„Czy starość ma przyszłość?” – wykład dziekański na EkSocu

Społeczny wymiar starości, perspektywa jednostki czy populacji osób starszych - to zagadnienia poruszone podczas wykładu dziekańskiego prof. Piotra Błędowskiego - polskiego ekonomisty i gerontologa, który gościł na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Profesor Błędowski mówił m.in. o barierach i przeszkodach, które mogą pojawić się na drodze osób starszych w codziennym życiu. Starość przestała być w naszym społeczeństwie czymś nadzwyczajnym. Jest coraz mniej urodzeń, widoczna jest tendencja oswajania się ze starzeniem - spotykamy się z osobami starszymi i obcujemy z nimi na co dzień, jest to proces naturalny.

Podczas wykładu pojawił się także temat zdrowego starzenia się, aktywności seniorów oraz ich godności.

- Osoby starsze nie ograniczają już swoich aspiracji, jak w latach 80' XX w. Coraz bardziej zwiększa się ich aktywność zawodowa. Jest coraz więcej świadczeń. Chciałbym, by na starość nie być obywatelem drugiej kategorii, ale chcę mieć takie same prawa na świadczenia jak pozostali, pod warunkiem, że takie świadczenia będą dostępne - mówił Profesor.

Zachęcamy do obejrzenia całego wykładu:

Fotorelacja

Prof. Piotr Błędowski to długoletni przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, a obecnie przewodniczący Komisji Rewizyjnej PTG (od 2017); członek zespołu ekspertów Rzecznika Praw Obywatelskich ds. osób starszych; członek Rady Polityki Senioralnej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (od 2012 r.); członek Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN (nieprzerwanie od 2008 r.).

Zainteresowania badawcze Profesora obejmują takie zagadnienia jak: zabezpieczenie społeczne, gerontologia, lokalna polityka społeczna, polityka społeczna w UE. Jest on autorem licznych publikacji z zakresu polityki społecznej wobec ludzi starszych oraz ekonomicznych aspektów procesu starzenia się ludności.


Redakcja: Centrum Promocji UŁ