Łódzcy eksperci o Bliskim Wschodzie

Na początku roku nakładem Wydawnictwa UŁ ukazała się książka "Arabska wiosna i świat arabski u progu XXI wieku". Autorami publikacji są wybitni orientaliści z Uniwersytetu Łódzkiego (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych): Marek Dziekan, Krzysztof Zdulski, Radosław Bania. Patronami publikacji są Liberté i obserwator Międzynarodowy.

 

Książka realizuje ambitny cel - jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym tak wyczerpującą syntezą wydarzeń na Bliskim Wschodzie zapoczątkowanych przez Arabską Wiosnę. Autorzy analizują kulisy wypadków, które miały doprowadzić do demokratyzacji życia politycznego w Tunezji, Egipcie, Libii i innych państwach regionu. Książka zawiera również rozdziały poświęcone zakulisowym działaniom Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Rosji oraz powodom kryzysu migracyjnego oraz zwiększającego się zagrożenia terrorystycznego.

Marek Dziekan, Krzysztof Zdulski, Radosław Bania, Arabska wiosna i świat arabski u progu XXI wieku

Lektura publikacji łódzkich orientalistów ukazuje geopolityczny charakter wydarzeń ostatniego 10-lecia, których przestrzeń - poprzez narastający w ostatnich latach kryzys emigracyjny - już dawno rozrosła się poza granice Bliskiego Wschodu. Autorzy podkreślają, że zależało im na ukazaniu złożoności postępujących w arabskim świecie zmian w sposób możliwie wielowątkowy i obiektywny. Przedstawiony został splot interesów największych potęg geopolitycznych oraz wewnętrzne uwarunkowania (społeczne, polityczne i kulturowe) krajów Bliskiego Wschodu.

Warto podkreślić, że propozycja Wydawnictwa UŁ przedstawia wydarzenia związane z Arabską Wiosną w nieoczywistych kontekstach, poprzez np. naświetlenie roli kobiet i współczesnej literatury. Dzięki temu czytelnicy otrzymują nie tylko bogaty zarys polityczny, ale również niezwykle aktualny portret współczesnych społeczności arabskich.

Autorzy są uznanymi ekspertami, którzy przybliżają w mediach ogólnopolskich informacje i komentarze dotyczące bieżących wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Ich analizy są publikowane przez takie portale jak m.in. Interia, Wielka Historia. Wszystkich zainteresowanych problematyką, zachęcamy do lektury następujących materiałów:

Rozmowa z Radosławem Banią

Rozmowa z Radosławem Banią

Rozmowa z Markiem Dziekanem

Więcej o książce


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: WUŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ