Kapituła Nagrody ogłasza nabór prac do XI edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło z zakresu nauk humanistycznych. Pozycje można zgłaszać do 9 maja 2025 r. To jedyna tego typu nagroda w Polsce przyznawana naukowcom przez uczelnię od 2015 roku.
Prace mogą zgłaszać uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni (wydziały, katedry itp.), instytuty PAN, inne instytucje naukowe, wydawnictwa. Każda z tych jednostek może przesłać jedną pozycję, która została opublikowana w 2024 r. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć dzieł nominowanych do nagrody. Nominacje zostaną ogłoszone do końca października 2025 r. Autor książki, uznanej przez Kapitułę za najlepszą, otrzyma nagrodę w wysokości 70 000 zł na dalsze badania naukowe. Decyzją Kapituły Nagrody wyróżnienia i nagrody w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymają także pozostali czterej finaliści konkursu. Wręczenie dyplomów autorom nominowanych dzieł oraz ogłoszenie laureata nagrody nastąpi podczas uroczystej gali 30 listopada 2025 roku w Łodzi.
Prace można zgłaszać do 9 maja 2025 r. pocztą na adres:
Biuro Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
lub elektronicznie na e-mail: nagroda.kotarbinskiego@uni.lodz.pl.
Prosimy o przesłanie jednego egzemplarza książki wraz z:
- pisemną rekomendacją kierownika jednostki zgłaszającej,
- zgodą autora na zgłoszenie pracy do konkursu,
- oświadczeniem autora o wyrażeniu zgody na korzystanie z praw autorskich i praw do wizerunku,
- zgodą wydawcy na wykorzystanie okładki książki oraz jej opisów marketingowych do celów promocyjno-marketingowych.
Szczegółowy regulamin konkursu wraz z załącznikami
Dziękuję Państwu za zaufanie i zgłaszanie co roku prac humanistycznych o wyjątkowej wartości. Cechuje je otwartość, oryginalność, frapująca tematyka badań a także sposób prezentacji wyników. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że w ciągu ostatniej dekady udało nam się udowodnić, iż polska humanistyka stanowi widoczną i wartościową część światowego dorobku.
prof. Rafał Matera, przewodniczący Kapituły Nagrody, rektor Uniwersytetu Łódzkiego
Zmiany w Kapitule Nagrody
Począwszy od XI edycji z prac w Kapitule zrezygnował ks. prof. Andrzej Szostek MIC – rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w latach 1998-2004, obecnie pracownik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego, który zasiadał w jury od początku powołania konkursu.
Do Kapituły Nagrody dołączyły:
Prof. Krystyna Pietrych – literaturoznawczyni, krytyczka, edytorka z Uniwersytetu Łódzkiego; kieruje Zakładem Literatury i Tradycji Romantyzmu w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii UŁ oraz Interdyscyplinarnym Centrum Badań Humanistycznych UŁ. Zajmuje się historią literatury polskiej XX i XXI wieku ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki i przemian poezji modernistycznej, zwłaszcza dwudziestowiecznej. Ważny obszary jej badań stanowią także studia maladyczne, skoncentrowane na bólowym doświadczeniu zapisanym w poezji. Ważniejsze publikacje: O „Wierszach śródziemnomorskich Aleksandra Wata" (1996), „Co poezji po bólu?" Empatyczne przestrzenie lektury" (2009), „O czym (nie) mówią poeci?" (2019), „Aleksander Wat. Nowe konteksty, inne perspektywy" (2022), „Szymborska. Szkice do portretu" (2024). Była jurorką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima oraz poetyckiej Nagrody Silesius. Hobby: film, muzyka poważna, historia sztuki.
Prof. Małgorzata Sugiera – kieruje pracami Katedry Performatyki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2019 roku wchodzi w skład Rady Dyscypliny Nauk o Kulturze i Religii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od początku 2024 roku Rady Doskonałości Naukowej. Opublikowała dwanaście monografii autorskich w języku polskim, między innymi, „Nieludzie. Donosy ze sztucznych natur" (2015), z Mateuszem Borowskim „W pułapce przeciwieństw. Ideologie tożsamości" (2012) i „Sztuczne natury. Performanse technonauki i sztuki" (2016); współredagowała prace zbiorowe w języku angielskim i niemieckim, współtłumaczy prace naukowe i sztuki teatralne z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Zajmują ją fikcjonalne i fakcjonalne fabulacje spekulatywne na temat wspólnot w czasach kryzysów, zwłaszcza po pandemii Covid-19, problematyka postindustrialnych zanieczyszczeń i recyklingu w kontekście dyskursów post- i dekolonialnych, nowe formy, konwencje i retoryki dyskursów naukowych.
Ponadto, Kapituła powołała rzeczniczkę naukową nagrody, która będzie prowadziła politykę informacyjno-promocyjną konkursu w środowisku naukowym. Rzeczniczką została dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, prof. UŁ, filozofka i etyczka, prorektorka ds. umiędzynarodowienia nauki i kształcenia Uniwersytetu Łódzkiego.
W dotychczasowych edycjach konkursu zgłoszono ponad 620 prac z około 145 polskich ośrodków naukowych i wydawnictw. Do finałów wszystkich edycji zakwalifikowało się 50 wybitnych książek. Rosnąca popularność nagrody pomogła wszystkie te dzieła skutecznie promować i przedstawiać szerokiej publiczności.
Finaliści X edycji konkursu i Kapituła Nagrody
W modernistycznej części Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki 32/38 w Łodzi znajduje się wystawa przygotowana z okazji 10-lecia Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego.
Wystawa prezentuje dokonania polskich humanistów, którzy na przestrzeni ostatnich 10 lat byli nagradzani i wyróżniani w konkursie o Nagrodę im. prof. Kotarbińskiego – wydarzenia, które przez polskich naukowców uznane jest za wyjątkowe. Jubileuszową edycję nagrody podsumowuje ekspozycja, będąca wglądem w ważne dla polskiej refleksji intelektualnej obszary tematyczne.
Publiczność ma okazję zajrzeć za kulisy prac Kapituły Nagrody – dzielimy się z widownią m.in. fragmentami niepublikowanych wcześniej fragmentów recenzji, w których znakomite osobowości polskiej humanistyki wskazują, dlaczego poszczególne prace były nagradzane lub nominowane. Wystawa przybliża również ideę samej nagrody oraz sylwetkę jej patrona.
Zadbaliśmy o to, by ekspozycja była dostępna dla osób słabowidzących i niewidomych – przygotowaliśmy wypukłe, łatwe do zlokalizowania kody QR, które po zeskanowaniu kierują do deskrypcji zamieszczonych na stronie UŁ.
Będzie czynna do 31 marca 2025 r. w godzinach otwarcia Biblioteki UŁ.
Fotorelacja z wernisażu wystawy