Nagroda IBBY za oprawę graficzną projektu UŁ

Tegoroczna nagroda polskiej sekcji IBBY powędrowała do Pani Marty Ignerskiej za ilustracje do książki "Zamieniam się w słuch, czyli opowieści dźwiękiem malowane". Wyróżnione wydawnictwo jest częścią merytoryczną projektu badawczego Prof. Moniki Wiśniewskiej-Kin z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego i służy do innowacyjnej nauki liter dla najmłodszych. IBBY to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się promowaniem literatury dziecięcej i młodzieżowej. O nagrodzie poinformował m.in. portal Culture.pl.

 

Artykuł w Culture.pl - czytaj

"Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie" to autorski projekt zespołu Prof. Moniki Wiśniewskiej-Kin. Angażuje on w wyjątkowy sposób dzieci w naukę podstaw czytania pozwalając samodzielnie odkrywać dźwięki i przekładać je potem na symbole graficzne. Służą do tego specjalnie przygotowane klocki, żetony oraz książka ilustrująca dźwięki otaczające nas na co dzień. Tę ostatnią przygotowała właśnie Pani Marta Ignerska. Serdecznie gratulujemy!

- W książce obrazkowej o imponujących rozmiarach (305 × 420 mm) dominuje obraz. Krótki, zazwyczaj rymowany tekst uwalnia skojarzenia wokół dźwięków. Książka obrazkowa traktowana jest jako "zadanie skierowane do czytelnika". Dziecko nie tylko ogląda i "czyta" książkę, ale też buduje następstwo zdarzeń wokół 22 dźwięków, które śnią, marzą, przeżywają i odczuwają. Zaprojektowane puste strony czekają na projekty dziecka (w roli autora ciągu dalszego historii o dźwiękach) - opisuje Pani Prof. M. Wiśniewska-Kin.

Więcej o projekcie Pani Prof. Moniki Wiśniewskiej-Kin, nagrodzonym niedawno złotym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji, można przeczytać tutaj:

Złoty medal za projekt do nauki czytania (tekst + video)

Wywiad z Prof. Moniką Wiśniewską-Kin w Dzienniku Łódzkim

Informacja o książce na stronie Wydawnictwa UŁ

Materiały dydaktyczne (fot. M. Andrzejewski, UŁ):

A57A4774

A57A4967

A57A5000


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: Culture.pl, WNoW UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ