Akademickie Centrum Wsparcia UŁ już otwarte

Doraźna pomoc w sytuacjach kryzysowych, konsultacje psychologiczne, zajęcia w grupach czy strefa ciszy - to tylko część wsparcia, jakie mogą znaleźć w ACW studenci Uniwersytetu Łódzkiego. W przyszłości planowane jest rozszerzenie wsparcia również dla pracowników UŁ. Centrum mieści się na Lumumbowie (naprzeciwko Wydziału Filologicznego UŁ).

 

W Uniwersytecie Łódzkim przez 10 lat działało Biuro do spraw Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Uzależnień - struktura, której głównym zadaniem było wsparcie w procesie kształcenia studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami.

Długoletnie doświadczenie pracowników BONiPU pokazało jednak, że nie wszyscy studenci z orzeczoną niepełnosprawnością potrzebują pomocy w procesie studiowania, a jednocześnie jest wiele osób (nie tylko wśród studentów), które wsparcia potrzebują mimo, iż nie legitymują się formalną dokumentacją. Projekt został sfinansowany z funduszy UŁ.

- Do dyspozycji członków społeczności akademickiej UŁ jest m.in. sala szkoleniowa, pokoje terapeutyczne i strefa relaksu. Ja osobiście żywię nadzieję, że będzie to miejsce, w którym będziemy mogli nie tylko rozwiązywać problemy i pokonywać trudności, ale też usiąść, spotkać się, porozmawiać… albo wspólnie pomilczeć - mówi dr Anna Gutowska, kierowniczka ACW UŁ.

_MGL1344

Dr Anna Gutowska, ACW UŁ (fot. M. Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ)

Zakres proponowanych działań obejmuje między innymi:

- indywidualne konsultacje psychologiczne, terapeutyczne i pedagogiczne,

- interwencję w sytuacjach kryzysowych (wymagających szybkiego udzielenia pomocy),

- szkolenia dla kadry uczelni oraz studentów i doktorantów w zakresie aktualnych potrzeb, wsparcie studenta I roku w procesie studiowania,

- edukacja w zakresie higieny psychicznej i psychoprofilaktyki (zdrowy styl życia, radzenie sobie ze stresem, doskonalenie umiejętności interpersonalnych, efektywny wypoczynek, zarządzanie czasem wolnym),

- propagowanie inicjatywy student-asystent osoby z niepełnosprawnością (szkolenia, koordynacja),

- działalność informacyjno-edukacyjna w zakresie profilaktyki uzależnień.

Uniwersytet Łódzki jest miejscem, którego tożsamość budowana jest w oparciu o zasady humanizmu i demokracji. W takiej perspektywie do społeczności akademickiej należą studenci, doktoranci, nauczyciele akademiccy, pracownicy nie będący nauczycielami akademickimi, kandydaci na studia i absolwenci.

Zatem przyjmując perspektywę niedzielenia ludzi na pełnosprawnych i niepełnosprawnych, zdrowych i chorych, lepszych i gorszych itd. podjęliśmy inicjatywę utworzenia na Uniwersytecie Łódzkim Akademickiego Centrum Wsparcia. Celem działalności ACW będzie udzielanie wsparcia tym członkom społeczności akademickiej Uniwersytetu Łódzkiego, którzy będą go z różnych przyczyn potrzebowali.


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Dr Anna Gutowska, ACW UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ