Granty IDUB #UniLodz – badania i praca z osobami bezdomnymi

Za nami rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza UŁ. Jednym z finansowanych działań jest projekt dr Małgorzaty Kostrzyńskiej z Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ, która w ramach Grantu dla młodych badaczy zajmie się zagadnieniem pracy z osobami doświadczającymi bezdomności.

 

- Mam doświadczenie w prowadzeniu badań oraz w pracy z osobami doświadczającymi bezdomności. Przez wiele lat były to badania etnograficzne, partycypacyjne na ulicach Łodzi. Towarzyszyłam m.in. mężczyznom doświadczającym bezdomności pozostającym poza systemem pomocy instytucjonalnej oraz tym, którzy samodzielnie założyli stowarzyszenie i prowadzili hostel. Realizowałam takie projekty, jak Skrzynka "Domni - Bezdomni" czy "Łódź (dla) Bezdomnych - mówi dr M. Kostrzyńska.

I dodaje:

- Przedmiotem planowanego badania jest rekonstrukcja procesu wychodzenia z bezdomności oraz barier i sił w ich przekraczaniu. Chciałabym wypracować praktyczne wskazania dla pracy z osobami w kryzysie bezdomności.

Planowane badanie zakłada zdobycie nowej wiedzy na temat "starego" zjawiska, jakim jest bezdomność. Pozwoli umiejętnie dopasować działania pomocowe do odpowiedniego "typu" osoby i etapu wychodzenia z bezdomności, na którym się znajduje, rozpoznawać swoistą "gotowość" do zmiany.

Badaczka będzie towarzyszyć uczestnikom w ich działaniach, stąd naturalną techniką jest obserwacja i podejście action research.

Oryginalnym pomysłem jest koncentracja nie tylko na poznaniu, ale i działaniu, na skutek wypracowania konkretnych przesłanek dla praktyki pracy z osobami bez domu. Wyniki badań mogą być cenne dla badaczy, akademików, studentów zajmujących się bezdomnością, ale i praktyków, na co dzień pracujących z osobami bez domu, których refleksyjność i profesjonalne działanie potrzebuje zaplecza aktualnych badań.

Dr M. Kostrzyńska zakłada, że wyniki pozwolą wymiernie wesprzeć organizacje pozarządowe, z którymi współpracuje od lat (prowadzenie szkoleń, projekty, kierowanie projektem Skrzynka Domni - Bezdomni w latach 2015-2017, współtworzenie Łódzkiego Partnerstwa w sytuacji Wykluczenia i Bezdomności, w latach 2014 - 2020), umożliwiając wymianę doświadczeń. Realizowana w przeszłości współpraca z władzami miasta (projekty, konsultacje) umożliwia prezentację wyników i ich aplikację do systemowych działań wspierających osoby bez domu.

Aktualnie badaczka jest w trakcie tworzenia Rady ds. rozwiązywania bezdomności jako organu doradczego przy Prezydencie Miasta Łodzi. W skład Rady wchodzić będą reprezentanci organizacji pozarządowych, jednostek Urzędu Miasta, biznesu oraz osób w kryzysie bezdomności. Celem Rady będzie opracowanie i wdrożenie systemowych zmian na rzecz wspierania osób w kryzysie bezdomności, na terenie Łodzi.

Doktor UŁ nagrodzona za pracę na temat bezdomności

UŁ komentuje: Bezdomność i jej oblicza

Dr Małgorzata Kostrzyńska laureatką Nagrody im. Artura Rojszczaka

dr Małgorzata Kostrzyńska - pedagog społeczny, doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki; adiunkt w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego oraz członek Centrum Innowacji Społecznych UŁ. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na bezdomności, streetworkingu, włączaniu i wyłączaniu społecznym, stygmatyzacji, systemie pomocy społecznej. Badania łączy z działaniem na rzecz zmiany sytuacji życiowej osób doświadczających bezdomności.

I edycja konkursu IDUB UŁ - podsumowanie
Granty IDUB #UniLodz – badania o formach zatrudnienia w Polsce
Granty IDUB #UniLodz - suplementy diety a metale ciężkie
Granty IDUB #UniLodz - zdania odrębne w orzecznictwie podatkowym ETPCz
Granty IDUB #UniLodz - poniemieckość Łodzi i okolic
Granty IDUB #UniLodz - formy radia artystycznego
Granty IDUB #UniLodz - Czy jest możliwa sztuka bez barier?
Granty IDUB #UniLodz – elementy nietłumaczone w grach wideo


 

Tekst: dr Małgorzata Kostrzyńska, Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji, Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Dołącz do grupy DOBRA NAUKA na Facebooku i dziel się wiedzą!