Beethoven Classic na dwóch wydziałach UŁ

Poznaliśmy wyniki trzeciej edycji konkursu BEETHOVEN CLASSIC na polsko-niemieckie projekty badawcze z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce oraz wybranych dyscyplin nauk ścisłych i technicznych. Uniwersytet Łódzki otrzymał dwa projekty - dla Wydziału Ekonomiczno- Socjologicznego oraz Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych.

 

Jednym z projektów jest projekt dr Anny Staszewskiej-Bystrovej z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego ("Łączenie eksploracji tekstów i modelowania wielowymiarowych szeregów czasowych"). To pierwszy tego typu projekt na Wydziale. Wysokość dofinansowania współpracy z Uniwersytetem w Giessen wynosi 342 198 PLN.

Drugi projekt typu Beethoven należy do dr Małgorzaty Karpińskiej-Krakowiak z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych ("Zastosowanie i skutki humoru w reklamie - próba wyjaśnienia różnic międzykulturowych"). Wysokość dofinansowania współpracy z Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą wynosi 380 985 PLN.

Gratulujemy!

Konkurs BEETHOVEN CLASSIC jest organizowany przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z Niemiecką Wspólnotą Badawczą (Deutsche Forschungsgemeinschaft; DFG). W tej edycji uczeni złożyli 130 wniosków o finansowanie projektów badawczych, z czego 63 w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce (HS), a 67 w wybranych dyscyplinach nauk ścisłych i technicznych (ST, m.in. w chemii, matematyce, fizyce, materiałoznawstwie). Z tej puli wniosków eksperci wybrali 34 najlepsze projekty - 16 w grupie HS i 18 w ST.

Ocena merytoryczna wspólnych polsko-niemieckich wniosków przebiegała w dwóch etapach: najpierw projekty zostały ocenione przez ekspertów zewnętrznych wskazanych przez NCN i DFG, a następnie ostateczna ocena była uzgadniana na posiedzeniach zespołów ekspertów. Nagrodzone projekty będą realizowane wspólnie przez polskie i niemieckie zespoły naukowe, które otrzymają ponad 30 mln zł.

Niemiecka Wspólnota Badawcza jest organizacją finansującą badania podstawowe we wszystkich dyscyplinach naukowych. Jest to stowarzyszenie, w którego skład wchodzą niemieckie uniwersytety badawcze, instytucje badawcze i stowarzyszenia naukowe. DFG działa jako podmiot prawa prywatnego, a finansowane jest głównie ze środków krajów związkowych oraz rządu federalnego.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Narodowe Centrum Nauki

Redakcje: Centrum Promocji UŁ