Uroczyste Opus – konkurs 75-lecia UŁ rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto konkurs na muzyczne Opus otwierające i zamykające wszystkie uroczyste obrady Senatu UŁ. Łącznie spłynęło 10 oryginalnych kompozycji, z których Jury konkursu wybrało najlepszy utwór. Zwycięzca został wyróżniony nagrodą w wysokości 5 000 zł. Konkurs jest jednym z wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 75-lecia UŁ, które skierowane są nie tylko do łódzkiej, ale całej ogólnopolskiej społeczności akademickiej.

W przypadku konkursu Uroczyste Opus zgłoszone prace oceniało jury, któremu przewodniczył prof. Sławomir Kaczorowski, kierownik Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi. W składzie jury byli obecnie również dwaj naukowcy UŁ - prof. Jacek Piekarski oraz prof. Jerzy Wiśniewski. Przesłuchania nadesłanych prac składały się z trzech etapów. W ostatnim z nich, jednogłośnie, zwyciężyła praca Sebastiana Jana Kondratowicza.

- Utwór ten odznacza się bardzo wysokim poziomem artystycznym. Ma nowoczesny, świeży, oryginalny i niebanalny charakter, intrygująco nawiązując jednocześnie do awangardowych tradycji XX-wiecznej Łodzi. Niepowtarzalnie zespalają się w nim tradycja z nowoczesnością. Świetnie spełnia oczekiwania zapisane w Regulaminie Konkursu i z tego powodu może być muzyczną wizytówką Uniwersytetu Łódzkiego nie tylko w roku jego 75-lecia, lecz i w kolejnych dekadach, towarzysząc uroczystym posiedzeniom Senatu UŁ - uzasadniło swój wyborów jury konkursu Uroczyste Opus.

Utwór ma zabrzmieć oficjalnie po raz pierwszy podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021. Zwycięzca otrzyma również nagrodę pieniężną - 5000 PLN.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Redakcja: Centrum Promocji UŁ