Kultura Kojąca - cykl podcastów Centrum Kultury UŁ

Czas pandemii okazał się niezwykle trudny również dla branży kultury i sztuki. Twórcy nastawieni na bliski kontakt i relacje bezpośrednie, musieli w krótkim czasie zaproponować nowe sposoby komunikacji z odbiorcą. Cykl podcastów, powstałych z inicjatywy Centrum Kultury UŁ, jest propozycją na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Zachęcamy do odsłuchania pierwszego odcinka, w którym rozmowa dotyczy m.in. kultury równowagi, znaczenia kultury i sztuki w czasach pandemii. Podcasty dostępne są na kanale Soundcloud.

 

- "Kultura kojąca" to cykl podcastów, które powstały w efekcie rozmów prowadzonych w Centrum Kultury UŁ, podczas spotkań i planowania wydarzeń kulturalnych. Okazało się, że musimy zrewidować dotychczasowe pomysły, wiele z nich odłożyć na później, a pozostałe zaproponować w innej formie. Kultura bezpośredniego uczestnictwa zamieniła się w szybkim czasie w kulturę on-line. Ale odbyte spotkania, zaproszenie do współpracy przedstawicieli łódzkich twórców kultury zaowocowały rozmowami, które toczyły się wokół funkcji kultury i sztuki, szczególnie teraz, podczas trudnego czasu pandemii. Twórcom zależy na pozostaniu w dobrej relacji z odbiorcami, Uważamy, że kultura w trudnych chwilach może przynieść ukojenie i wytchnienie. Stąd tytuł cyklu - opowiada Beata Lisowska, kierownik Centrum Kultury.

Kultura Kojąca - Inny Rytm Dla CK UŁ - Odcinek 1

Do współpracy zaprosiliśmy twórców z "Innny Rytm", autorów wielu interesujących podcastów o filozofii zmiany i samorozwoju (https://innyrytm.pl/). Tworzą go przedstawiciele łódzkiej branży kreatywnej: Adam Lewartowski - kulturoznawca i badacz mediów, muzyk, współtwórca i basista łódzkiej grupy L.Stadt oraz Igor Jankowski - grafik, projektant, propagator kultury kulinarnej w Łodzi, szef studia Zostaw To Nam, które buduje wizerunki marek i identyfikacje wizualne dla firm. To ich głosy możemy usłyszeć w audycji.

W pierwszym odcinku rozmowa dotyczy kultury równowagi, znaczenia kultury i sztuki w czasach pandemii, dobrych przykładów z Polski i ze świata, które powstały w czasach lockdownu i które są cenne dla nas odbiorców. To także dobre przykłady na to w jaki sposób sztuka potrafi przyjść do nas, w czasach, gdy my nie możemy wyjść do niej. Do wysłuchania drugiej części zapraszamy już za dwa tygodnie, gdzie porozmawiamy więcej o kreatywności i wspieraniu twórców i artystów.

CK UŁ to nowe miejsce kultury w Łodzi, które wyróżnia obecność w ramach Uniwersytetu, dlatego z jednej strony jest miejscem wydarzeń edukacyjnych i naukowych, z drugiej miejscem aktywności kulturalnej. CK stara się łączyć ideę Łodzi akademickiej z kulturą, jaką można zaoferować mieszkańcom miasta i dzielnicy. Miejsce kultury powstało w wyniku realizacji projektu "Przebudowa budynków dawnej wozowni i stróżówki w Zespole Willowym O. Zieglera przy ul. Skłodowskiej-Curie 11 na potrzeby Centrum Kultury Uniwersytetu Łódzkiego" dzięki wsparciu z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (Poddziałanie VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury).


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Centrum Kultury UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ