Prof. Jeffrey Sachs otrzyma tytuł doktora honoris causa UŁ

Wybitny ekonomista amerykański, prof. Jeffrey Sachs, otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego - zdecydował jednogłośnie Senat Uczelni. Promotorem będzie dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego prof. Rafał Matera.

 

- Trudno też byłoby znaleźć ekonomistę, który w stopniu porównywalnym do prof. Jeffreya Sachsa był zaangażowany w rozwiązywanie najważniejszych globalnych problemów ekonomicznych, społecznych i ekologicznych współczesnego świata, o czym świadczy zwłaszcza jego aktywność polityczno-doradcza i publikacyjna związana na przykład z realizacją tzw. Milenijnych Celów Rozwoju (Millenium Development Goals) czy Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals) przyjętych przez Narody Zjednoczone - napisał w swojej recenzji prof. Bogusław Fiedor z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

- (…) stworzone fundamenty gospodarki rynkowej, wdrożone rozwiązania instytucjonalne, na kształt których niewątpliwy wpływ miał Profesor Sachs, pozwoliły naszemu krajowi oprzeć się zagrożeniom, które przyniósł ostatni kryzys finansowy i gospodarczy. Spoglądając na dokonane przemiany w ustroju gospodarczym, którym towarzyszyły także przemiany demokratyczne, pokolenie, które wyrosło w dobie transformacji prawdopodobnie nie bardzo już docenia znaczenia podjętych wówczas wyzwań i dokonań. Korzystając z dobrodziejstw gospodarki rynkowej traktuje obecny system jako coś normalnego. Warto jednak mówić o zaraniu obecnego systemu rynkowego i demokratycznego w Polsce, bo niekoniecznie tak musiało być, a przy podejmowanym wówczas ryzyku przez polskie władze ważna była teoretyczna wiedza, determinacja i optymizm Profesora Sachsa przy podejmowaniu tych trudnych decyzji - uważa inny recenzent, prof. Stanisław Owsiak, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

- Nie zadowalały go i nie wystarczały mu ważne osiągnięcia w wyjaśnianiu zjawisk i procesów gospodarczych na poziomie makroekonomicznym, najczęściej w ujęciu porównawczym w odniesieniu do skali międzynarodowej. Wrażliwość Sachsa kazała mu uzupełniać rozważania pozytywne, poznawcze i diagnostyczne o stawianie ambitnych celów, do których zmierzać powinny systemy gospodarcze (ekonomia normatywna) oraz proponowanie środków realizacji tych celów (polityka gospodarcza) - pisze prof. Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Prof. Jeffrey Sachs to jeden z najwybitniejszych ekonomistów na świecie. Doradzał rządom w Ameryce Łacińskiej, krajom byłego ZSRR czy państwom azjatyckim. Służył również swoją wiedzą podczas kształtowania polskiego systemu kapitalistycznego na początku lat 90' XX w. W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Więcej informacji o Jeffreyu Sachsie--> https://sipa.columbia.edu/faculty-research/faculty-directory/jeffrey-sachs

https://sipa.columbia.edu/faculty-research/faculty-directory/jeffrey-sachs

Materiały źródłowe: Senat UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

 

''