Dyrektorzy Szkół Doktorskich UŁ wybrani

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Antoni Różalski, wręczył nominacje na dyrektorów Szkół Doktorskich UŁ. Uniwersytet Łódzki będzie kształcił doktorantów w 4 Szkołach Doktorskich: Nauk Społecznych, Nauk Humanistycznych, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz BioMedChem. Wszyscy dyrektorzy to profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Dyrektorką Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych będzie dr hab. Elżbieta Kuźniak-Gębarowska z Katedry Fizjologii i Biochemii Roślin WBiOŚ. Szkoła zapewniać będzie kształcenie doktorantów z dyscyplin: matematyki; nauk biologicznych; nauk chemicznych; nauk fizycznych, a także nauk o Ziemi i środowisku.

Na czele Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych stanie dr hab. Joanna Sowa z Katedry Filologii Klasycznej WF. Szkoła umożliwi uzyskanie stopnia doktora w sześciu dyscyplinach: archeologii, historii, filozofii, językoznawstwie, literaturoznawstwie, nauce o kulturze i religii.

Szkołą Doktorską Nauk Społecznych kierować będzie dr hab. Ilona Świątek-Barylska z Zakładu Metodologii Organizacji i Zarządzania WZ. Ta Szkoła Doktorska skupi doktorantów następujących dyscyplin: nauki socjologiczne, ekonomia i finanse, nauki prawne, pedagogika, psychologia, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki o polityce i administracji.

Dr hab. Katarzyna Dzitko, z Katedry Immunologii i Biologii Infekcyjnej WBiOŚ, pokieruje z kolei Szkołą Doktorską BioMedChem. Ta jednostka prowadzona będzie wspólnie z Instytutami Polskiej Akademii Nauk - Instytutem Biologii Medycznej oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych. Szkoła Doktorska BioMedChem stanowi ważny wkład w proces podnoszenia jakości zaawansowanego kształcenia na poziomie akademickim. Skupia doktorantów następujących dyscyplin: nauki biologiczne, nauki chemiczne i nauki medyczne.

Programy Szkół Doktorskich UŁ stwarzają doktorantom możliwość uzyskania kwalifikacji na zaawansowanym poziomie w zakresie odnoszącym się nie tylko do procesu realizacji pracy doktorskiej, ale obejmujących także trening zawodowy (wzmacnianie warsztatu badawczego oraz podnoszenie kwalifikacji w zakresie pracy dydaktycznej) i rozwój osobisty (kompetencje miękkie, w tym kształcenie umiejętności aktywnego planowania własnej kariery oraz rozwój w zakresie kreatywnego rozwiązywania problemów). Umiejętności te są konieczne nie tylko do pomyślnego zakończenia kształcenia w Szkole Doktorskiej, ale także w rozwoju kariery zawodowej. Jednocześnie programy kształcenia pozwalają realizować badania interdyscyplinarne. Kształcenie we wszystkich szkołach trwa 4 lata.

Kształcenie doktorantów na nowych zasadach - zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - rozpocznie się 1 października 2019 r. 30 kwietnia 2019 roku minął termin, kiedy można było otworzyć przewód doktorski na starych zasadach. Osoby, które zrobiły to przed tym terminem będą miały czas do 31 grudnia 2021 roku żeby zakończyć przewód doktorski, a do 31 grudnia 2023 roku muszą zakończyć studia doktoranckie.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Senat UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ