:40 – 14:40 Naukowiec w świecie mediów

  • dr Łukasz Lamża – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (Uniwersytet Jagielloński)

Naukowcy coraz częściej próbują swoich sił w popularyzacji nauki. Jedni robią to z konieczności (rozpowszechnianie wyników naukowych może być wymagane przez grantodawcę lub pracodawcę), inni z poczucia obowiązku ("tyle bzdur się pisze na mój temat!"), a jeszcze inni ze szczerej chęci i powołania. Wszyscy stają jednak przed tym samym problemem: świat mediów rządzi się swoimi prawami. Pisząc artykuł, nagrywając podcast albo publikując film, siłą rzeczy wkraczamy na rynek medialny, konkurując z milionami innych treści, również popularyzatorskich. Prowadzi to do wielu pytań: Czy warto walczyć o wysoką oglądalność? Jaką właściwie mam z tego korzyść? Jaka jest najbardziej przyjemna ścieżka, a jaka najbardziej skuteczna? Celem wystąpienia jest zarysowanie "mapy drogowej" krainy, w którą wkracza naukowiec-popularyzator.

14:40 – 15:10 Kim jest ekspert? Zaufanie publiczne do naukowców 

Rola eksperta analizowana jest w prezentacji w kontekście zadań związanych z popularyzacją nauki, uwarunkowań zaufania społecznego do ekspertów lub braku takiego zaufania, roli opinii ekspertów jako podstawy decyzji podejmowanych w sprawach jednostek lub przy formułowaniu i wdrażaniu polityk.   

15.10 – 15:20 Podsumowanie wydarzenia i zakończenie seminarium

 

PRELEGENCI

PROF. ELEONORA BIELAWSKA-BATOROWICZ

Zatrudniona w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Psychopatologii na Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ. Psycholog, zainteresowania naukowe obejmują psychologię prokreacji, w tym zwłaszcza problematykę ciąży powikłanej, depresji poporodowej, menopauzy i andropauzy. Członkini Komitetu Psychologii PAN, Pełnomocniczka Rektor UŁ ds. programów wymiany międzynarodowej, członkini Komisji ds. etyki badań naukowych UŁ.   

DR MAŁGORZATA DZIMIŃSKA

Zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Pracy i Polityki Społecznej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Badaczka i kreatorka innowacji i kultury jakości w szkolnictwie wyższym. Kierownik Projektu Science Hub UŁ.

DR HAB. ANETA KRZEWIŃSKA, PROF. UŁ

Socjolożka z Katedry Metod i Technik Badań Społecznych na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ zajmująca się m.in. metodologią badań społecznych i komunikacją naukową. Realizatorka projektów CONCISE i Science Hub UŁ.

DR HAB. AGNIESZKA KURCZEWSKA, PROF. UŁ

Dr hab. Agnieszka Kurczewska specjalizuje się w tematyce przedsiębiorczości i edukacji z zakresu przedsiębiorczości. Pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Na Uniwersytecie Łódzkim pełni funkcję prorektora ds. współpracy z otoczeniem.

Jest również prezydentką-elektką European Council for Small Business and Entrepreneurship (ECSB). Jej wcześniejsze doświadczenia akademickie obejmują pracę na Uniwersytecie Aalto, staże badawcze na Uniwersytecie Tampa i na Uniwersytecie Lund. Wcześniej odbyła staże w Komisji Europejskiej oraz Radzie Europy.

Jest twórczynią regionalnego konkursu z zakresu przedsiębiorczości Eksoc StartUP! i Akademii Przedsiębiorczości.

DR ŁUKASZ LAMŻA 

Jest dziennikarzem naukowym, członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego". Jest też filozofem nauki, zatrudnionym w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (Uniwersytet Jagielloński). Autor książek, m.in. "Światy równoległe" (2020), "Połącz kropki" (2021) i "Trudno powiedzieć" (2022). Prowadzi cotygodniowy przegląd prasy naukowej "Czytamy Naturę" (YouTube).

DR AGATA RUDNICKA 

Zatrudniona w Katedrze Logistyki na Wydziale Zarządzania UŁ. Ekspertka od 16 lat zajmująca się zawodowo problematyką społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. Bada rzeczywistość społeczną i organizacyjną oraz wspiera podmioty w procesie zmiany na rzecz sustainability. Promuje w mediach tematy środowiskowe i społeczne uwrażliwiając na potrzebę zaangażowania się w działania pozwalające na budowanie zrównoważonej przyszłości.

BARTŁOMIEJ WIĘCKOWSKI 

Research Intelligence Consultant, Elsevier; od ponad dekady związany z rynkiem edukacyjnym. Specjalista z doświadczeniem w tworzeniu rankingów uczelni i analiz rynku edukacyjnego w Polsce i regionie. Wcześniej współtwórca Rankingu Szkół Wyższych Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Ekspert w obszarze problematyki rynków edukacyjnych i promocji uczelni w kraju i za granicą, ukierunkowany na konkretne wyniki i wsparcie. Prywatnie geek komputerowy i pasjonat nowych technologii w informacji.

PROF. DR HAB. ELŻBIETA ŻĄDZIŃSKA

Prof. Elżbieta Żądzińska jest związana z Uniwersytetem Łódzkim od 25 lat. W tym czasie przeszła wszystkie stopnie kariery naukowej, od pracownika naukowo-technicznego do profesora zwyczajnego.  

Jest absolwentką Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. Dyplom magistra biologii otrzymała w 1990 roku. W 1999 roku uzyskała stopień doktora nauk biologicznych, a w 2005 roku stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych. W 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał jej tytuł profesora nauk biologicznych.  

W latach 2005-2008 pełniła funkcję Prodziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Od 2008 do 2016 roku pełniła funkcję Dziekana tego Wydziału, w kadencji 2016-2020 była Prorektorem ds. nauki UŁ. Od 2020 roku pełni funkcję Rektora UŁ. 

Jest zastępcą przewodniczącego Komitetu Biologii Organizmalnej PAN kadencji 2020-2023, członkiem Komisji Antropologii Polskiej Akademii Umiejętności oraz Przewodniczącą Komisji ds. Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Od 2014 roku jest honorowym wizytującym pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii (Honorary Visiting Research Fellow School of Medical Sciences University of Adelaide). W 2008 roku była laureatką programu NOVUM realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.  

Jej główne kierunki badawcze to: biologia ludzkich populacji współczesnych i historycznych, wyznaczniki stresu populacyjnego (wskaźnik wtórnej proporcji płci, asymetria fluktuująca, zaburzenia proporcji wagowo-wzrostowych), odontologia. 

KONTAKT I REGULAMIN

Adres wydarzenia: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Jana Matejki 32/38, Łódź, 90-237
(strefa coworkingowa Rossmann)