Linked to UL. Śledzimy losy zagranicznych absolwentów

Uniwersytet Łódzki konsekwentnie stawia na umiędzynarodowienie społeczności akademickiej. Hasło "Jedność w różnorodności" oznacza, że łączą nas podstawowe wartości (tolerancja, otwartość, szacunek), ale jednocześnie pochodzimy z dziesiątek miejsc na świecie, reprezentujemy wiele kultur i poglądów. Dzięki takiemu podejściu w ostatnich latach liczba zagranicznych studentów na naszej uczelni stale i wyraźnie rośnie. Dowodem jest 3. miejsce w kraju pod względem ich liczby, które zajęliśmy w 2020 roku, ustępując jedynie UW i UJ. Staramy się jednak nie tylko przyciągać nowych studiujących, ale również trzymać kontakt z tymi, którzy już skończyli u nas naukę. Okazuje się, że wielu z nich robi wspaniałe kariery!

 

Niektórzy absolwenci zagraniczni zdecydowali się zostać w Łodzi, którą traktują jak drugi dom, i tu realizować swoje kariery. Rajesh z Bangledeszu, który ukończył studia magisterskie na kierunku informatyka, pracuje w Facebooku. Z kolei Arnoldo z Gwatemali ukończył na UŁ studia magisterskie z ekohydrologii, w ramach programu Erasmus Mundus, a obecnie kończy studia doktoranckie oraz pracuje w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk.

Od roku 2016 ponad 1000 studentów zagranicznych ukończyło studia na UŁ. Niektórzy z nich chętnie do nas wracają. Teraz, z wiadomych przyczyn, w formie online. Konferencja "Jak rozwijać międzynarodową karierę zawodową" była jednym z takich spotkań. Jednocześnie zakończyła projekt "Linked to UL" promujący tych absolwentów, którzy osiągnęli wyróżniające się sukcesy zawodowe. Zagraniczni absolwenci to w końcu najlepsi ambasadorowie UŁ w świecie!

Członków społeczności UŁ z kilkudziesięciu krajów powitała Rektor Prof. Elżbieta Żądzińska.

- Bardzo się cieszymy widząc, jak absolwenci reprezentują naszą uczelnię w Łodzi, w Polsce i za granicą, jako aktywni twórcy naszego świata - dalekiego i bliskiego - mówiła Rektor UŁ.

Rektor UŁ - Prof. Elżbieta Żądzińska

Gościem specjalnym konferencji był Pan Bartłomiej Cyganek, Absolwent VIP UŁ, który posiada 12 lat doświadczenia na stanowiskach związanych z zarządzaniem pracownikami w międzynarodowych firmach produkcyjnych B2B (Amcor i Philips). Obecnie pracuje w Wiedniu jako Head of HR Central and Eastern Europe w firmie Wienerberger AG.

- Na osiągnięcie sukcesu zawodowego na arenie międzynarodowej mają wpływ m.in.: nauka języków obcych, podążanie własną drogą, zdobywanie wykształcenia oraz kontaktów międzynarodowych - tłumaczył Bartłomiej Cyganek.

Bartłomiej Cyganek - Absolwent VIP UŁ

Konferencja była podsumowaniem projektu pn.: "Budowanie więzi z absolwentami z zagranicy - Linked to UL", prowadzonym w Biurze Współpracy z Zagranicą UŁ, w ramach programu International Alumni współfinansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Głównym celem projektu "Linked to UL" jest budowanie więzi z absolwentami UŁ, którzy pochodzą z zagranicy. W ramach projektu została przeprowadzona analiza ich pozycji na rynku pracy, losów zawodowych i chęci kontynuacji kontaktów z polską Alma Mater. Z zebranych wyników został sporządzony raport, którego wyniki posłużyły do zobrazowania losów zawodowych absolwentów z zagranicy, a najciekawsze success stores zostały szerzej opisane i zaprezentowane w materiałach promocyjnych UŁ. Więcej na stronie https://iso.uni.lodz.pl/study-in-english/international-alumni/.

Życzymy wszystkim naszym absolwentom na całym świecie wszelkich sukcesów - trzymajcie kontakt z #UniLodz!

Program Absolwent VIP UŁ: https://absolwent.uni.lodz.pl/program-absolwent-vip/

Strona Biura Karier UŁ: https://biurokarier.uni.lodz.pl/

 


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/