Filmowa uczta z Festiwalem Kamera Akcja

11. Festiwal Kamera Akcja, mimo niesprzyjającej sytuacji, odbędzie się i w tym roku. W niezmienionym terminie, od 15 do 18 października, zobaczymy filmy zarówno online, jak i offline. Ogłoszono nabory do konkursów, nowością jest Międzynarodowy Konkurs Etiud i Animacji oraz Konkurs Krytyk Mówi, w którym każdy ma możliwość zostać jurorem/jurorką. Uniwersytet Łódzki jest, już tradycyjnie, partnerem wydarzenia.

 

11. edycja inna niż wszystkie

MIłośnicy i miłośniczki kina mogą odetchnąć z ulgą. Jedenasta edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja dojdzie do skutku pomimo trudnej bieżącej sytuacji. Po dekadzie spokoju i relaksu w kinowym fotelu, nastał dla Festiwalu czas eksperymentów z formułą i konieczność dostosowania się do nieznanych wcześniej realiów. Wszystko wskazuje na to, że kompromis pomiędzy utrzymaniem dystansu społecznego, a świętem kina na najwyższym poziomie został osiągnięty. Tak zrodziła się koncepcja festiwalu hybrydowego, czyli kreatywnej syntezy online'u z offline'm.

Wspomnień czar

Jednym z bohaterów poprzedniej - 10. edycji Festiwalu Kamera Akcja był pionier filmoznawstwa czyli prof. Bolesław Lewicki, który wykładał na Uniwersytecie Łódzkim. Podczas festiwalu odsłoniliśmy jego gwiazdę w Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej i pokazaliśmy film o nim "Wiesz jak jest" w reż. Grzegorza Królikiewicza.

Festiwal Kamera Akcja od początku istnienia nierozerwalnie związany jest z Uniwersytetem Łódzkim i filmoznawstwem, dlatego również w tym roku wspieramy festiwalowe działania.

Konkurs krytyk pisze, czyli drzwi do kariery

W ramach festiwalowego konkursu Krytyk Pisze w szranki staną debiutujący krytycy i krytyczki. Ich zmagania ocenią dwa profesjonalne składy jurorskie: Jury Twórców i Jury Krytyków. To jedyny konkurs, w którym autorzy i autorki filmów oceniają dziennikarzy i dziennikarki, a nie odwrotnie. Laureaci i laureatki Krytyk Pisze publikują w mediach branżowych takich jak Filmweb, FilmPro czy KINO, co dla wielu stanowić może dodatkową zachętę do wzięcia w nim udziału. Przyjmowanie zgłoszeń od osób, które nie przekroczyły dwudziestego szóstego roku życia i nadeślą tekst liczący maksymalnie tysiąc znaków potrwa do 20 września.

Konkurs krytyk mówi, czyli plebiscyt publiczności

"Okres pandemicznego lockdownu zaowocował powstaniem licznych vlogów, wideoesejów i podcastów o tematyce filmowej, a także przyczynił się do popularyzacji tych istniejących już wcześniej. Zespół Festiwalu przygląda się temu trendowi z zaciekawieniem, toteż 11. FKA to także zabawa dla tych, którzy je subskrybują i oglądają. W trakcie konkursu Krytyk Mówi każdy może wcielić się w jurora czy jurorkę i wybrać swojego faworyta lub faworytkę." - wyjaśnia Malwina Czajka, dyrektorka FKA. Wszystkie osoby zgłaszające kandydatury wezmą udział w losowaniu karnetów na Festiwal. Nominować można do 20 września.

Konkurs etiud i animacji w wersji międzynarodowej

Novum stanowi zmiana zasięgu Konkursu Etiud i Animacji. Odtąd przestaje ograniczać się do terytorium Polski i staje się międzynarodowy. Cel zmiany objaśnia Przemysław Glajzner, współorganizator FKA: "Szukamy najbardziej odważnych i nieuznających kompromisów twórców i twórczyń, którzy wyzwolą publiczność od przeciętności - zszokują, rozbawią, poruszą, a przede wszystkim nie pozwolą zapomnieć doświadczenia obcowania z ich dziełami. Będzie więcej pokazów, większa konkurencja, dyskusje Q&A i o wiele więcej emocji". Swój akces zgłaszać można za pośrednictwem platformy FilmFreeway w terminie do 13 września.

Z nadzieją w przyszłość

Tło plakatu promocyjnego 11. FKA wykorzystuje elementy kompozycyjne planszy kontrolnej, jaka ukazywała się na ekranie telewizora w przypadku przerwania emisji z powodu nieprzewidzianych usterek technicznych. Przeważnie pojawiała się na zaledwie kilka minut, a złożona na niej obietnica "Za chwilę dalszy ciąg programu" zwykle szybko zostawała spełniona. Nie ulega wątpliwości, że bieżąca sytuacja stanowi jedynie przejściową turbulencję na wzór jednej z takich krótkotrwałych awarii naziemnego nadajnika telewizyjnego. To przeświadczenie pozwala z nadzieją spoglądać w przyszłość i daje niezbitą pewność, że już wkrótce świat powróci do stanu sprzed zakłóceń, a z roku na rok coraz liczniejsza publiczność FKA będzie masowo uczestniczyć w festiwalowych atrakcjach nie tylko wirtualnie, ale i - wzorem wcześniejszych edycji - tłumnie zaludniać obiekt festiwalowy w realu. Tymczasem organizatorzy i organizatorki eventu serdecznie zapraszają do zasmakowania unikalnego, hybrydowego, 11. FKA.

Więcej - kameraakcja.com.pl


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/