Dr K. Dzwonkowska-Godula stypendystką Programu im. M. Bekkera

Dr Dzwonkowska-Godula (Ek-Soc UniLodz) w okresie 1 sierpnia 2021-31 lipca 2022 planuje zrealizować projekt "Polityka reprodukcyjna i sprawiedliwość reprodukcyjna w Polsce i w Kanadzie" na Uniwersytecie w Ottawie. Jego opiekunką naukową została prof. Christabelle Sethna. Nowatorskość projektu polega na zastosowaniu perspektywy sprawiedliwości reprodukcyjnej i podejścia intersekcjonalnego w badaniach nad polityką reprodukcyjną i jej społecznymi skutkami. Badania porównawcze, wykorzystujące te ramy analityczne, prowadzone w dwóch różnych kontekstach politycznych, społecznych i kulturowych, zapewnią nowe spojrzenie na zjawisko nierówności społecznej i wielokrotnej dyskryminacji w obszarze reprodukcji. Projekt finansowany jest w ramach Programu im. M. Bekkera.

Projekt dr Dzwonkowskiej-Goduli skupi się na analizie i porównaniu polityki reprodukcyjnej w Polsce i w Kanadzie. Przeanalizowane zostaną trzy aspekty: edukacja seksualna i poradnictwo w zakresie planowania rodziny, dostęp do antykoncepcji oraz aborcji. Projekt łódzkiej badaczki pozwoli zidentyfikować społeczne instytucje i organizacje zaangażowane w tworzenie oraz wdrażanie polityki reprodukcyjnej i sprawiedliwości reprodukcyjnej w obu krajach.

Celem Programu im. M. Bekkera jest wsparcie naukowców i nauczycieli akademickich zatrudnionych w polskich uczelniach oraz jednostkach naukowych w dążeniu do doskonałości naukowej poprzez umożliwienie im odbycia stażu podoktorskiego, prowadzenia badań naukowych lub pozyskania materiałów do pracy naukowej w renomowanych ośrodkach zagranicznych na zasadach stypendialnych. W trzeciej edycji stypendia NAWA otrzymało 135 polskich naukowców.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/