Każda kropla na wagę życia – zostań krwiodawcą

Uratuj życie i zostań dawcą krwi! Sytuacja w krwiodawstwie jest aktualnie dramatyczna, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, prosi o wsparcie. Poniżej prezentujemy istotne informacje, które pomogą w podjęciu tak ważnej decyzji.

 

Krew - o co chodzi?

Krew codziennie ratuje życie. Używają jej szpitale i jednostki medyczne, jest przetaczana przy zabiegach, tworzy się z niej preparaty lecznicze. Służy nie tylko ofiarom wypadków - jest praktycznie niezbędna dla sprawnego funkcjonowania służby zdrowia. Dziennie w województwie łódzkim potrzeba około 300 jednostek krwi. Nie da się jej wyprodukować, nie istnieją syntetyczne zamienniki. Dlatego Honorowi Dawcy Krwi są tak ważni.

Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi?

To nic skomplikowanego. Wystarczy przyjść do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, zarejestrować się, przejść badania i oddać krew. Oczywiście, istnieje lista przeciwwskazań, które mogą dyskwalifikować potencjalnego dawcę lub uniemożliwić oddanie krwi w danym dniu. To, między innymi, choroby zakaźne (oddać krew można po 4 tygodniach), tatuaże (6 miesięcy) czy bardziej ambitna impreza (3 dni). O tym, czy dana osoba może oddać krew zawsze decyduje lekarz na miejscu - nawet jeżeli nie zostaniesz dawcą, otrzymujesz pakiet podstawowych badań (w tym badanie pod kątem wirusów HIV, żółtaczki zakaźnej, kiły). Zupełnie za darmo.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim krew pomaga ratować życie. Dzięki honorowemu krwiodawstwu pomagasz innym, masz pewność, że inni pomogą Tobie w kryzysowej sytuacji. To oczywiście nie wszystko. Do bardziej doraźnych zalet krwiodawstwa należy dzień wolny od pracy, bezpłatne badania lekarskie i "ekwiwalent kaloryczny" - paczka 9 czekolad, łącznie 4500 kalorii. To na początek - oddając krew systematycznie bierzesz udział w programie lojalnościowym, zostając dawcą "Zasłużonym dla Zdrowia Narodu" masz pierwszeństwo w dostępie do wszystkich lekarzy specjalistów.

Czy oddawanie krwi jest niebezpieczne?

  • RCKiK nie jest jednostką szpitalną - do Centrum przychodzą zdrowe osoby, możliwość zarażenia się jakimkolwiek wirusem (w tym COVID-19) jest mniejsze niż w sklepie spożywczym. Obowiązują nas procedury, jako jednostka służby zdrowia pilnujemy ich przestrzegania. Jesteś bezpieczna/y.
  • Nie pobierzemy od Ciebie krwi, jeżeli Twój stan zdrowia na to nie pozwala - zależy nam na krwi, jeszcze bardziej zależy nam na naszych krwiodawcach. Dlatego przed oddaniem krwi pobierane są jej próbki do analizy, prowadzony jest wywiad z lekarzem.
  • Oddawanie krwi nie uzależnia. Po oddaniu krwi Twój organizm uzupełnia jedynie braki - nie produkuje nadwyżki, która wymagałaby kolejnych pobrań. Co więcej, Ministerstwo Zdrowia przygotowało tabele czasowe, które regulują częstotliwość oddawania.
  • Oddanie krwi nie wpływa znacząco na Twoją kondycję. Oczywiście, zdarzają się omdlenia, naturalnie, wsiadanie na rower tuż po oddaniu krwi nie jest polecane. To jednak chwilowe stany - wpływ oddawania krwi zależy od wielu czynników, w tym, Twojego wypoczęcia, lekkostrawnego śniadania, snu, wielu innych - po oddawaniu krwi możesz spokojnie wrócić do codziennych aktywności. Nie za to wracać do pracy - pamiętaj, po każdej donacji przysługuje Ci dzień wolny.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi

Redakcja: Centrum Promocji UŁ