Historyczny sukces pracowników WSMiP UŁ

18 listopada 2019 roku Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki 17. edycji konkursu OPUS na projekty badawcze. Historyczny sukces odnieśli pracownicy Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. W panelu HS5 (prawo, nauki o polityce, polityka regionalna i społeczna) na 23 dofinansowane projekty, aż 5 z nich to wnioski złożone przez pracowników WSMiP.

Warto podkreślić, że wszystkie projekty znalazły się w pierwszej 10 listy rankingowej konkursu. Łączna kwota dofinansowania to blisko 2 miliony złotych. Jak informuje Narodowe Centrum Nauki konkurs OPUS cieszył się ogromnym zainteresowaniem - do NCN wpłynęło 2051 wniosków na łączną kwotę niemal 1,98 mld zł. Po przeprowadzeniu procesu oceny eksperci zakwalifikowali do finansowania 308 wniosków o wartości 358 270 509 zł. Liczbowy wskaźnik sukcesu w konkursie OPUS wyniósł nieco ponad 15%. Granty NCN umożliwiają otrzymanie przez naukowców środków na wynagrodzenia dla osób realizujących prace w projekcie, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania, zakup materiałów i drobnego sprzętu, usługi obce, wyjazdy służbowe, wizyty, konsultacje, gratyfikacje dla wykonawców zbiorowych.

W konkursie OPUS na liście dofinansowanych znalazł się projekt "Nieuchwytny efekt behawioralny reform wyborczych? Wpływ zmian systemu wyborczego na zachowania wyborców oraz elit politycznych - podejście quasi-eksperymentalne i nowe dowody z wyborów lokalnych w Polsce", pod kierownictwem dra Michała Pierzgalskiego. Ogólnym celem projektu jest zwiększenie zasobu wiedzy na temat tzw. efektów behawioralnych systemu głosowania.

W ramach tego projektu zostaje poddany analizie wyjątkowy przypadek dwóch kolejnych polskich reform prawa wyborczego w 2011 i 2018 r. W szczególności, w jaki sposób różne typy systemu wyborczego wpływają na zachowanie wyborców i elit politycznych, wykorzystując dane podłużne ze stosunkowo jednorodnego społeczeństwa, to znaczy, analizując obserwacje z polskich wyborów lokalnych (w 1998,2002, 2006, 2010, 2014 i 2018r.) na poziomie gminy. NCN przeznaczył na ten projekt 301 290 zł. Kolejnym dofinansowanym projektem jest "Ewaluacja skuteczności wybranych polityk antyterrorystycznych państw europejskich w latach 2005 - 2020 - analiza porównawcza Belgii, Francji, Hiszpanii i Holandii", pod kierownictwem prof. Ryszarda Machnikowskiego.

Celem projektu jest zbadanie metod i procedur stosowanych w ocenie efektywności - procesie ewaluacji - skuteczności jawnych polityk i programów antyterrorystycznych (rozumianych zarówno jako działania kontrterrorystyczne (w jęz. ang. CT) jak i określane jako prewencja i działanie przeciwko ekstremistom posługującym się przemocą (w jęz. ang. PCVE) w Belgii i Holandii, Francji i Hiszpanii. Kwota przeznaczona na finansowanie tego projektu to 521 034 zł.

"Inicjatywa Pasa i Szlaku w państwach rozwijających się: Chińska Republika Ludowa jako podmiot multilateralny i normatywny", pod kierownictwem prof. Dominika Mierzejewskiego (realizowany w Ośrodku Spraw Azjatyckich UŁ) to kolejny finansowany projekt, na realizację którego NCN przeznaczył 488 761 zł. Projekt ten jest odpowiedzią na szeroko zakrojone dyskusje na temat rosnącej roli Chin w stosunkach międzynarodowych.

Kolejne dwa projekty, które otrzymały finansowanie NCN to "Neoklasyczno-realistyczna analiza polityki Japonii wobec problemów historycznych", pod kierownictwem prof. Karola Żakowskiego oraz projekt "Rola miast w polityce Unii Europejskiej wobec Chin", pod kierownictwem dr hab. Tomasza Kamińskiego". Pierwszy z nich ma na celu zbadanie procesów decyzyjnych, które doprowadziły do sformułowania oficjalnego stanowiska rządu Japonii wobec problemów historycznych związanych z pamięcią na temat zbrodni popełnionych podczas drugiej wojny światowej. Kolejny natomiast ma na celu zbadanie skali współpracy pomiędzy miastami państw należących do Unii Europejskiej (UE), a tymi znajdującymi się w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL). Na te projekty NCN przyznał odpowiednio kwoty 189 140 zł oraz 417 592 zł.

Tekst: dr Andrzej Stopczyński, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ

Żródło: www.ncn.gov.pl