Nominacje profesorskie dla pracowników UŁ

Prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacji profesorskich pracownikom naukowym. Wśród wyróżnionych tytułami profesorów belwederskich znaleźli się badacze z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Tomasz Popławski (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska), prof. Mirosława Zalewska-Pawlak (Wydział Nauk o Wychowaniu) oraz prof. Paweł Starosta (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny). #UniLodz

 

Prof. Tomasz Popławski jest biologiem, którego zainteresowania badawcze dotyczą m.in. procesów naprawy uszkodzeń DNA, oceny właściwości prozdrowotnych melatoniny i serotoniny w chorobach zapalnych przewodu pokarmowego człowieka i właściwości biologicznych tiocukrów. Interesuje go ponadto bioinformatyka molekularna związana z wykorzystaniem DNA do rozwiązywania problemów informatycznych. Stypendysta The Union for International Cancer Control. W roku 2007 odbył staż podoktorski w Department of Microbiology and Immunology Temple University w USA, gdzie prowadził badania dotyczące aktywności systemów naprawy DNA w komórkach białaczki z ekspresją kinazy BCR/ABL. Jako kierownik 5 projektów naukowych stworzył i zarządzał wieloosobowymi zespołami, które w ramach współpracy międzynarodowej i krajowej realizowały postawione przed nimi cele. Autor i współautor 70 publikacji naukowych opublikowanych w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych.

dwnld2072460211

fot. serwis fotograficzny Kancelarii Prezydenta RP

Prof. Mirosława Zalewska-Pawlak jest pedagogiem, prowadzącym badania w przedmiocie teorii wychowania estetycznego, historii współczesnej pedagogiki oraz pedagogiki kultury. Jeszcze jako adiunkt rozpoczęła współpracę naukowcami z Uniwersytetu Rzymskiego La Sapienza a następnie Roma Tre. Jej pokłosiem są m.in. cyklicznie organizowane międzynarodowe sympozja naukowe dotyczące roli sztuki europejskiej w integracji kulturalnej. Jest wysoko cenioną polską specjalistką w zakresie współczesnych teorii wychowania estetycznego.

ERB59406fot. serwis fotograficzny Kancelarii Prezydenta RP

Prof. Paweł Starosta jest socjologiem, którego zainteresowania badawcze dotyczą m.in. rozwoju lokalnego, kapitału społecznego, partycypacji publicznej, więzi społecznych oraz procesów globalizacji. Jest autorem cenionych monografii naukowych, poruszających problematykę społecznego potencjału odradzających się miast przemysłowych, zbiorowości lokalnych, zróżnicowania zasobów społecznych w regionie łódzkim oraz socjologii środowiska wiejskiego i miejskiego. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prorektora UŁ ds. współpracy krajowej i zagranicznej.

602647c1ad4df_pfot. serwis fotograficzny Kancelarii Prezydenta RP


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: oficjalna witryna Prezydenta RP

Redakcja: Centrum Promocji UŁ