Naukowcy UŁ dla biznesu - projekty prezentowane na PACTT Science Business Innovation EXPO 2022

Podczas targów PACTT Science Business Innovation EXPO 2022 (18-19 maja br.) będą prezentowane różnorodne projekty autorstwa naukowców Uniwersytetu Łódzkiego. Te ogólnopolskie Targi Innowacji Polskich Uczelni i Instytutów Badawczych (tak brzmi ich polska nazwa) odbywają się w EC1 w Łodzi.

Podczas targów polskie uczelnie i instytuty badawcze prezentować będą przedstawicielom biznesu oraz przedsiębiorcom nowe technologie i usługi. Na stoisku Centrum Transferu Technologii UŁ znaleźć będzie można ofertę technologiczną, usługową, a także ciekawe prototypy i nowatorskie rozwiązania autorstwa naukowców Uniwersytetu Łódzkiego. Dla gości targów przygotowano opisy projektów UŁ oraz informacje na temat korzyści płynących z ich wdrożenia, a także zasady współpracy uczelni z przedsiębiorcami zainteresowanymi ich wdrożeniem i wykorzystaniem. Poniżej prezentujemy pełną ofertę UŁ na targi innowacji.

1. Biopreparat do stymulacji naturalnych procesów biodegradacji herbicydów w glebie

Prepearat

Herbicydy z grupy fenoksykwasów są najczęściej stosowanymi środkami ochrony roślin w Polsce. Preparat stworzony przez badaczki z UŁ wpływa pozytywnie na ich usuwanie z gleby. Produkt może być używany w rolnictwie i ogrodnictwie bez skutków ubocznych. Jego stosowanie jest bardzo łatwe i prowadzi do poprawy jakości produktów rolnych, które stają się zdrowsze dla człowieka, do polepszenia jakość wód bez konieczności ich uzdatniania poprzez usuwanie pozostałości pestycydów oraz ograniczenia zanieczyszczeń terenów chronionych. 

Autorkami projektu są mgr inż. Elżbieta Mierzejewska (doktorantka UŁ) i dr hab. Magdalena Urbaniak z Instytutu Ekohydrologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

2. Czujnik kardiologiczny do badania lewokomorowej niewydolności serca

czujnik

Umożliwia nieinwazyjne badanie niewydolności serca poprzez pomiar jakościowy płynu przesiękowego w płucach. Wykorzystuje do tego niskoenergetyczne promieniowanie mikrofalowe. Jest to nowa technika diagnostyczna mogąca stanowić uzupełnienie lub alternatywę wobec inwazyjnych metod pomiaru płynu przesiękowego. Konstrukcja układu pozwala na bardzo szybki oraz prosty pomiar, który w skrajnym przypadku może być wykonywany nawet samodzielnie przez pacjenta. Zalety urządzenia to niski koszt oraz możliwość uzyskania prawie natychmiastowego wyniku badania. Wynalazek powinien znaleźć zastosowane w placówkach ochrony zdrowia, ale i poza nimi. Urządzenie jest przeznaczone dla pacjentów, którzy potrzebują prostej i szybkiej możliwości monitorowania własnego stanu zdrowia, np. w okresie po wypisaniu ze szpitala.

Autorem projektu jest mgr Maciej Ślot, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ, Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

3. Elektrochemiczne sensory do oznaczania chininy

sensory chininy

Elektroanalityczny sposób oznaczania chininy w produktach ciekłych, w których ta substancja chemiczna występuje jako dodatek do żywności. Metoda charakteryzuje się wysoką selektywnością i pozwala na bezpośrednie przeprowadzenie analizy w próbkach ciekłych o dużym stężeniu cukrów. Jest prosta i pozwala na tanią analizę jakościową i ilościową. Aparatura pomiarowa bazuje na komercyjnie dostępnych potencjostatach. Wynalazek może być wykorzystywany do konsumenckiej kontroli jakości żywności lub formualcji farmaceutycznych zawierających chininę. Metodę można wykorzystać do kontroli jakościowej zintegrowanej z linią produkcyjną produktów spożywczych.

Autorem projektu jest dr Konrad Rudnicki, Wydział Chemii UŁ.

4. Elektrochemiczne sensory do oznaczania heroiny

sensory heroiny

Pozwalają na oznaczenie heroiny w proszkach po przeprowadzeniu w stan ciekły (roztwór). Analiza charakteryzuje się wysoką selektywnością i pozwala na wykrywanie heroiny w tzw. proszkach ulicznych zawierających w swoim składzie kofeinę i/lub paracetamol (substancje domieszkujące, które stanowią potencjalne źródło interferencji w trakcie analizy ulicznych próbek heroiny). Sposób jest prosty i tani. Pozwala na prowadzenie analizy jakościowej i ilościowej. Technologia oferuje nowy rodzaj narzędzi do wykrywania heroiny, które ułatwią pracę służb mundurowych; mogą zostać użyte do konsumenckiej kontroli jakości. Zaproponowany sensor elektrochemiczny może zastąpić testy kolorymetryczne.

Autorem projektu jest dr hab. Łukasz Półtorak, Wydział Chemii UŁ.

5. Magnetyczny, hybrydowy kompozyt polimerowy

Komponent

Materiał stworzony w technologii polegającej na wymieszaniu odpadowych włókien roślinnych, cząsteczek magnetycznych i polimerów, takich jak żywica epoksydowa lub kauczuk silikonowy. Charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością mechaniczną, zwiększoną mrozoodpornością i zmniejszoną nasiąkliwością, zawiera biodegradowalne odpady roślinne, ma właściwości magnetyczne. Wynalazek może być wykorzystywany do uszczelniania trudnodostępnych szczelin, jako podkładki elastyczne (kauczukowe) o większej wytrzymałości lub jako materiał magnetyczny elastyczny i nieelastyczny.

Autorem Projektu jest dr hab. Marek Zieliński (prof. UŁ), Wydział Chemii UŁ.

6. Preparat antyopryszczkowy na bazie nanocząstek metalicznych i związków pochodzenia naturalnego

opryszczka

Technologia dotyczy otrzymywania preparatu o właściwościach wirusobójczych w postaci nanocząstek metalicznych modyfikowanych polifenolami do leczenia zakażenia wirusem herpes simplex (opryszczki). Może aktywnie ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa, zmniejszając liczbę zakażonych osób. Preparat efektywnie blokuje rozprzestrzenianie się infekcji oraz wspomaga regenerację skóry, w konsekwencji obniżając uciążliwość objawów zakażenia. Posiada unikalne właściwości wirusobójcze przy stężeniu wynoszącym zaledwie 10 tysięcznych grama na kilogram roztworu, w którym jest nietoksyczny dla komórek ludzkiej skóry. Istnieje duże prawdopodobieństwo, potwierdzone wstępnymi badaniami, że preparat będzie aktywny również wobec innych wirusów o podobnej budowie.

Autorzy projektu: prof. dr hab. Jarosław Grobelny, dr hab. Grzegorz Celichowski, prof UŁ, dr hab. Katarzyna Ranoszek-Soliwoda, dr Emilia Tomaszewska, Wydział Chemii UŁ. Badania wykonano we współpracy z zespołem dr hab. Małgorzaty Krzyżowskiej z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii imienia Generała Karola Kaczkowskiego (WIHiE) w Warszawie.

7. Technologia wytwarzania organicznych diod elektroluminescencyjnych – OLED

oled

Projekt polega na opracowaniu organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED), czyli diod emitujących światło. Diody są wytwarzane metodą druku, a ich zastosowanie może być bardzo szerokie - od elementów dekoracyjnych i reklamowych do przemysłowych, w motoryzacji, np. do oświetlenia wnętrza samochodu, do budowy ekranów smartfonów.

Autorem projektu jest dr Adam Pieczonka, Wydział Chemii UŁ.

8. Test do wykrywania jonów rtęci

rtęć

Technologia testów płytkowych do wykrywania rtęci polega na naniesieniu czujnika wrażliwego na jony rtęci na podłoże, które umożliwia detekcję tych jonów zarówno w świetle widzialnym, jak i pod wpływem światła UV. Źródłem światła UV może być lampa laboratoryjna lub zwykły tester banknotów. Czujnik w świetle widzialnym posiada intensywną żółtą barwę, która pod wpływem jonów rtęci zmienia się, co jest widoczne gołym okiem i wskazuje na obecność rtęci w badanej próbce. Jednoznaczne wskazanie na obecność jonów rtęci w próbce widoczne jest natomiast w świetle UV. W takiej sytuacji test emituje światło o intensywnie niebieskiej barwie. Czas oczekiwania na wynik testu wykrywającego jony rtęci w badanym materiale to kilka sekund. Opracowany czujnik jest niewielki, tani i łatwy w użyciu. Może być wykorzystywany do badania obecności jonów rtęci w różnego typu próbkach środowiskowych, np. wody czy żywności.

Autorką projektu jest dr Anna Wrona, Wydział Chemii UŁ.

9. UP!app – innowacyjna forma wsparcia i rozwoju pracowników na odległość

aplikacja

Celem aplikacji rozwojowej Up!App jest wsparcie pracowników w sytuacji przeciążenia pracą, wykonywania zadań zawodowych w formule zdalnej oraz budowanie zasobów psychologicznych niezbędnych do efektywnego radzenia sobie z trudnościami i adaptacji do przyszłych zmian. Aplikacja mobilna została opracowana na 30 dni aktywności (czas wypracowania nawyków), podzielonych na cztery moduły tematyczne: kontraktowanie, przekonanie o własnej skuteczności, radzenie sobie z emocjami, radzenie sobie w sytuacjach trudnych. Użytkownik codziennie otrzymuje wiadomość z krótką informacją rozwojową, dodatkowo uzupełnioną o linki do artykułów, filmów i podcastów do poszerzania wiedzy przez osoby zainteresowane. Aplikacja Up!App została stworzona z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii stosowanych i rozwijanych przez największe firmy IT na świecie.

Autorami projektu są: mgr Olga Zwardoń-Kuchciak, dr Mateusz Hauk, dr Paulina Szymańska, dr Marta Kucharska-Hauk, Wydział Nauk o Wychowaniu, Instytut Psychologii UŁ

Na osobnym stoisku będzie prezentowany innowacyjny projekt do nauki czytania dla dzieci:

„Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie"

Jego autorską koncepcję opracowała prof. Monika Wiśniewska-Kin z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, wraz z Zespołem. Projekt nawiązuje do najnowszych osiągnięć psychologii poznawczej i pedagogiki, z których jednoznacznie wynika, że małe dzieci mają ogromny potencjał poznawczy. Uczą się poprzez działanie, ruch, mówienie, a do eksplorowania świata wykorzystują wszystkie zmysły i angażują emocje. W tym unikatowym modelu nauczania dzieci konstruują wiedzę o świecie liter i dźwięków niejako mimochodem, dzięki starannie zaprojektowanym materiałom.

We współpracy z Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego Zespół opracował bogaty zestaw pomocy dydaktycznych, jak: plansze edukacyjne, drewniane klocki konstrukcyjne, artystyczną książkę obrazkową - Picture Book, książkę dla nauczycieli, książkę dla rodziców oraz pięć rodzajów gier edukacyjnych dostosowanych do metody nauczania.

Więcej o metodzie nauczania znajduje się w materiale wideo:

Projekt uzyskał liczne wyróżnienia, jak m.in.:

Złoty medal za projekt do nauki czytania

Nagroda „Łódzkie Eureka” 2020 za innowacyjny projekt do nauki czytania dla dzieci

Nagroda IBBY za oprawę graficzną projektu UŁ

 

Centrum Transferu Technologii prezentujące dorobek naukowców na targach PACTT Science Business Innovation EXPO 2022 (18-19 maja br.), to ogólnouczelniana jednostka Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzająca innowacjami w środowisku naukowym, łącząca naukę z biznesem i instytucjami sfery publicznej w kraju i zagranica. Jest jedną z pierwszych takich jednostek w Polsce - została utworzona w grudniu 2003 roku w ramach amerykańsko-polskiego programu offsetowego. CTT UŁ prowadzi również działalność edukacyjno-szkoleniową, wspiera i finansuje projekty naukowe oraz doradcze.


Materiały: Centrum Transferu Technologii UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ