10-lecie NCN: święto nauki dla polskich badaczy

9-10 września br. Narodowe Centrum Nauki świętuje 10-lecie swojej działalności.

W ciągu ponad dekady Centrum ogłosiło 200 konkursów i przyznało ponad 23 tys. grantów. Jubileusz może być więc świętem nauki dla badaczek i badaczy z całego kraju. W tym kontekście warto podsumować niezwykle udaną współpracę Uniwersytetu Łódzkiego z NCN.

 

W minionym dziesięcioleciu zakwalifikowano do finansowania w ramach konkursów przeprowadzanych przez NCN aż 577 wniosków z Uniwersytetu Łódzkiego na kwotę blisko 176 mln. zł. Jesteśmy, między innymi, w pierwszej trójce uczelni w Polsce pod względem ilości wniosków finansowanych z konkursu MINIATURA (101). 

Cieszy ponadto liczba wniosków zakwalifikowanych do finansowania w konkursach: PRELUDIUM (137), OPUS (219), SONATA (55).  Jesteśmy również obecni w prawie wszystkich innych konkursach, które ogłasza Centrum, takich jak: BEETHOVEN, BEETHOVEN LIFE, DAINA, ETIUDA, FUGA, HARMONIA, MAESTRO, POLONEZ, POLS, SONATA BIS, SONATINA. 

Przyznane przez NCN granty umożliwiły badaczom z Uniwersytetu Łódzkiego zrealizowanie ambitnych projektów i pojedynczych działań naukowych. Warto podkreślić, że za każdym uzyskanym grantem stoi pojedynczy człowiek, ze swoją osobistą historią sukcesu. Wybrane przykłady projektów zrealizowanych dzięki grantom NCN zostały zebrane w specjalnej publikacji jubileuszowej. W niniejszym opracowaniu, na str. 110 znajduje się historia sukcesu dr Moniki Kujawskiej, etnolożki z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ. Dr Kujawska opowiada o swoich badaniach p.t. "Wiedza lokalna na temat użycia roślin leczniczych i jadalnych w Ameryce Południowej.", na które uzyskała finansowanie z konkursu OPUS. 

Należy również przypomnieć organizację w 2019 roku „Dni NCN-u” na Uniwersytecie Łódzkim, wydarzenia skierowanego do całego, polskiego środowiska naukowego.

Świętujmy wspólnie on-line

Obchody 10-lecia NCN będą transmitowane na żywo na stronie internetowej Centrum, na profilu NCN na Facebook oraz kanale YouTube. Podczas konferencji zostanie uruchomona także specjalna aplikacja, która umożliwi komentowanie i zadawanie pytań. Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie 10 lat NCN, a także w mediach społecznościowych na: Twitterze, Facebooku, Linkedinie, Instagramie, z hashtagiem #10latNCN.

"Wszystkich naukowców, uczelnie, instytuty, a także instytucje związane z nauką zapraszamy do włączenia się w nasze obchody jubileuszowe. Zachęcamy do zdalnego uczestnictwa w wydarzeniach oraz publikacji materiałów i postów o sukcesach naukowców będących laureatami konkursów NCN z hashtagiem #10latNCN, #10yearsNCN "

 - Anna Korzekwa-Józefowicz, rzecznik NCN.

Obchody jubileuszu

Jubileusz NCN będzie trwał dwa dni. 9 września o godz. 18:00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się uroczysta gala. W programie wydarzenia zaplanowane są m.in.:

•    wykład prof. Åsy Wikforss Science Denial in the Post-Truth Era. Prof. Wikforss jest filozofką z Uniwersytetu Sztokholmskiego, członkinią Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Akademii Szwedzkiej, a także Academia Europaea oraz autorką m.in. bestsellera „Alternative Facts on Knowledge and Its Enemies”,
•    koncert Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą Edmona Levona. 

10 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie obędzie się konferencja, której uczestnicy rozmawiać będą o nauce w czasie pandemii oraz polityce otwartego dostępu – Open Access. Osobną część wydarzenia stanowić będą prezentacje laureatów konkursów NCN, którzy opowiedzą o zrealizowanych projektach i możliwościach jakie dały im otrzymane granty. 

Czym jest Narodowe Centrum Nauki?

Narodowe Centrum Nauki zostało powołane do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli takich, których celem jest zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Misją NCN jest podniesienie jakości i efektywności badań oraz działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej.

Uroczysta inauguracja działalności Centrum odbyła się 4 marca 2011 r. Kilkanaście dni później ogłosiło swoje pierwsze cztery konkursy.

NCN regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie. Wraz z niemieckim Towarzystwem Maxa Plancka (MPG) prowadzi program DIOSCURI mający na celu tworzenie Centrów Doskonałości Naukowej w Polsce. NCN jest również koordynatorem programów CHANSE i QuantERA, realizowanych we współpracy z innymi europejskimi instytucjami finansującymi badania naukowe dzięki wykorzystaniu środków Unii Europejskiej z programu Horyzont 2020, a także operatorem obszaru „Badania” w zakresie badań podstawowych finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich.

W konkursach NCN mogą brać udział badacze i badaczki niezależnie od wieku i stażu oraz ośrodka, w którym pracują. W ciągu ponad dekady ogłoszono 200 konkursów, przyznano ponad 23 tys. grantów i przekazano w ręce naukowców prawie 11 mld zł. Przykłady projektów zrealizowanych dzięki grantom NCN prezentowane są w w specjalnej publikacji jubileuszowej. 

Materiał źródłowy: Biuro Prasowe NCN, Centrum Nauki UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ