Zwyciężczynią II edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych została dr hab. Ewa Kołodziejczyk za pracę Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza. Nagrodę wręczali prof. Włodzimierz Nykiel i prof. Antoni Różalski czyli poprzedni i obecny rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Monografia ta jest osiągnięciem imponującym. Powstała w wyniku kilkunastoletnich, żmudnych, a nawet szeroko zakrojonych badań archiwalnych w bibliotekach amerykańskich. Plan tych poszukiwań wydaje się nie do przecenienia. Powstała fascynująca opowieść o Miłoszu, jakiego niemal nie znaliśmy. O wysokiej wartości pracy przesądza nie tylko jej materiałowy charakter, lecz także odkrywcze interpretacje dokumentów, funkcjonalna koncepcja porządkowania materiału oraz wszelkiego typu komentarze. Autorka wykonała pracę iście benedyktyńską, a jej efekty przedstawiła w sposób dla czytelnika fascynujący. Nikt dotąd nie zbadał powojnia Miłosza tak gruntownie. Jest to jeden z kamieni milowych w rozwoju badań nad biografią i twórczością noblisty.

czytamy w uzasadnieniu Kapituły

  W II EDYCJI KONKURSU ZGŁOSZONO PONAD 44 PRACE

  W II edycji konkursu zgłoszono ponad 44 prace opublikowane w 2015 r., spośród których Kapituła Konkursu nominowała do nagrody następujące prace:

  GALA II EDYCJI NAGRODY IM. PIERWSZEGO REKTORA UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO PROF. TADEUSZA KOTARBIŃSKIEGO

   

  PARTNER II EDYCJI KONKURSU

  LOGOTYP AMCOR