Międzywydziałowa współpraca UŁ – Centrum Ceraneum

Z początkiem roku akademickiego Centrum Ceraneum działa z nową dyrekcją - prof. Ivanem Petrovem i dr Pawłem Filipczakiem. Długoletnia współpraca Katedry Historii Bizancjum (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ) oraz Katedry Filologii Słowiańskiej (Wydział Filologiczny UŁ) zaowocowała w 2011 r. powstaniem Centrum Ceraneum - Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana. Ceraneum od samego początku funkcjonuje jako platforma współpracy naukowej i popularyzatorskiej nie tylko dwóch wspomnianych, ale także kolejnych wydziałów UŁ: Prawa i Administracji, Studiów Międzynarodowych i Politologicznych oraz Ekonomiczno-Socjologicznego.

 

W październiku JM Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska podjęła decyzję o mianowaniu nowej dyrekcji Ceraneum. Na stanowisko dyrektora w kadencji 2020-2024 został powołany dr hab. Ivan Petrov, prof. UŁ z Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ, a na stanowisko zastępcy dyrektora i przewodniczącego Międzynarodowej Rady Naukowej Centrum Ceraneum - dr Paweł Filipczak z Katedry Historii Bizancjum UŁ.

Obaj kandydaci na ww. stanowiska zostali wyłonieni w drodze głosowania, które odbyło się w lipcu. Prof. Ivan Petrov oraz dr Paweł Filipczak zastąpią dotychczasowych dyrektorów Ceraneum, prof. dr. hab. Macieja Kokoszko oraz prof. dr. hab. Georgiego Minczewa, których kadencja dobiegła końca we wrześniu 2020 roku. Prof. Petrov i dr Filipczak w roku 2011 byli pełnomocnikami Rektora UŁ ds. utworzenia i organizacji Centrum Ceraneum, a latach 2012-2020 pełnili funkcje sekretarzy naukowych Centrum.

- Staramy się prowadzić badania w pełni interdyscyplinarne, łączące problematykę bizantyńską i słowiańską oraz orientalną, w szerokim zakresie chronologicznym, od około I do XVII wieku n.e. Z definicji są to badania międzynarodowe, i taki też profil naukowy, wyraźnie międzynarodowy, ma nasze Centrum - mówi dr Paweł Filipczak.

Obecnie Centrum skupia 130 badaczy reprezentujących 13 państw i 55 ośrodków naukowych. Nad profilem naukowym Centrum czuwa kilkudziesięcioosobowa grupa naukowców, z kraju i zagranicy, tworząca Międzynarodową Radę Naukową. Ceraneum uczestniczy także w programach wymiany, posiadając umowy o współpracy z 13 instytucjami w 8 krajach. Wielu z nich gościło w Łodzi albo na wykładach otwartych (56 spotkań jak dotąd) oraz konferencjach (w większości międzynarodowych, jak choćby "Colloquia Ceranea"). Centrum Ceraneum jest także jednym z członków-założycieli Międzynarodowej Sieci Badawczej "Pax Byzantino-Slava".

- Od początku naszej działalności położyliśmy duży nacisk na finasowanie badań ze źródeł zewnętrznych. Aktualnie członkowie Ceraneum z kilku jednostek UŁ realizują 9 zespołowych grantów krajowych i międzynarodowych, natomiast 24 projekty zostały już ukończone. Do chwili obecnej ogólna kwota dotychczas przyznanych nam dotacji ze źródeł zewnętrznych wyniosła niemal cztery miliony złotych - dodaje prof. Ivan Petrov.

Ważną międzynarodową inicjatywą jest redagowany w Ceraneum rocznik "Studia Ceranea. Journal of the Waldemar Ceran Research Center for the History and Culture of the Mediterranean Area and South-East Europe", publikowany w Wydawnictwie UŁ i indeksowany w kilkudziesięciu bazach referencyjnych, w tym Web of Science oraz Scopus. Inną inicjatywą wydawniczą Centrum jest "Series Ceranea", w ramach której ukazało się dotąd kilka tomów.

- Nasze Centrum posiada również księgozbiór powstały ze zbiorów przejętych od rodziny Ceranów, systematycznie uzupełniany innymi darowiznami i zakupami, przy stałym wsparciu Biblioteki UŁ. Obecnie kolekcja liczy ponad 6 000 tytułów, a znaczna ich część ma unikatowy charakter - nie tylko w skali naszego kraju, ale w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - mówi dr Paweł Filipczak.

Prof. Ivan Petrov podkreśla działania całego zespołu Centrum:

- Udany rozwój istniejącego już prawie 10 lat Centrum Ceraneum UŁ to przede wszystkim wynik działań całego naszego zespołu, funkcjonującego niezależnie od struktury poszczególnych uniwersyteckich jednostek, ale też działającego nieraz w poprzek tradycyjnych podziałów pokoleniowych czy przyzwyczajeń w ramach dyscyplin naukowych. To także efekt wsparcia władz uczelni, wydziałów oraz innych jednostek UŁ, na które przez te lata zawsze mogliśmy liczyć. Integrujący kierunek funkcjonowania i rozwoju Ceraneum przyświecał dotychczasowym dyrektorom: prof. M. Kokoszko i prof. G. Minczewowi i zamierzamy z doktorem P. Filipczakiem tę właśnie linię kontynuować.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Centrum Ceraneum

Redakcja: Centrum Promocji UŁ