Opis zadań
W strukturze organizacyjnej Katedry są dwa Zakłady: Zakład Teorii Kształcenia i Wychownia oraz Zakład Pedagogiki Porównawczej. Główne obszary działalności:
- Badania z teoretycznych podstaw socjalizacji, kształcenia i wychowania. Metodologiczne podstawy badań makropolitycznych i komparatystycznych.
- Współczesna myśl pedagogiczna - główne nurty, prądy, kierunki, doktryny i modele.
- Międzynarodowa współpraca naukowo-badawcza z Katedrą Pedagogiki Uniwersytetu Karola w Pradze (z prof. Stanislavem Bendlem) w zakresie badań nad procesami wychowawczymi; współpraca z prof. Alena Valisova z Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie (Department of Education and Adult Education) – Czeska Republika w zakresie psychologicznych uwarunkowań autorytetu w wychowaniu oraz z Wydziałem Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen (prof. Christine Wiezorek) w zakresie edukacji w demokracji.
- Prowadzenie Ogólnopolskiego Seminarium Doktorskiego i Podoktorskiego z podstaw pedagogiki i badań procesów socjalizacyjnych oraz wychowawczych, z polityki oświatowej, porównawczej i współczesnej myśli pedagogicznej.
- Współpraca z ośrodkami oświatowymi, nauczycielami poszukującymi innowacji pedagogicznych;
- Wspierania edukacji alternatywnej w szkolnictwie publicznym, niepublicznym i w edukacji domowej.
Dane kontaktowe
Katedra Teorii Wychowania
- Pomorska 46/48 (Katedra Teorii Wychowania ) pokój: 210 91-408 Łódź